Share

یک روز پس از رجزخوانی قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس برای ترامپ، جمعه ۵ مرداد/۲۷ ژوئیه، محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران گفت «تهدید نظامی» آمریکا عملی نخواهد شد، چراکه «دشمنان اگر بخواهند به تجاوز نظامی دست بزنند، هزینه‌های بسیار سنگینی برای آن‌ها به دنبال خواهد داشت.»

محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران

محمدعلی جعفری که در جمع دانشجویان حاضر در دوره معرفتی تشکیلاتی اسلام ناب سخن می‌گفت، تهدیدات نظامی آمریکا را توخالی و واهی دانست.

روز گذشته، خبرگزاری دولتی استرالیا، «ای بی سی نیوز» در گزارشی به نقل از منابع دولتی خبر داده بود که ترامپ در صدد جمله به تأسیسات اتمی ایران است. ملکوم ترنبول نخست وزیر استرالیا اما این خبر را تکذیب کرده است. جعفری اما ضمن اشاره به وقایع سال ۸۸ تأکید کرد که حمله نظامی اتفاق نخواهد افتاد، چراکه «بازی جنگ نرم» دشمن را برهم خواهد زد.

فرمانده سپاه پاسداران  گفت که «در سال‌های اخیر تهدیدات امنیتی مثل فتنه ۸۸ از طرف دشمنان خارجی رقم خورد، اما به شکست منجر شد.»

جعفری اضافه کرد: «سپاه تا ۱۰ سال پیش فقط رویکرد امنیتی و نظامی داشت اما با تدبیر رهبر معظم انقلاب به عرصه‌های جنگ نرم و تهاجم فرهنگی ورود کرد.»

رجزخوانی نظامی‌ها، چراغ سبز دیپلمات‌ها

پنجشنبه ۴ مرداد، قاسم سلیمانی در مراسم بزرگداشت عملیات رمضان در همدان خطاب به ترامپ گفته بود: «من حریف تو هستم، نیروی قدس حریف شماست. هیچ شبی نیست که ما نخوابیم و به شما فکر نکنیم… آقای ترامپ قمارباز! به شما می‌گویم از آنچه که شما فکر می‌کنید ما به شما نزدیک‌تریم.»

پیش از آن نیز در دوشنبه ۲ مرداد، محسن رضایی، مشاور رهبر و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که از سال ۹۴ مجدداً لباس نظامی بر تن کرده و به سپاه بازگشته، با لحنی تهدیدآمیز در حساب توئیتری خود خطاب به ترامپ نوشته بود: «شما که بیش از ۵۰ هزار نیرو زیر تیغ ایران دارید و اینگونه دیوانه‌وار تهدید می‌کنید. باید مراقب باشید.»

موج اظهارنظرها و رجزخوانی سیاسی شخصیت‌های نظامی در شرایطی ادامه دارد که حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیأت دولت گفت: «تهدیدات بی‌اساس برخی حاکمان آمریکا، ارزش پاسخ دادن ندارد. تلاش بیشتر برای تولید و صادرات، پاسخ قاطع به توطئه‌های دشمنان ملت ایران خواهد بود. باید در عمل پاسخ داد.»

همزمان، مذاکرات با اروپا در مورد بسته پیشنهادی آنها پس از خروج آمریکا از برجام ادامه دارد. چهارشنبه گذشته، علی لاریجانی، رئیس مجلس— در سخنانی که می توان آن را چراغ سبز ایران به اروپا تعبیر کرد –گفت: «اروپایی‌ها در مذاکره با ایران پیشنهادهایی در خصوص فروش نفت و ساماندهی امور بانکی ارائه کرده‌اند که در سطح کلان پیشنهادات معقول بوده و درباره دستورالعمل اجرایی این پیشنهادات مذاکرات در حال پیگیری است.».

احتمالاً در واکنش به امکان به سخنانی از این دست، بخشی از سخنان امروز فرمانده سپاه به نفوذ تفکرات لیبرالی در دستگاه اجرایی اختصاص داشت.

جعفری با بیان اینکه مشکلات جدی کشور ریشه در تفکرات لیبرالی دارد تصریح کرد: «متأسفانه تفکرات غربی و لیبرالی مثل خوره به جان کشور افتاده است و علت اینکه رهبری معظم به تحول در علوم انسانی تاکید دارند در واقع برای زدودن تفکر غربی و غیر اسلامی از حاکمیت اجرایی کشور می‌باشد.»

محمدعلی جعفری در این سخنرانی برخی مسئولان جمهوری اسلامی را متهم کرد که «جوسازی رسانه‌ای» بر آنها تأثیراتی داشته و آنان را «ناامید» کرده است.


بیشتر بخوانید:

قاسم سلیمانی به ترامپ: حریف تو، من هستم

 

Share