Share

ایران می‌گوید قصد دارد یک شبکه موازی با اینترنت راه‌اندازی کند. به گفته‌های مقام‌های دولتی ایران این شبکه موازی "اینترنت پاک" نام دارد.

 

رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران سه‌شنبه نهم اسفند ۱۳۹۰ به خبرگزاری مهر گفت: "وجود آسیب‌های امنیتی در کنار آسیب‌های فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی در شبکه اینترنت، امروزه بسیاری از کشورها را وادار کرده که شبکه‌ای موازی در کنار اینترنت راه‌اندازی کنند."

به گفته وزیر ارتباطات ایران "امروز به شبکه اینترنت اعتمادی نیست." چند روز پیش نیز یک مقام وزارت اطلاعات ایران گفته بود: "اینترنت ابزار تهدید نیست، بلکه خود تهدید است."

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران: وجود آسیب‌های امنیتی در کنار آسیب‌های فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی در شبکه اینترنت، امروزه بسیاری از کشورها را وادار کرده که شبکه‌ای موازی در کنار اینترنت راه‌اندازی کنند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: "امروز شاهد هستیم که عمدتاً صاحبان محتوا، کسب و کارهایی را به خاطر سودجویی و بعضی تجارت‌های کثیف و غیراخلاقی را وارد شبکه‌های اینترنت کرده‌اند."

تقی‌پور با اشاره به اینکه اتحادیه جهانی مخابرات سال ۲۰۰۹ را با عنوان سال حفاظت از کودکان در برابر آسیبه‌ای اینترنت نامگذاری کرد، گفت: "این نشان می‌دهد در کنار مزیت‌هایی که در شبکه باند پهن اینترنت متصور هستیم این شبکه امروز آسیب‌هایی هم به ویژه برای کشورهایی که قائل به ارزش‌های ملی، خانوادگی و اعتقادی هستند، وارد کرده است."

به گفته راه‌حل این وضعیت "اینترنت پاک" است.

ایران چند ماهی است که می‌گوید قصد دارد "اینترنت پاک یا اینترنت ملی"‌را راه‌اندازی کند. با این حال تاکنون وعده‌ای وزارت ارتباطات برای راه‌اندازی این نوع از اینترنت به عقب افتاده است.

"اینترنت ملی" پیش از این در کشورهایی چون چین و کره شمالی به اجرا گذاشته شده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز که انجمنی غیردولتی در دفاع از آزادی اطلاع‌رسانی است، اینترنت ملی ایران را "طرحی علیه آزادی بیان و اینترنت جهانی" می‌داند که در خدمت "تشدید سانسور و کنترل گسترده شهروند وب‌نگاران" است.

خانه آزادی نیز که سازمانی غیردولتی در واشنگتن است، در پژوهشی که آوریل ۲۰۱۱ (فروردین ۱۳۹۰) منتشر شد، اعلام کرد ایران از "کم‌ترین" آزادی اینترنت در جهان برخوردار است.

 

Share