Share

چین بار دیگر با تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران مخالفت کرد و روابط تجاری بین پکن و تهران را قانونی خواند.

دیدار وزیران خارجه ایران و چین در مه امسال ــ تصویر آرشیوی

وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای جمعه‌شب ۱۰ اوت / ۱۹ مرداد نوشت:

«چین و ایران برای مدت‌ها همکاری بازرگانی باز، شفاف و عادی در حیطه‌های کسب‌و‌کار، تجارت و انرژی داشته‌اند که معقول، منصفانه و قانونی است.»

وزارت خارجه چین در این بیانیه تأکید می‌کند که مراوداتش با ایران نقض قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل یا تعهدات بین‌المللی چین نیست و همچنین به منافع کشوری دیگری آسیب نمی‌زند. پکن می‌گوید تحریم یک‌جانبه راه‌حل مشکلات نیست و باید به گفتگو و مذاکره به عنوان «راه حقیقی برای حل مشکل» توسل کرد.

چین بزرگترین مشتری نفتی ایران است و روزانه حدوداً ۶۵۰ هزار بشکه نفت می‌خرد؛ چیزی معادل ۷ درصد کل واردات نفت خام چین. بر اساس قیمت کنونی نفت در بازار، چین سالانه ۱۵ میلیارد دلار نفت از ایران وارد می‌کند.

شرکت‌های نفتی دولتی چین نیز میلیاردها دلار در میدان‌های نفتی اصلی ایران همچون یادآوران و آزادگان شمالی سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

ایالات متحده گفته که قصد دارد صادرات نفت ایران را تا حد ممکن کاهش دهد و به صفر نزدیک کند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ماه مه از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) ــ که چین یکی از طرفین آن است ــ خارج شد و دستور بازگشت تحریم‌ها را داد. دور اول تحریم‌ها از سه‌شنبه پیشین آغاز شد و تحریم‌های نفتی ایران از چهار نوامبر / ۱۳ آبان اجرایی می‌شوند.


در همین زمینه

هشدار آژانس بین‌المللی انرژی نسبت به تحریم نفتی ایران

Share