Share

قطر از جامعه جهانی خواست تا مخالفان دولت بشار اسد را مسلح کنند.

 

به گزارش العربیه، شیخ حمد بن جاسم آل ثانی، نخست‌وزیر قطر دوشنبه ۲۷ فوریه (هشتم اسفند ۱۳۹۰) گفت: "کشورهای عربی باید زمام طرح مسلح کردن مخالفان را در دست گیرند و برای مخالفان در داخل سوریه پناهگاه‌های امن تأمین کنند."

نخست‌وزیر قطر افزود: "کشورهای عربی باید برای توقف خونریزی در سوریه با جامعه جهانی همکاری نظامی کنند."

پیش از این نیز هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا گفته بود باید مخالفان دولت سوریه را مسلح کرد.

شیخ حمد بن جاسم گفت: "تلاش‌های ما در شورای امنیت با شکست مواجه شد، به نظر من زمان آن فرا رسیده است که برای توقف کشتارها (از فعالان سوریه) حمایت نظامی کنیم."

وزارت خارجه روسیه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد میخاییل بوگدانوف، معاون وزیر خارجه روسیه و محمودرضا سجادی، سفیر ایران در مسکو در نشستی مشترک بر عادی‌سازی اوضاع در سوریه با روش‌های مسالمت آمیز و گفت‌وگوی ملی و بدون مداخله خارجی تأکید کردند

روسیه و چین تاکنون دو بار تلاش کشورهای عربی و غربی را برای محکوم کردن سوریه در شورای امنیت وتو کرده‌اند.

در همین حال اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه اعلام کرد تحریم‌های تازه‌ای علیه سوریه برقرار می‌کند.

تحریم بانک مرکزی سوریه، مسدودکردن دارایی‌های حدود ۱۰۰ مقام دولتی این کشور، ممنوعیت خرید طلا، فلزات با ارزش و الماس را از سوریه و ممنوعیت پرواز هواپیماهای خطوط هوایی سوریه به کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله این تحریم‌ها است.

روسیه و ایران نیز گفته‌اند با دخالت خارجی برای حل بحران سوریه مخالف هستند. وزارت خارجه روسیه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد میخاییل بوگدانوف، معاون وزیر خارجه روسیه و محمودرضا سجادی، سفیر ایران در مسکو در نشستی مشترک بر "عادی‌سازی اوضاع در سوریه با روش‌های مسالمت آمیز و گفت‌وگوی ملی و بدون مداخله خارجی" تأکید کردند.

اعترضات در سوریه از مارس ۲۰۱۱ آغاز شده است. بر پایه آخرین آمار سازمان ملل که چند هفته پیش منتشر شد، در اعتراضات ۱۱ ماه گذشته سوریه شش هزار نفر از مخالفان کشته شده‌اند.

اما فعالان حقوق بشر شمار کشته‌شدگان را بیش از هشت هزار نفر اعلام کرده‌اند. دولت سوریه نیز می‌گوید در این مدت دو هزار نیروی امنیتی کشته شده‌اند.

در تازه‌ترین آمار اعلام شده از شمار کشته‌شدگان در این کشور، شورای هماهنگی انقلاب سوریه گفته است در روز دوشنبه ادامه خشونت‌ها در این کشور ۳۵ نفر در مناطق مختلف سوریه کشته شدند.

روز یکشنبه ۲۶ فوریه نیز دست‌کم ۵۹ نفر از فعالان سوری به دست نیروهای دولتی کشته شدند.

 

Share