Share

دلار ۱۲ هزار تومانی در بازار ارز ایران نایاب است. نرخ برابری یورو نیز به نزدیکی ۱۶ هزار تومان رسیده است. بازاریان چند شهر در اعتراض به این وضعیت باردیگر مغازه‌های خود را تعطیل کردند. دولت حسن روحانی همچنان سقوط ارزش ریال را به «دشمنان» نسبت می‌دهد.

بازار طلا تهران-عکس: آرشیو

نرخ برابری دلار در بازار غیررسمی ارز ایران از مرز ۱۲ هزار تومان عبور کرده. صرافی‌ها همچنان از خرید و فروش خودداری می‌کنند. بانک مرکزی نیز توزیع دلار را متوقف کرده است.

محسن قادری، کارشناس بازار ارز به روزنامه شرق گفته که «بازار ارز دیگر قابل پیش‌بینی نیست».

او «پول‌های کثیف» را یکی از عوامل اصلی افزایش نرخ دلار دانسته و گفته است که نرخ دلار در «نشست‌های دورهمی کسانی که می‌خواهند نقدینگی‌شان را از ایران خارج کنند، تعیین می‌شود».

قادری تائید کرده که بانک مرکزی «هیچ‌گونه دلاری در بازار عرضه نمی‌کند و بازرگانان برای تامین ارز مورد نیاز ناچار به معامله با نرخ تعیین شده توسط دارندگان ارز هستند».

بازار تعطیل شد

همزمان با ارز، قیمت سکه طلا نیز در بازار به ۴,۵ میلیون تومان رسید. خرید و فروش سکه در بازار نزدیک به نیم میلیون تومان تفاوت قیمت دارد. شمار خریداران بیشتر از فروشندگان است. در این وضعیت اما بخشی از بازار طلا و سکه در تهران، تبریز و کرج تعطیل است.

منابع خبری تعطیلی طلافروشی‌ها در تهران و چند شهر دیگر را «اعتصاب بازاریان» خوانده و از حضور «پرشمار ماموران امنیتی در بازار» خبر داده‌اند.

چندین تصویر و ویدئو از تعطیلی کامل بازار در تهران، کرج و تبریز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است. خبرگزاری‌های رسمی ایران اما تا به حال گزارشی از تعطیلی بازار منتشر نکردند تنها خبرگزاری تسنیم از حضور پرشمار نیروهای لباس شخصی در «سبزه‌میدان تهران» با هدف «جلوگیری از تحرک دلالان بازار ارز و طلا» خبر داده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) هم به نقل از ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلافروشان تهران وضعیت بازار را «کاملا عادی» گزارش کرده است. او گفته که طلافروشان «اعتراض دارند اما هیچ مغازه‌ای بسته نیست».

در همین رابطه گزارش‌های تائید نشده‌ای مبنی بر دستگیری حداقل «۲۰ دلال سکه و ارز» توسط نیروهای لباس شخصی منتشر شده، مسئولان دولتی و یا پلیس تهران اما این خبر را تائید یا تکذیب نکردند.

سلطان سکه عامل بانک مرکزی بود

در حالی که فضای پلیسی و امنیتی بازار سکه و ارز تشدید شده، محسن قادری «سلطان سکه» را که تیرماه امسال بازداشت شد، عامل بانک مرکزی در بازار ارز و طلا خوانده است.

او گفته «فردی که اکنون باعنوان “مظلومین” از سوی سخنگوی قوه قضائیه مطرح شده است، حداقل هفت تا هشت سالی است که به‌عنوان عامل بانک مرکزی شناخته شده بود. این فرد که به نام «ملا» مشهور است، فردی در بازار بود که بررسی کردند و متوجه شدند نسبتا توانمند است و به همین دلیل به‌عنوان عامل بانک مرکزی انتخاب شد.»

«مظلومین» تیر امسال توسط پلیس تهران دستگیر و اعلام شد که در یک بازه زمانی چند ماهه حدود دو میلیون تن سکه خریداری کرده است.

سخنگوی قوه قضائیه پس از دستگیری و افشای نام سلطان سکه، او را «مرتبط و مورد تائید بانک مرکزی» دانست و اعلام کرد که «مظلومین» پیش از این نیز به اتهام اخلال در بازار دستگیر و با وساطت بانک مرکزی آزاد شده است.

بانک مرکزی: همه امور تحت کنترل است

با این حال بانک مرکزی همچنان تحولات بازار ارز و سکه را «روانی» و «توطئه دشمنان» می‌خواند. این نهاد مسئول در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که به زودی برنامه‌های جدید برای مقابله با فضای ایجاد شده به اجراء خواهد گذاشت.

در پیوند با همین موضوع محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران از سیاست بانک مرکزی ابراز نگرانی کرده و گفته که «خبرهایی مبنی بر چاپ اسکناس توسط بانک مرکزی به گوشش رسیده است».

او این برنامه را «بسیار نگران کننده» و موجب «افزایش نقدینگی بدون پشتوانه» در بازار پولی دانسته است.

بانک مرکزی ایران از آغاز سال جاری دو برنامه برای کنترل نرخ ارز به اجراء گذاشته اما هیچ یک از این اقدامات مانع سقوط ارزش ریال و افزایش قیمت سکه نشده است.


در همین زمینه:

بانک مرکزی جهش قیمت ارز و سکه را «توطئه دشمنان» خواند

Share