Share

حسین محجوبی، یکی دیگر از نقاشان پیشگام ایرانی است که در حوزه‌های دیگری چون معماری، پارک‌سازی و ایجاد فضاهای سبز شهری فعال بوده است. او در سال ۱۳۰۹ در لاهیجان متولد شد و پس از گذراندن دوران دبیرستان در دبیرستان البرز، در سال ۱۳۳۸ از دانشکده هنرهای زیبای تهران فارغ التحصیل شد.

حسین محجوبی در سال ۱۳۳۵ و قبل از فارغ‌التحصیلی، جایزه اول نمایشگاه جمعی انجمن ایران و آمریکا را از آن خود کرد و پس از آن به طور پیوسته کار‌هایش را در نمایشگاه‌های بسیاری در ایران و بسیاری از کشورهای جهان به نمایش گذاشت.

MAHJKF

آثار او دایره‌ای گسترده از طراحی، آبرنگ، رنگ و روغن، نقاشی-خط را در برمی‌گیرد.

طبیعت، درونمایه اصلی آثار حسین محجوبی است. عنصاری چون اسب و درخت، جلوه‌ای بارز در تابلوهای او دارند؛ تابلوهایی که غالباً همچون زادگاه نقاش، حال و هوایی اغلب بارانی دارند.

این پرده باران بر درخت‌ها و اسب‌ها، عموماً فضایی رؤیایی و پوشیده از مه را می‌آفریند که با رنگ‌های سبز و آبی غالب و حرکت نرم قلم مو در هماهنگی است.

ترکیب‌بندی‌ها و رنگ آمیزی‌ها، خصلتی شاعرانه به نگاه محجوبی داده است. او از طبیعت الهام می‌گیرد، اما آن را تقلید نمی‌کند. نقاش، دنیای خاص خودش را می‌آفریند و برای بازتاب این دنیا، شیوه‌ای دور از تکلف را برمی‌گزیند که هرچند‌گاه رگه‌هایی از امپرسیونیسم را در خود نمایان می‌کند، اما چندان در قید مکتب‌ها و سبک‌ها نیست و بیش و پیش از هر چیز از نقش حک شده بر جان و ذهن حسین محجوبی از گیلان تأثیر پذیرفته است.

به این ترتیب، اگرچه در این کار‌ها گیلان، جنگل‌ها، اسب‌ها و کلبه‌های روستایی آشنای شمال ایران نمود می‌یابند، اما در ‌‌نهایت خود به نماد طبعیتی انتزاعی و مثالی بدل می‌شوند که نقاش ستایشگر آن است.

سپیدار‌ها و تبریزی‌های محجوبی، غالباً بی‌برگ و لخت‌اند و اسب‌هایش به ندرت تنها هستند. در فضای پائیزی و زمستانی کار‌ها، اما سپیدی اسب‌ها با یال‌هایی سرخ و کلبه‌هایی در دوردست‌ها حتی در غیاب آدمی، نمایانگرعشق و امید توأمان او به طبیعت و زندگی است.

حسین محجوبی، در بهار سال ۱۳۹۰ از کار بر روی هفت تابلو نقاشی از هفت باغ مشهور ایران خبر داد و گفت در حال آفریدن تابلویی است که در آن، نمایی از نقشه ایران دیده می‌شودکه باغ فین کاشان، باغ شازده کرمان، هشت بهشت اصفهان، باغ ارم شیراز، دولت‌آباد یزد، عباس‌آباد بهشهر و گلشن طبس در شهرهای خود، نقاشی شده‌اند.

عشق سرشار حسین محجوبی به طبیعت، فضایی بزرگ‌تر از تابلوهای نسبتاً بزرگ او را طلبیده است و همین بوده که او را به انجام پروژه‌هایی مانند طرح‌های کویری در شهرهای کرمان، یزد و کاشان کشانده و موجب شده که تعدادی از مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین پارک‌های تهران، یعنی پارک‌های جمشیدیه، ساعی، لاله، ملت و پارک شهر را طراحی کند.

ویدئو: پاره‌ای از آثار حسین محجوبی، نقاش طبیعت بارانی

Share