Share

پس از اعلام بسته سیاست‌های ارزی، بانک مرکزی ایران بار دیگر افزایش نرخ سود تسهیلات بانکی را بررسی می‌کند. یک عضو شورای عالی پول و اعتبار می‌گوید: بانک‌ها توان افزایش نرخ سود سپرده را ندارند.

بانک مرکزی ایران افزایش نرخ سود تسهیلات بانکی را بررسی می‌کند.

سیاست کاهش نرخ سود بانکی در ایران از یک‌سال قبل متوقف شد. در حالیکه ولی‌الله سیف رئیس کل پیشین بانک مرکزی وعده کاهش نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی تا ۱۵ درصد را داده بود، آنچه که «ناتوانی» و «زیان‌ده بودن» بانک‌ها عنوان شد، از تحقق این وعده جلوگیری کرد.

بانک مرکزی حتی برای کنترل بازار ارز به بانک‌ها اجازه داد تا نرخ سود سپرده‌های ویژه را افزایش دهند. در همین راستا بانک ملی از گواهی سپرده با نرخ سود ۱۸ درصد رونمایی کرد. دیگر بانک‌ها نیز سود سپرده‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری را افزایش دادند.

عبدالناصر همتی جانشین سیف در بانک مرکزی، ۱۵ مرداد پس از اعلام سیاست‌های ارزی جدید، در یک برنامه تلویزیونی گفت که تغییر نرخ سود سپرده‌ها را «حتما بررسی خواهد کرد».

در این میان برخی از کارشناسان و مدرسان اقتصاد نیز به دولت توصیه می‌کنند که برای جلوگیری از رشد دوباره نرخ تورم «نرخ سود بانکی را افزایش دهد».

در همین رابطه سجاد برخورداری مدرس اقتصاد در تهران به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفت: بانک مرکزی «باید راهکار مناسبی برای افزایش نرخ سود بانکی در شش ماه دوم امسال بیابد».

به گفته او در صورتی که نرخ سود بانکی افزایش نیابد، «تاثیرات منفی بر نرخ تورم خواهد گذاشت».

تورم بزرگ در راه است

به گفته این مدرس دانشگاه نشانه‌های رشد نرخ تورم در نیمه دوم سال نمایان شده و «نرخ تورم در ماه‌های آینده قطعا افزایش خواهد یافت».

پیشتر نیز برآوردهای موسسه‌های دولتی نشان داده بود که نرخ تورم در سالجاری روند افزایشی خواهد داشت و باردیگر دو رقمی خواهد شد. سقوط ریال که از نیمه دوم سال گذشته آغاز شد، روند صعودی نرخ تورم را سرعت بیشتری بخشید. به گونه‌ای که در ۴ ماه نخست امسال میانگین قیمت کالا و خدمات ۲۰ تا ۷۳ درصدی افزایش یافته است.

براساس آخرین گزارش بانک مرکزی، نرخ تورم کل همچنان تک‌رقمی است اما نرخ تورم تولید کننده به ۱۳ درصد رسیده، نرخ تورم صنعت ساختمان نیز ۱۶ درصد است.

به گفته برخورداری این ارقام «واقعی» نیست و هنوز افزایش قیمت تاثیرات خود بر نرخ تورم را نشان نداده است. او گفت که ممکن است نرخ تورم در نیمه دوم امسال به ۲۵ درصد برسد.

بانک‌ها توان ندارند

در چنین وضعیتی برخورداری که از مدافعان تک‌نرخی و آزادسازی ارز به شمار می‌رود، به دولت و بانک مرکزی توصیه کرده که «نرخ سود بانکی را افزایش دهد».

بهمن عبداللهی عضو شورای عالی پول و اعتبار اما افزایش دوباره نرخ سود تسهیلات بانکی را «غیرممکن» دانسته است.

او به خبرگزاری تسنیم گفت: «بانک‌ها در حال حاضر دچار مشکلات جدی هستند و به هیچ وجه شرایط افزایش نرخ سود سپرده را ندارند».

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی پیشتر در بررسی وضعیت بانک‌ها، گزارش کرده بود که بخشی از نظام بانکی ایران «متوقف شده» و بدون استقراض از بانک مرکزی نمی‌تواند به فعالیت ادامه دهد.

یکی از اصلی‌ترین مشکلات بانک‌ها مطالبات معوق و پرداخت تسهیلات بیش از سپرده‌ها اعلام شده است. براساس گزارش بانک مرکزی دولت به تنهایی ۲۱۱ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها بدهکار است.


بیشتر بخوانید:

سیاست‌های ارزی «ریال» را از مرگ نجات می‌دهد؟

Share