Share

گمانه‌زنی درباره برکناری محمد علی افشانی، شهردار تهران در پی اجرایی شدن قانون منع به کارگیری قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان افزایش یافته است. بر اساس قانون جدید، تنها راه ابقای او در این سمت، اخذ اجازه از ولی فقیه است. تسنیم خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران هم گزارش داده که نام محسن هاشمی، رئیس فعلی شورای شهر به عنوان گزینه محتمل برای شهرداری مطرح شده است.

محسن هاشمی (چپ تصویر) در کنار محمدعلی افشانی (مرکز)

بنابر قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان، افشانی ۵۹ ساله همچون بسیاری از مدیران دیگر ایرانی باید از سمت خود کناره‌گیری کند. هرچند قانون اخیر مدیرانی را که آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی با ادامه کار آن‌ها موافقت کند، استثنا می‌کند. به این ترتیب، اکنون آینده کاری افشانی در مقام شهردار تهران، همچون بسیاری دیگر از مدیران دولتی، در گرو تأیید ولی فقیه است.

برآورد می‌شود با اجرای این قانون ۱۶۹۰ تن از بدنه دولت باید از منصب رسمی‌شان استعفا دهند.

شهردار فعلی تهران اخیراً در پاسخ به پرسشی درباره ادامه کارش گفته «مبنای ما قانون است بنده تابع قانون هستم تفسیر قانون بر عهده معاونت رئیس‌جمهور و اداره امور استخدامی کشور و شورای شهر است بنده مشکلی ندارم و در شهرداری می‌مانم و به سوالات شما پاسخ می‌دهم».

اما گمانه‌زنی درباره برکناری افشانی بار دیگر نام محسن هاشمی پیش کشیده است. فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی که پس از کناره‌گیری محمدعلی نجفی برای تصدی پست شهرداری دورخیز کرده بود، مجدداً به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی شهرداری تهران مطرح شده است.

اوایل اردیبهشت ماه امسال، شورای شهر تهران با وجود اصرار محسن هاشمی، در یک «رای‌گیری استمزاجی» از او خواست در شورای شهر بماند.

علی اعطا، سخنگوی شورای شهر تهران درباره علت اصرار نمایندگان شورا برای ادامه کار محسن هاشمی در شورا گفت: «در هر حال افراد باید بپذیرند که به عنوان نماینده مردم انتخاب شده‌اند و بعد از انتخابات توافق کردیم که کسی از شورا خارج نشود و این ربطی به میثاق نامه ندارد».

فرید موسوی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس می‌گوید در زمان انتخاب شهردار جدید تهران به اعضای شورای شهر تهران هشدار داده بود که طرح اصلاح قانون منع به کارگیری بازنشستگان در مجلس در حال پیگیری است و توصیه کرده بود از انتخاب شهرداری که مشمول این قانون شود اجتناب شود.


در همین زمینه

اعلام کاندیداهای شهرداری: محسن هاشمی سرانجام کنار کشید

Share