Share

ایالات متحده آمریکا قصد دارد برای جلوگیری از احتمال بسته شدن تنگه هرمز توسط ایران، توان نظامی خود را در خلیج فارس تقویت کند.

 

به گزارش روزنامه "وال استریت ژورنال"، وزارت دفاع آمریکا طرحی را درباره استقرار سامانه‌های کشف و خنثی‌کردن مین‌ها و گسترش فعالیت‌های اطلاعات در خلیج فارس را به کنگره ارائه کرده است.

ژنرال جیمز ماتیس، رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه پس از آن درخواست مدرن‌سازی تجهیزات نظامی را در خلیج فارس مطرح کرد که کارشناسان وزارت دفاع آمریکا گفتند در توان نظامی آمریکا در مقابله با بسته شدن تنگه هرمز ضعف‌هایی وجود دارد.

ایران چند ماه پیش هشدار داد در صورتی که مورد تحریم نفتی قرار گیرد، اجازه نخواهد داد قطره‌ای نفت از تنگه هرمز عبور کند. پس از این اظهارنظر دولت ایران، تنش‌های لفظی بین ایران و آمریکا افزایش یافت.

ژنرال جیمز ماتیس، رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه پس از آن درخواست مدرن‌سازی تجهیزات نظامی را در خلیج فارس مطرح کرد که کارشناسان وزارت دفاع آمریکا گفتند در توان نظامی آمریکا در مقابله با بسته شدن تنگه هرمز ضعف‌هایی وجود دارد

با این حال احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران می‌گوید کشورش قصد ندارد تنگه هرمز را مسدود کند.

تنگه هرمز دارای حدود ۵۰ کیلومتر عرض و ۲۰۰ کیلومتر طول است که خلیج فارس و دریای عمان را به هم متصل می‌کند.

آمریکا پیشتر نیز اعلام کرده بود تنگه هرمز "خط قرمز" این کشور است و در صورت بسته‌شدن آن آماده مقابله نظامی با ایران است.

پس از بالاگرفتن تنش‌های لفظی بر سر تنگه هرمز، آمریکا اعلام کرد هر کسی که آزادی رفت و آمد را در تنگه بین‌المللی هرمز تهدید کند، به وضوح در جامعه جهانی جایی نخواهد داشت و هیچ‌گونه اخلالی در این تنگه تحمل نمی‌شود.

سپاه پاسداران ایران نیز در واکنش به این هشدارها اعلام کرد تهدید را با تهدید پاسخ خواهد داد.

در حال حاضر همه نفت تولیدی عراق، کویت و قطر و بخش زیادی از نفت تولیدی عربستان و امارات و همچنین بخشی از گاز تولیدی قطر برای ورود به بازرهای جهانی از تنگه هرمز عبور می‌کند.

روزانه حدود ۱۷ درصد نفت مورد نیاز دنیا از این تنگه عبور می‌کند. بخش عمده رفت و آمدهای کشتی‌های حامل نفت از بخش آب‌های سرزمینی کشور عمان انجام می‌شود.

 

Share