Share

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که در مرز سوریه و اسرائیل در بلندی‌های جولان پلیس نظامی مستقر می‌کند. این اقدام در پی نگرانی‌های اسرائیل از حضور نظامی‌های ایران و حزب‌الله لبنان در این منطقه صورت می‌گیرد.

نیروهای نظامی روسیه در سوریه ـ عکس از آرشیو

نیروهای نظامی روسیه در سوریه ـ عکس از آرشیو

بیرون راندن شورشیان از منطقه جنوب غربی سوریه توسط ارتش بشار اسد نگرانی اسرائیل را برانگیخته است. اسرائیل می‌گوید این وضعیت به حامیان ایرانی رژیم سوریه اجازه می‌دهد تا نیروهای خود را در نزدیکی مرز جولان مستقر کنند.

رادیو اسرائیل پنج‌شنبه ۲ ژوئیه / ۱۱ مرداد اعلام کرد که شب گذشته ارتش این کشور در یک حمله هوایی به بلندی‌های جولان در منطقه تحت کنترل سوریه هفت نفر را کشته است. این حمله می‌تواند بر تنش در منطقه بیفزاید.

سرگئی رودسکوی، یک مسئول بلندپایه وزارت دفاع روسیه گفته که پلیس نظامی روسیه استقرار خود در بلندی‌های جولان را آغاز کرده است و در نظر دارد هشت پُست ناظر در منطقه ایجاد کند.

او تأکید کرد که حضور روسیه به سود استقرار سربازان صلح سازمان ملل در بلندی‌های جولان است که فعالیت‌های خود را به دلیل نبود امنیت در منطقه در سال ۲۰۱۲ به حالت تعلیق در آوردند.

رودسکوی در مسکو به خبرنگاران گفت: «امروز صلح‌بانان سازمان ملل همراه با پلیس نظامی روسیه نخستین گشت خود در شش سال گذشته در این منطقه را انجام دادند.»

به‌گفته این مقام روسی به‌منظور جلوگیری از تحریکات احتمالی علیه پست‌های سازمان ملل، نیروهای نظامی روسیه هشت پست ناظر ایجاد می‌کنند.

او افزود حضور نیروهای روسی موقتی است و سپس زمانی که اوضاع تثبیت یافت پست‌های ایجادشده در اختیار نیروهای دولتی سوریه قرار خواهند گرفت.

استقرار پلیس نظامی روسیه در بلندی‌های جولان نشانگر نقش روزافزون این کشور در رویدادهای خاورمیانه از زمان حضور نظامی‌اش در سوریه است. با مداخله نظامی روسیه در سوریه جریان جنگ به سود رژیم بشار اسد تغییر کرد.

اسرائیل بر روسیه فشار می‌آورد که از نفوذ خود بر دمشق و تهران برای کاهش حضور نظامی ایران در سوریه استفاده کند. این کشور حضور ایران و متحدانش همچون حزب‌الله لبنان را در نزدیکی مرزها تهدیدی مستقیم علیه امنیت ملی خود می‌داند.

این نگرانی ماه گذشته توسط بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در جریان دیدار مشترک‌شان در مسکو ابلاغ شد.

روز گذشته (چهارشنبه) روسیه اعلام کرد که نیروهای نظامی ایران سلاح‌های سنگین خود را به ۸۵ کیلومتری مرز اسرائیل در جولان عقب رانده‌اند، اما اسرائیل گفته است که این عقب‌نشینی کافی نیست.

اسرائیل در جنگ‌های ۱۹۶۷ توانست ۱۲۰۰ کیلومتر مربع از بلندی‌های جولان را اشغال کند و بعداً این قسمت را به خاک خود ضمیمه کرد. تنها ۳۰ درصد بلندی‌های جولان تحت اشغال اسرائیل نیست و از سوی سوریه اداره می‌شود.

بیشتر بخوانید:

روسیه: نیروهای ایرانی از جولان عقب کشیدند

Share