Share

در حالی‌که تقریبأ همه مخالفان حکومت انتخابات مجلس نهم را تحریم کرده‌ و اصول‌گرایان نیز به گروه‌های مختلفی تقسیم شده‌اند، تبلیغات انتخاباتی مجلس نهم از بامداد امروز آغاز شد.

به گزارش منابع خبری ایران، تبلیغات نامزدهای انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی ایران از ساعت هشت بامداد امروز، پنج‌شنبه چهارم اسفند آغاز شد.

این نامزدها تا ساعت هشت بامداد پنج‌شنبه ۱۱ اسفند‌ماه، فرصت دارند تا به تبلیغات بپردازند.
در همین حال قانون تبلیغات انتخاباتی مجلس نهم نیز منتشر شد.

خبرگزاری فارس در این رابطه به نقل از یک "منبع آگاه" نوشت:‌ "حضور نامزدهای انتخابات‌ مجلس نهم در مناظره‌های تلویزیونی ممنوع شد."

این منبع آگاه گفت: "دلیل این تصمیم اعتراض گروه‌های حاضر در صحنه انتخابات به نوع چینش مهمان‌ها در برنامه‌های مناظره‌های رسانه ملی بوده است."

در ماده ۱۲قانون تبلیغات انتخاباتی مجلس آمده است: "انجام فعالیت تبلیغاتی برای نامزدها از صداوسیما و میز خطابه نماز جمعه یا هر وسیله‌ای که جنبه رسمی و دولتی دارد" ممنوع است.

خبرگزاری فارس به نقل از یک "منبع آگاه" نوشت:‌ حضور نامزدهای انتخابات‌ مجلس نهم در مناظره‌های تلویزیونی ممنوع شد

در دهمین دوره انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری در ایران که در خردادماه سال ۱۳۸۸ برگزار شد برای نخستین بار مناظره‌های تلویزیونی نامزدهای انتخاباتی از تلویزیون دولتی پخش شد.

برخی از مقام‌های حکومتی که از اعتراضات گسترده آن زمان به‌عنوان "فتنه" یاد می‌کنند برگزاری این مناظره‌ها را یکی از عوامل ایجاد "فتنه" دانستند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز گفته بود: "بنده با مناظره و گفت‌وگو و انتقاد مخالفتی ندارم ولی همه سعی کنند که در چارچوب‌های درست شرعی و دینی انجام شود."

با این حال در روزهای گذشته مناظره‌هایی در مکان‌های عمومی میان اصول‌گرایان با گرایش‌های مختلف برگزار شده است.

تبلیغات انتخابات نهم مجلس در حالی امروز آغاز شد که مخالفان حکومت ایران و همچنین گروه‌ها و احزاب اصلی اصلاح‌طلب در ایران با انتشار بیانیه‌هایی اعلام کرده‌اند انتخابات را تحریم کرده و در آن شرکت نمی‌کنند.

افزون بر احزاب و سازمان‌های مختلف اپوزیسیون، گروهی از زندانیان سیاسی اصلاح‌طلب، شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، شورای هماهنگی راه سبز امید، جبهه مشارکت ایران اسلامی و محمد خاتمی از جمله احزاب و گروه‌ها و چهره‌های اصلاح‌طلب و منتقد حکومت ایران هستند که گفته‌اند در این انتخابات "نباید شرکت کرد."

به گفته این احزاب و گروه‌ها، انتخابات در ایران "آزاد و سالم نیست"؛ فضای کشور "نظامی و امنیتی" است؛ بازداشت‌ها ادامه دارد؛ زندانیان همچنان در زندان‌ها به‌سرمی‌برند؛ آزادی مطبوعات و رسانه‌ها محدودتر می‌شود و بنا به همین دلایل "نباید در این انتخابات شرکت کرد."

با این حال در ماه‌های اخیر رسانه‌های حکومتی هر روز با برجسته کردن خبرهایی اعلام می‌کردند که "اصلاح‌طلبان" در ثبت نام شرکت کرده و نام‌نویسی کرده‌اند.

گروهی از اصول‌گرایان حکومتی نیز سعی داشتند با جدا کردن اصلاح‌طلبانی که در جریان اعتراضات پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شرکت داشتند، از اصلاح‌طلبان نزدیک‌تر به دایره حکومت؛ گروه دوم را به شرکت در انتخابات نهم مجلس ترغیب کنند.

از سوی دیگر اصول‌گرایان حکومتی نیز که در ابتدا به دو گروه جبهه متحد اصول‌گرایان، متشکل از اصول‌گرایان قدیمی جمهوری اسلامی به رهبری آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی و جبهه پایداری متشکل از نزدیکان آیت‌الله مصباح‌یزدی و دولت دهم تقسیم می‌شدند نتوانستند به نقطه‌نظرات مشترک برسند و هر کدام فهرست‌های جداگانه انتخاباتی منتشر کردند.

همچنین گروهی از اصول‌گرایان منتقد دولت نیز پس از آن‌که در فهرست جبهه متحد اصول‌گرایان قرار نگرفتند به ایجاد گروه دیگری به‌نام "صدای ملت" اقدام کرده و فهرست جداگانه‌ نامزدهای خود را ارائه دادند.

نهمین دوره انتخابات مجلس، روز جمعه ۱۲ اسفندماه امسال در ایران برگزار می‌شود.

 

Share