Share

شهرام جزایری، تاجر ایرانی و از محکومان یک پرونده فساد بزرگ مالی در ۱۳۸۱ هنگام خروج غیرقانونی از ایران بازداشت شد. او سپس خود را شهروند افغانستان معرفی کرد تا به این کشور فرستاده شود، اما مأموران نهایتاً به هویت او پی بردند. وکیل جزایری خبر بازداشت او را تکذیب کرده است.

این عکس با شرح «نخستین تصویر از بازداشت شهرام جزایری به دست مأموران گمرک» در رسانه‌های ایران منتشر شده است

به گزارش وب‌سایت خبری «فرارو»، مأموران گمرک در ماکو حین بازرسی یک محموله «عدس» دریافتند که قاچاقچیان انسان در لوای این محموله سعی در انتقال چندین تن به ترکیه را داشتند و شهرام جزایری در میان آنها بوده است.

او پس از دستگیری هویت اصلی خود را معرفی نمی‌کند و می‌گوید شهروند افغانستان است. مقام‌های قضایی او و ۸۰ شهروند افغانستان را به بازگشت به کشورشان محکوم می‌کنند. یک افسر مرزبان اما نهایتاً به هویت او پی می‌برد.

جزایری به مأموران گفته که به دلیل بدهی مالیاتی ممنوع الخروج است و می‌خواسته به کانادا بگریزد.

جزایری ۱۱ مهر ۱۳۹۳ آزاد شد. او در دوران زندان نیز یک بار برای فرار از ایران تلاش کرد اما ناکام ماند. آن زمان مقام‌های حکومت ایران در دوم اسفندماه ۱۳۸۵ اعلام کردند که شهرام جزایری موفق به فرار از زندان شده، اما پس از گذشت ۲۵ روز گفتند او را در روستایی در کشور عمان دستگیر کرده‌اند.

ویدئوی زیر نیز با شرح «فیلمی که شهرام جزایری چند ساعت قبل در ماکو از خود منتشر کرد» در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده:

ساعتی پس از انتشار خبر بازداشت شهرام جزایری، وکیل او این خبر را تکذیب کرد. لعیا باقری گفت که  شهرام جزایری به دلیل بدهی مالیاتی ۴۵۰ میلیون تومانی ممنوع‌الخروج است و در مرز بازرگان به همین دلیل برای او مشکلی پیش آمده است. او عکس منتشرشده را نیز متعلق به چندسال پیش دانست.

شهرام جزایری نیز در کانال تلگرامی‌اش خبر دستگیری را تکذیب کرد و نوشت «آزادم».


در همین زمینه

شهرام جزایری پیش از سخنرانی در همایش پدیده شاندیز بازداشت شد

Share