Share

ایالات متحده آمریکا اصغر فرهادی، کارگردان ایرانی برنده اسکار بهترین فیلم خارجی هشتاد و چهارمین دوره این آکادمی معتبر سینمایی جهان را مورد تحسین قرار داد.

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در آغاز نشست خبری سه‌شنبه ۲۸ فوریه (نهم اسفند ۱۳۹۰) درباره فیلم "جدایی نادر از سیمین" ساخته اصغر فرهادی گفت: "این فیلمی است که به جهان تصویری ارزشمند از زندگی در ایران را نشان می‌دهد. ما این دست‌آورد را تبریک می‌گوییم و عظمت تاریخی و طراوت سینمای مستقل ایران را تحسین می کنیم."

فیلم "جدایی نادر از سیمین" که برنده اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان شد، یک درام اجتماعی درباره مشکلات یک زوج و جدایی آن‌ها است.

محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران: هنر به طور عام و سینما به طور خاص از مهم‌ترین ابزارهایی است که می‌تواند در جهان نا‌امن، جنگ زده و پر از تبعیض و ناروایی و خودکامگی، موجب نزدیکی دل‌ها و چیرگی انسانیت و محبت بر خشونت شود و گفت‌و‌گوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها را به جای تنش و درگیری بنشاند

اصغر فرهادی پس از دریافت اسکار گفت: "سلام به مردم خوب سرزمین‌ام. در این لحظه بسیاری از ایرانیان در سراسر جهان ما را تماشا می‌کنند. فکر می‌کنم که آن‌ها بسیار خوشحال هستند، آن‌ها فقط به دلیل این جایزه مهم یا یک فیلم یا فیلم‌ساز خوشحال نیستند بلکه آن‌ها از اینکه در این هنگامه‌ای که بین سیاست‌مداران از جنگ و تهدید و حمله سخن گفته می‌شود، اینجا از فرهنگ کشورشان سخن گفته می‌شود، خوشحال هستند.

کارگردان "جدایی نادر از سیمین" افزود: "من با افتخار این جایزه را به مردم سرزمین‌ام تقدیم می‌کنم، مردمی که به همه فرهنگ‌ها و تمدن‌ها احترام می‌گذارند و با خشونت سازگاری ندارند."

در همین حال محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران نیز در پیامی به فرهادی ضمن تبریک به وی گفت: " هنر به طور عام و سینما به طور خاص از مهم‌ترین ابزارهایی است که می‌تواند در جهان نا‌امن، جنگ زده و پر از تبعیض و ناروایی و خودکامگی، موجب نزدیکی دل‌ها و چیرگی انسانیت و محبت بر خشونت شود و گفت‌و‌گوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها را به جای تنش و درگیری بنشاند."

عزت‌الله انتظامی، بازیگر سینمای ایران نیز گفته است: "ما در حدود بیش از سه هزار جایزه بین‌المللی در موزه سینما داریم که آرزو داشتم با اسکار این جوایز کامل شود و حتماً اصغر فرهادی جایزه‌اش را در کنار دیگر افتخارات سینمای ایران در موزه سینمای ایران در معرض دید عموم قرار خواهد داد."

مقام‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران نیز دریافت اسکار را به فرهادی تبریک گفته‌اند.

فیلم "جدایی نادر از سیمین" پیش از مراسم اسکار نیز توانست جایزه سزار فرانسه و جایزه بهترین فیلم خارجی جشنواره فیلم‌های مستقل آمریکا (اسپیریت) را از آن خود کند.

موفق‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران و نیز پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران در خارج از کشور از یک سال گذشته تاکنون جایزه‌های گلدن گلوب، خرس طلایی بهترین فیلم و دو جایزه خرس نقره‌ای بهترین بازیگر زن و بهترین بازیگر مرد برای مجموعه بازیگرانش از شصت‌ویکمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم برلین، جایزه‌هایی از حلقه منتقدان لندن، ونکوور، لس آنجلس و نیویورک و جایزه بهترین فیلم خارجی چهل‌وهشتمین دوره انجمن فیلم سوئد را از آن خود کرده است.

فیلم صامت و سیاه و سفید "آرتیست" به عنوان بهترین فیلم هشتاد و چهارمین دوره اسکار معرفی شد. ژان دوژردن، بازیگر این فیلم نیز برنده بهترین بازیگر نقش اول مرد شد.

مریل استریپ نیز اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را به دست آورد. استریپ در فیلم "بانوی آهنین" در نقش مارگرت تاچر، نخست وزیر پیشین بریتانیا را ظاهر شده است.

در جوایزه این دوره اسکار "میشل هازناویسیوس، کارگردان فیلم آرتیست برنده بهترین کارگردانی، فیلم هیوگو ساخته مارتین اسکورسیزی برنده بهترین کارگردان هنری، اکتاویا اسپنسر برای فیلم خدمتکاران برنده بهترین بازیگر نقش مکمل زن، ریستوفر پلامر برای فیلم تازه واردها برنده بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، فیلم شکست ناپذیر برنده بهترین مستند و فیلم رنگو برنده بهترین انیمشین بلند" شدند.

هشتاد و چهارمین دوره جوایز آکادمی اسکار که معتبرترین رویداد سینمایی جهان است، بامداد دوشنبه ۲۷ فوریه (هشتم اسفند ۱۳۹۰) به وقت ایران برگزار شد.

 

Share