Share

نمایندگان مجلس در نشست غیرعلنی یکشنبه ۱۴ مرداد سیاست‌های ارزی جدیدی تدوین کردند و به گزارش رئیس مجلس درباره دور جدید اعتراض‌های سراسری گوش سپردند. یکی از نتایج این جلسه ادامه مذاکره با اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای (برجام) و نیز گران‌شدن ارز مسافرتی است که با افزایش قیمت به نرخ ارز در بازار آزاد نزدیک خواهد شد.

مجید تخت روانچی در گفت‌و‌گو با تسنیم: تا فردا اروپا باید درباره بسته پیشنهادی توضیح بدهد

فاطمه ذوالقدر، نماینده تهران در مجلس ایران به خبرگزاری دولتی دانشجویان ایران (ایسنا) گفت که نمایندگان بر سر ادامه مذاکرات با اتحادیه اروپا به توافق رسیده‌اند و آن را تا کنون «مثبت» ارزیابی کرده‌اند. این در حالی است که مسئولان جمهوری اسلامی از بسته پیشنهادی اتحادیه اروپا استقبال نکرده‌اند و آن را ناکافی دانسته‌اند. علاوه بر خروج فزاینده شرکت‌های اروپایی از ایران در هراس از تحریم‌های آمریکا، بانک سرمایه‌گذاری اروپا نیز گفته است که با ایران همکاری نخواهد کرد.

همزمان مجید تخت روانچی، معاون سیاسی رئیس‌جمهوری و از اعضای اصلی تیم مذاکره کننده توافق هسته‌ای یکشنبه در گفتگو با خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران گفت که تهران به اروپا هشدار داده «اقدام بعد از تحریم ارزشی ندارد»:

«حتماً باید اتفاقی تا فردا در این زمینه رخ دهد که ما کاملاً برایمان روشن باشد که مثلاً اگر بخواهد تحریم نفتی اعمال شود، اروپا چه‌اقدام جبرانی خواهد داشت. اگر بعد از تحریم‌ها باشد که فایده‌ای ندارد، یعنی تحریم اعمال شود و کسی هم نتواند نفتی از ما بخرد بعد ما هم بگوییم ما مذاکره می‌کنیم چه فایده‌ای دارد؟ ما این مسئله را به آنها گفتیم و آنها هم قبول دارند و می‌دانند اگر بخواهد تحریم‌ها اعمال شود و اگر اقدامات جبرانی‌شان نتیجه‌بخش نباشد بی‌فایده است.»

نخستین دور تحریم‌های ایالات متحده از دوشنبه ۱۵ مرداد اجرایی خواهند شد. این تحریم‌ها ایران را از دسترسی به دلار، تجارت طلا، و نیز خرید و فروش برخی فلزات همچون فولاد و آلومینیوم محروم می‌کند.

تخت روانچی می‌گوید مذاکرات با اروپا ادامه دارد و در حال کار بر جزئیات درباره «فروش نفت» پس از آغاز دور دوم تحریم‌ها در ۱۳ آبان / چهارم نوامبر هستند. علی خامنه‌ای، رهبر ایران یکی از شروطی که در برابر اروپا برای باقی‌ماندن در برجام گذاشته، تضمین فروش نفت است.

به گفته فاطمه ذوالقدر فروش نفت در جلسه غیرعلنی امروز مجلس نیز به بحث گذاشته شد و نتیجه تمرکز بر اولویت فروش نفت برای جلوگیری از کسری بودجه بود. او توضیح بیشتری نداد که ایران چگونه می‌خواهد با وجود تحریم‌های ایالات متحده، به فروش نفت در سطح کنونی برای جلوگیری از کسری در بودجه سال جاری ادامه دهد.

سیاست‌های ارزی: افزایش نرخ ارز مسافرتی

جلسه غیرعلنی مجلس به سیاست‌های اقتصادی و ارزی نیز اختصاص داشت.

ذوالقدر به ایسنا از افزایش نرخ ارز مسافرتی خبر داده و گفته بر اساس سیاست‌های ارزی مصوب در جلسه یکشنبه، ارز دولتی «صرفاً» به کالاهای اساسی و ضروری تعلق خواهد گرفت. نرخ ارز دولتی اخیراً از سوی بانک مرکزی به ۴۴۰۰ تومان افزایش یافت.

اقتصاد ایران پس از خروج ایالات متحده از برجام دچار بحران شده است. واحد پول ملی در مدت کوتاهی ۵۰ درصد از ارزش‌اش را از دست داد و نرخ تورم نسبت به سال قبل افزایش یافت. حمید زمان‌زاده، معاون پژوهشکده بانک مرکزی هفته گذشته پیش‌بینی کرد که تورم بر اثر افزایش نرخ ارز امسال به ۲۵ درصد برسد. برخی کارشناسان نرخ تورم را بیش از این ارزیابی کرده‌اند.

محمدرضا صباغیان، یکی از نمایندگان نسبت به نادیده‌گرفتن مجلس در سیاست‌‌گذاری اقتصادی اعتراض کرد و گفت « تاکنون ۸ یا ۹ جلسه شورای عالی هماهنگی امور اقتصادی تشکیل شده و بعضاً تصمیماتی گرفته‌اند که فراقانونی بوده و مجلس هم نادیده گرفته شده است.» او پیشنهاد کرد که با توجه به شرایط کشور، هر هفته یک جلسه غیرعلنی در مجلس برای بررسی وضعیت تشکیل شود.

شورای عالی هماهنگی امور اقتصادی را علی خامنه‌ای تشکیل داده و حامیان او از آن با نام «اتاق جنگ اقتصادی» یاد می‌کنند. حسن روحانی رئیس آن است و رئیسان دو قوه دیگر عضو آن.

به گفته ذوالقدر، در جلسه غیرعلنی امروز علی لاریجانی، رئیس مجلس گزارشی درباره دور تازه اعتراض‌های خیابانی در ایران قرائت کرده است. او در این گزارش به نمایندگان گفته تجمع‌های اعتراضی در کدام شهرها رخ داده‌اند و چه جمعیتی در آنها حاضر بوده‌اند.

از سه‌شنبه گذشته معترضان در شهرهای مختلفی همچون اصفهان، مشهد، تهران و کرج راهپیمایی کرده‌اند. راهپیمایان به گرانی و نابه سامانی اقتصادی و بیکاری معترضند و شعارهایِ تندی علیه نظام مستقر در ایران و مقامات ارشد جمهوری اسلامی سر می‌دهند.


در همین زمینه

اولین کشته در دور تازه اعتراضات در ایران

ترامپ: دیدار با مقام‌های ایرانی به خودشان بستگی دارد

Share