Share

عبدالجبار کاکایی، شاعر گفت: "باور کنیم که سینمای ما، هم اصغر فرهادی دارد هم مسعود ده‌نمکی. همان هویت ۴۰ تکه، تماشای ما به جهان، منظرهای متفاوتی دارد. سعی نکنیم این شادی بزرگ را کوچک نشان دهیم. ما همینیم که هستیم."

 

به گزارش خبرگزاری کار ایران ایلنا، عبدالجبار کاکایی، امروز سه شنبه، نهم اسفند ۱۳۹۰ در یادداشتی پیرامون جایزه اسکار "جدایی نادر از سیمین" افزود: "روزی که در طراحی بوم هنر تصویری کشور جدایی نادر از سیمین مقابل اخراجی‌ها قرار گرفت، حدس می‌زدم این تراژدی پایان غم انگیزی برای طرف بازنده داشته باشد. اما طرف بازنده کسی بود که طراح این تقابل بود."

عبدالجبار کاکایی: احساس می‌کنم فاصله‌ زیادی بین ته دلمان تا نوک زبانمان وجود دارد. اصغر فرهادی قصه‌ای ساده گفت و جایزه‌ای که در جهان امروز بسیار بزرگ است گرفت. شبیه به کاپ جام جهانی فوتبال

وی در این یادداشت ادامه داد: "باید خوشحال باشیم و امیدوار که به قول اصغر فرهادی نظام ما آدم‌های متفاوتی دارد. با این حال، انصاف و بی‌انصافی، مهر و بی‌مهری، ستم و عدالت، دروغ و راستی و این معجون‌ها، تار و پود فرهنگ ما را می‌سازد."

این شاعر افزود: "احساس می‌کنم فاصله‌ زیادی بین ته دلمان تا نوک زبانمان وجود دارد. اصغر فرهادی قصه‌ای ساده گفت و جایزه‌ای که در جهان امروز بسیار بزرگ است گرفت. شبیه به کاپ جام جهانی فوتبال."

فیلم "جدایی نادر از سیمین" ساخته اصغر فرهادی برنده اسکار بهترین فیلم خارجی هشتاد و چهارمین دوره این آکادمی معتبر سینمایی جهان شد.

محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران نیز در پیامی به فرهادی ضمن تبریک به وی گفت: " هنر به طور عام و سینما به طور خاص از مهم‌ترین ابزارهایی است که می‌تواند در جهان نا‌امن، جنگ زده و پر از تبعیض و ناروایی و خودکامگی، موجب نزدیکی دل‌ها و چیرگی انسانیت و محبت بر خشونت شود و گفت‌و‌گوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها را به جای تنش و درگیری بنشاند."

همچنین عزت‌الله انتظامی، بازیگر سینمای ایران گفته است: "ما در حدود بیش از سه هزار جایزه بین‌المللی در موزه سینما داریم که آرزو داشتم با اسکار این جوایز کامل شود و حتماً اصغر فرهادی جایزه‌اش را در کنار دیگر افتخارات سینمای ایران در موزه سینمای ایران در معرض دید عموم قرار خواهد داد."

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز درباره فیلم "جدایی نادر از سیمین" ساخته اصغر فرهادی گفت: "این فیلمی است که به جهان تصویری ارزشمند از زندگی در ایران را نشان می‌دهد. ما این دست‌آورد را تبریک می‌گوییم و عظمت تاریخی و طراوت سینمای مستقل ایران را تحسین می کنیم."

 

Share