Share

اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرد چهار کارمند دولتی از جمله یک مأمور وزارت خارجه این کشور را به اتهام جاسوسی بازداشت کرده است.

 

لطف‌الله مشعل،‌ سخنگوی اداره امنیت ملی افغانستان روز دوشنبه هشتم اسفندماه،‌ در یک نشست خبری در کابل گفت این افراد از سوی مأموران امنیت ملی در کابل بازداشت شده‌اند.

وی گفت: "سه تن از بازداشت‌شدگان از کارمندان ادارات محلی و یک تن هم کارمند پائین رتبه وزارت امور خارجه است."

مشعل افزود: "از نزد این افراد اسناد و شواهد موثق به‌دست آمده است که اسناد محرمانه را در اختیار ادارات جاسوسی دو کشور منطقه قرار داده‌اند."

طی سالیان اخیر شماری از شهروندان افغانستان به جاسوسی برای ایران و پاکستان متهم شده‌اند

مشعل از افشای هویت این افراد، نام این دو کشور و این که چه نوع اسنادی در اختیار کشورها قرار گرفته، خودداری کرد اما گفت که متهمان تحت تحقیق قرار دارند.

فرامز تمنا،‌ از سخنگویان وزارت امور خارجه افغانستان نیز بازداشت یک " کارمند عادی" این وزارت را از سوی امنیت ملی به ظن جاسوسی تائید کرد اما گفت شخص مظنون به منظور تحقیق از سوی امنیت ملی جلب شده است.

طی سالیان اخیر شماری از شهروندان افغانستان به جاسوسی برای ایران و پاکستان متهم شده‌اند.

ماه گذشته یک شهروند افغانستان در شهر هرات در غرب این کشور به اتهام جاسوسی برای ایران به ۱۶ سال زندان محکوم شد.

دادگاه شهری هرات،‌ این شخص را متهم کرد که "از پایگاه‌های نیروهای داخلی و خارجی عکس می‌گرفته است و اطلاعات جمع‌آوری شده را دراختیار وزارت اطلاعات ایران قرار می‌داده است."

حضور نظامیان خارجی و اقدامات اخیر دولت افغانستان در راستای بستن پیمان و توافق نامه‌های استراتژیک با شماری از کشورهای جهان از جمله هند و شماری از کشورهای عمده اروپایی و آمریکا از موارد عمده نگرانی ایران و پاکستان بوده است.

 

Share