Share

گروهی از عوامل جمهوری اسلامی که در پوشش فعالیت‌های فرهنگی به خارج از ایران گسیل شده‌اند، در تهران به دیدار علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی رفته‌اند. خامنه‌ای به عواملش در خارج از ایران پیام داده که «نسبت به اوضاع اصلاً جای نگرانی نیست.» این نخستین واکنش رهبر جمهوری اسلامی به دور دوم اعتراضات سراسری در مرداد ۹۷ است.

اصفهان. پنج‌شنبه ۱۱ مرداد ۹۷

خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران گزارش داده که به تازگی، در تاریخی نامعلوم، عده‌ای از عوامل جمهوری اسلامی در خارج از ایران با خامنه‌ای در تهران دیدار کرده‌اند. یکی از اشخاصی که در  دیدار با «رهبر» حضور داشته و هویت او هم در ابهام مانده، «دغدغه و نگرانی» عوامل جمهوری اسلامی در خارج از کشور را به خامنه‌ای اطلاع داده است. رهبر جمهوری اسلامی پاسخ داده:

«نسبت به اوضاع ما اصلاً نگران نباشند، هیچ‌کس هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، این را به همه بگویید.»

دور دوم اعتراضات سراسری از سه‌شنبه ۹ مرداد در اعتراض به گرانی و سقوط ۵۰ درصدی ارزش ریال در برابر دلار آمریکا از شهرک صنعتی شاهپور جدید اصفهان آغاز شد و به زودی دامنه‌اش به کرج  شیراز، رشت، تهران، قزوین، زنجان، ساری و در روز سوم به مشهد، کرمانشاه، همدان و قرچک نیز گسترش پیدا کرد و در روز چهارم شهرهای ارومیه، اهواز و قم را فراگرفت. تظاهرکنندگان شعار می‌دادند: «مرگ بر گرانی»، «مرگ بر بیکاری»، «مرگ بر دیکتاتور»، «اصلاح‌طلب اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا»، «خامنه‌ای حیا کن مملکتو رها کن».

در نخستین و دومین روز اعتراضات برخورهای قهرآمیزی در اصفهان و کرج اتفاق افتاد. از ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، پیداست که لباس شخصی‌ها و مأموران انتظامی در صدد سرکوب معترضان برآمدند و معترضان هم تلاش کردند با پرتاب سنگ و آتش زدن لاستیک و حتی درگیری فیزیکی با مأموران از خود دفاع کنند.

خبرگزاری تسنیم گزارش داده بود که  در شب ۱۲ مرداد، جمعیتی به یک حوزه علمیه در شهرستان اشتهارد در استان البرز حمله کردند و شیشه‌های رو به کوچه حوزه علمیه را با سنگ و آجر شکستند.

احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد و یوسف طباطبایی‌نژاد، امام جمعه اصفهان به نیابت از خامنه‌ای این اعتراضات را «توطئه خارجی» خوانده بودند. علم‌الهدی گفته بود «تظاهرات نباید برای پایین افتادن شکم‌ها» باشد. علی خامنه‌ای، اما تاکنون درباره اعتراضات سراسری مرداد ۹۷ سکوت کرده بود.

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی دوشنبه ۱۵ مرداد در یک نشست خبری، اعتراضات مرداد را «ناچیز» جلوه داد و از اعتراضات مردم به گرانی و تورم به عنوان «توطئه خارجی» برای ایجاد «جنگ روانی» یاد کرد.

محمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق دوران اصلاحات هم اعتراضات را جنگ روانی خواند و گفت نظام فرونمی‌پاشد. پیام خامنه‌ای به عواملش در خارج از ایران هم بیش و کم همان است: جای نگرانی نیست.

عفو بین‌الملل روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای خواهان آزادی همه بازداشتی‌ها شده بود. یک نفر هم در کرج کشته شده. عفو بین‌الملل از مقامات قضایی جمهوری اسلامی خواسته است به این موضوع رسیدگی کنند.

بیشتر بخوانید:

عفو بین‌الملل: همه بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر را آزاد کنید

Share