Share

تیم استقلال جمعه ۱۹ مرداد در ورزشگاه آزادی میزبان تراکتورسازی تبریز بود. در پایان بازی تماشاگران از فرصت استفاده کردند و در ادامه دور دوم اعتراضات سراسری که از سه‌شنبه ۹ مرداد آغاز شده، با سر دادن شعارهایی مانند «مرگ بر دیکتاتور»، نارضایتی خود را بیان کردند. مأموران امنیتی در صدد مقابله با معترضان برآمدند.

جمعه ۱۹ مرداد، ورزشگاه آزادی، تهران: نیروهای امنیتی در حاشیه زمین خود را برای مقابله با معترضان آماده می‌کنند (عکس: شبکه‌های اجتماعی)

از ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، چنین برمی‌آید که تماشاگران بعد از بازی استقلال و تراکتورسازی تبریز در ادامه اعتراضات به گرانی و تورم، شعارهایی علیه جمهوری اسلامی ایران سر داده‌اند. بر اساس این ویدیوها که در تاریخ ۱۹ مرداد منتشر شده، «رژیم صهیونیستی همینه، همینه»، «مرگ بر دیکتاتور»، «توپ، تانک، فشفشه، آخوند باید گم بشه» از شعارهای معترضان است.

جمعه ۱۹ مرداد، ورزشگاه آزادی، تهران: «توپ، تانک، فشفشه، آخوند باید گم بشه» (ویدیو: شبکه های اجتماعی)

«ورزش سه» گزارش داده که جو سکوها در ورزشگاه آزادی «بسیار ملتهب» بود و تماشاگران با به صدا درآوردن شیپورها و با شعارهای بسیار بلند و پرطنین اعتراض خود را بیان می‌کردند. در این گزارش گفته شده که سیمای جمهوری اسلامی که بازی استقلال با تراکتورسازی تبریز را پخش می‌کرد، در لحظه‌ای که اعتراضات درگرفت، صدا را را از روی تصاویر تلویزیونی برداشت. به گزارش رسانه‌‌های داخلی ۶۵ هزار تماشاگر در ورزشگاه آزادی حضور داشتند.

در یکی از ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، مأموران امنیتی و یگان‌های ضد شورش خود را برای مقابله با تماشاگران آماده می‌کنند. از تعداد مجروحان و دستگیرشدگان اطلاع دقیقی در دست نیست. خبرگزاری جمهوری اسلامی گزارش داده که به دلیل اختصاص ۱۰ درصد از ظرفیت ورزشگاه به طرفداران تراکتورسازی تبریز، آن‌ها به خشم آمده بودند و صندلی‌های ورزشگاه و باجه بلیت‌فروشی را تخریب کردند. خبرگزاری مهر هم بیش و کم دلیل درگیری مأموران انتظامی و یگان‌های ضد شورش با تماشاگران را کمبود جایگاه طرفداران تراکتورسازی تبریز عنوان کرده است. این رسانه‌ها درباره شعارهای تماشاگران معترض سکوت کرده‌اند.

جمعه ۱۹ مرداد، ورزشگاه آزادی، تهران: نیروهای امنیتی قبل از درگیری با معترضان (ویدیو: شبکه‌های اجتماعی)

روز گذشته هم بازی پرسپولیس با استقلال خوزستان به درگیری با نیروهای امنیتی انجامید. عده‌ای از هر دو طرف مجروح شدند و در بیمارستان تحت درمان قرار گرفتند.

دور دوم اعتراضات سراسری از سه‌شنبه ۹ مرداد در اعتراض به گرانی و سقوط ۵۰ درصدی ارزش ریال در برابر دلار آمریکا از شهرک صنعتی شاهپور جدید اصفهان آغاز شد و به زودی دامنه‌اش به کرج  شیراز، رشت، تهران، قزوین، زنجان، ساری و در روز سوم به مشهد، کرمانشاه، همدان و قرچک نیز گسترش پیدا کرد و در روز چهارم شهرهای ارومیه، اهواز و قم را فراگرفت. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در نخستین واکنش به دور دوم اعتراضات به طرفدارانش پیام داده که جای نگرانی نیست.

بیشتر بخوانید:

خامنه‌ای در واکنش به اعتراضات مرداد ۹۷: بگویید نگران نباشند

Share