Share

ایران می‌گوید گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد که فعالیت‌های هسته‌ای این کشور "صلح‌آمیز" است.

 

علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس ششم اسفند ۱۳۹۰ به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: "‌این گزارش بار دیگر به صراحت نشان می‌دهد تمام فعالیت‌های ایران به ویژه فعالیت‌های غنی‌سازی‌اش به طور کامل تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است."

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارشی که روز جمعه منتشر کرد، اعلام نمود هنوز درباره برنامه اتمی ایران "نگرانی‌هایی" وجود دارد.

این گزارش می‌گوید ایران در یک سال اخیر تولید اورانیوم را افزایش داده است.

علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس: گزارش آژانس بار دیگر به صراحت نشان می‌دهد تمام فعالیت‌های ایران به ویژه فعالیت‌های غنی‌سازی‌اش به طور کامل تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است

گزارش آژانس همچنین اعلام می‌کند که ایران به بازرسان آژانس اجازه ناداه تا از سایت هسته‌ای پارچین بازدید کنند.

سلطانیه گفته است: "اجرای درخواست‌های آژانس برای رفع برخی سوالات و ابهامات و بازدید از سایت پارچین مستلزم توافق بر سر یک چارچوب است که کلیه ملاحظات دو طرف در آن لحاظ شود."

وی همچنین از قدرت‌های غربی خواست تا "از هرگونه اظهار نظر که باعث مخدوش شدن فضای همکاری با آژانس شود، به طور جدی خودداری کنند."

به گفته سلطانیه، ایران قصد دارد گفت‌وگوهایش را با آژانس برای حل و فصل مسائل مورد نظر آژانس ادامه دهد.

ولادیمیر پوتین، نخست‌وزیر روسیه نیز در واکنش به گزارش آژانس، قدرت‌های غربی را متهم کرد که هدفشان از تمرکز در برنامه اتمی ایران "تغییر رژیم" این کشور است.

قدرت‌های غربی می‌گویند نگران هستند که ایران در برنامه اتمی خود "اهداف نظامی" داشته باشد اما ایران همواره این اتهام را رد می‌کند و می‌گوید برنامه اتمی‌اش اهداف "صلح‌آمیز" دارد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران چند روز پیش از انتشار گزارش تازه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته بود ایران قصد ساخت سلاح هسته‌ای ندارد.

رهبر ایران کشورهای غربی را متهم کرد که با فشار بر تهران قصد دارند "مانع پیشرفت علمی" کشورش شوند.

آمریکا، اتحادیه اروپا و شمار دیگری از کشورها در واکنش به برنامه اتمی ایران، تحریم‌های یک جانبه‌ای علیه ایران برقرار کرده‌اند اما تهران می‌گوید با وجود این تحریم‌ها از برنامه اتمی خود عقب‌نشینی نمی‌کند.

 

Share