Share

نیروهای طالبان به مراکز دولتی و امنیتی شهر غزنی در مرکز افغانستان حملات گسترده‌ای کردند. پیش از آن‌که ارتش افغانستان آن‌ها را از شهر بیرون براند، ده‌ها نفر در درگیری‌ها کشته و زخمی شدند.

حملات طالبان به غزنی ساعت ۲ بامداد جمعه ۱۰ اوت / ۱۹ مرداد صورت گرفت.

حملات طالبان به غزنی ساعت ۲ بامداد جمعه ۱۰ اوت / ۱۹ مرداد صورت گرفت.

این حملات ساعت ۲ بامداد جمعه ۱۰ اوت / ۱۹ مرداد از چهار سو به غزنی صورت گرفت. نیروهای طالبان به ساختمان‌های دولتی، فرماندهی پلیس و ساختمان رادیو و تلویزیون غزنی حمله کرده و آن‌ها را به آتش کشیدند.

به‌گزارش الجزیره، در این حملات دست‌کم ۳۹ نفر از افراد طالبان و ۱۴ سرباز افغانستان کشته شدند.

طالبان مدتی پس از حمله به غزنی اعلام کردند که بخش بزرگی از این شهر را به تصرف خود درآورده‌اند.

هواپیماهای بدون سرنشین و بالگردهای آمریکایی در جریان عقب راندن طالبان از نیروهای دولتی افغانستان پشتیبانی کردند.

محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که نیروهای ارتش از پلیس حمایت کردند و غزنی اکنون در کنترل نیروهای دولتی قرار دارد.

هنوز روشن نیست که نیروهای دولتی کنترل چه مقدار از غزنی را در دست گرفته‌اند. طالبان می‌گویند تیراندازی و شلیک موشک در این شهر همچنان ادامه دارد.

با این حال پلیس، دولت افغانستان و نیروهای آمریکایی می‌گویند مهاجمان طالبان عقب‌نشینی کرده‌اند.

محمد همت، رئیس بیمارستان شهر غزنی گفته است که در این حملات، دست‌کم ۱۴ نفر از نیروهای امنیتی کشته و ۲۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

فرید احمد مشعل، رئیس پلیس محلی به آسوشیتدپرس گفته است که پس از تیراندازی‌ها اجساد طالبان در خیابان‌ها باقی مانده بود. به‌گفته او اجساد ۳۹ تن از نیروهای طالبان در زیر یک پل در بخش جنوبی شهر پیدا شد. او همچنین از کشته شدن ده‌ها طالبان دیگر در حملات هوایی نیروهای دولتی خبر داد.

تمامی فروشگاه‌ها و مغازه‌های غزنی به‌دلیل نبردها تعطیل بودند. جاده کابل به ولایت‌های جنوب افغانستان نیز بسته بود زیرا این جاده از غزنی می‌‌گذرد.

حمله به این شهر استراتژیک که پایتخت افغانستان را به جنوب این کشور وصل می‌کند نشان‌دهنده قدرت طالبان است. این حملات در حالی صورت می‌گیرد که در عید فطر گذشته بین آن‌ها و نیروهای دولتی آتش‌بس برقرار بود. محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان از ۲۷ رمضان تا روز پنجم عید فطر (۲۰ ژوئن) در جنگ علیه طالبان اعلام آتش‌بس بی‌قیدوشرط کرد و طالبان در بیانیه‌ای از آتش‌بس در «روز اول، دوم و سوم عید» خبر داد. اما پس از سپری شدن روزهای آتش‌بس نبردها از سر گرفته شد.

به‌رغم افزایش حملات طالبان در یک سال اخیر، آن‌ها تاکنون موفق نشده‌اند که مرکز یکی از ولایت‌های افغانستان را به تصرف خود درآورند. آخرین بار طالبان کنترل شهر قندوز، مرکز ولایت قندوز را در دست داشتند که در سال ۲۰۱۵ با حمله نیروهای دولتی و حمایت هوایی آمریکا و واحدهای ویژه از آن رانده شدند.

بیشتر بخوانید:

فرمانده ناتو در افغانستان: صلح در افغانستان پیشرفت بی‌سابقه‌ای داشته

Share