Share

تیم‌هایی از نیروهای مسلح ایران و اسرائیل در «بازی‌های بین‌المللی ارتش‌ها» در رشته پزشکی صحرایی (امدادرسانی در میدان جنگ) با یکدیگر مسابقه خواهند داد. این رویارویی مستقیم نخواهد بود.

مسابقات بین‌المللی ارتش‌ها در نوشهر ــ عکس: مهر

بازی‌های بین‌المللی ارتش‌ها که رسانه‌های ایران از آن با عنوان «مسابقات ارتش‌های جهان» نام می‌برند و به «المپیک نظامی روسیه» مشهور است، رقابتی ورزشی به ابتکار مسکو در برابر مسابقات ارتش‌های عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است.

۳۲ کشور، از جمله روسیه، ایران، سوریه، چین، اسرائیل، مصر و پاکستان در رقابت‌های امسال شرکت کرده‌اند. وزارت دفاع روسیه این رقابت‌ها را ۲۰۱۵ آغاز کرد.

رقابت‌های امسال از ۲۸ ژوئیه آغاز شده‌اند، تا ۱۱ اوت ادامه خواهند داشت و یک رشته آن، غواصی در آب‌های عمیق در بندر نوشهر ایران در حال برگزاری است. چین، آذربایجان، بلاروس، قزاقستان و ارمنستان نیز در کنار روسیه و ایران میزبان رقابت در برخی رشته‌های ورزشی این مسابقات هستند.

از دیگر رشته‌ها در میان ۲۸ رشته این رقابت می‌توان به مسابقه گردان‌های زرهی، آشپزیِ صحرایی (آشپزی در میدان جنگ) و مانور جنگنده‌ها اشاره کرد.

نخستین بار روزنامه اسرائیلی «جروزالم پست» خبر حضور همزمان اسرائیل و ایران در رقابت‌های پزشکی صحرایی را منتشر کرد. به ادعای این روزنامه، اسرائیل در دومین حضور پیاپی خود در المپیک نظامی روسیه در سه مسابقه در خاک آن کشور حضور دارد: آشپزی صحرایی، پزشکی صحرایی و رژه نظامی. ایران از این میان در رشته امدادرسانی در میدان جنگ حاضر خواهد بود.

رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران در ایران تا کنون خبری در این باره منتشر نکرده‌اند. اندرو کوریبکو، یک تحلیلگر سیاسی خبرگزاری دولتی اسپوتنیک در وب‌سایت «اورآسیافیوچر» مدعی شده است که ایران بر خلاف همیشه این‌بار تمایلی به حاضرنشدن در مسابقه ندارد تا رابطه پیشاپیش آلوده به تنش با روسیه بر سر سوریه و اسرائیل را تنش‌آلودتر نکند. این رویارویی مستقیم نیست و امتیازهای هر تیم جداگانه محاسبه و سپس با یکدیگر مقایسه می‌شوند.

جمهوری اسلامی از ورزشکاران خود می‌خواهد که از رقابت در برابر حریفان اسرائیلی امتناع کنند. آخرین نمونه باخت عمدی علیرضا کریمی، عضو تیم ملی امید ایران در وزن ۸۶ کیلوگرم در برابر حریف روس بود. مربیان کریمی در رقابت‌های کشتی آزاد زیر ۲۳ سال قهرمانی جهان به او در میانه کشتی با حریف روس، در حالی که با نتیجه ۳ بر ۲ پیش بود، گفتند که برای روبه‌رو نشدن با کشتی‌گیر اسرائیلی باید ببازد. این موضوع بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی یافت و واکنش‌های متفاوتی در پی داشت. مقام‌های ایرانی از جمله علی خامنه‌ای، رهبری پس از این مسابقه به تقدیر از کریمی پرداختند اما مسئولان فدراسیون کشتی خواهان تعیین تکلیف درباره مسابقه با حریفان اسرائیلی شدند. پس از آن داوود آذرنوش، رئیس سازمان بسیج ورزشکاران ایران گفت که «مبارزه با ورزشکاران اسرائیلی در هر رشته ورزشی منتفی بوده و خط قرمز نظام است».

روسیه هر سال در رقابت‌های بین‌المللی ارتش‌ها مقام اول را کسب کرده است. چین سال گذشته دوم شد. به گزارش شبکه خبری «سی ان ان»، چین و روسیه از این مسابقات به عنوان فرصتی برای فروش تسلیحات نظامی بهره می‌برند.

تسلیحات نظامی به کار رفته در بازی‌های بین‌المللی ارتش‌ها اغلب ساخت چین یا روسیه است.

همزمان با این مسابقه‌ها بیش از سه هزار سرباز ناتو از ۱۳ کشور در گرجستان در حال رقابت هستند.


در همین زمینه

رسول خادم به سرداران سپاه و بسیج: اگر قرار بر باخت است، با هم ببازیم

Share