Share

نیروهای سپاه پاسداران و پیشمرگه‌های حزب دموکرات کردستان ایران در یک منطقه مرزی در نزدیکی اشنویه درگیر شدند. قرارگاه حمزه سیدالشهدا نیروهای زمینی سپاه اعلام کرده ۱۰ تن از نیروهای کرد در این درگیری کشته شدند.

اعضای حزب دموکرات کردستان ایران در کوی سنجق (کویه) در یکصد کیلومتری اربیل ــ ۲۰۱۷،‌ منبع: AFP

ساعاتی پس از بیانیه سپاه فرماندهی نیروهای پیشمرگه حزب دموکرات کردستان ایران(حدکا) نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد:

«بر پایه اطلاعات اولیه، شب گذشته ساعت یک بامداد -بیستم مردادماه- درگیری شدیدی میان نیروی پیشمرگه‌ کردستان و نیروهای ضدمردمی سپاه پاسداران در کوه‌های “کیله شین” از توابع شهرستان اشنویه، روی داد که قریب به پنج ساعت به طول انجامید».

حزب دموکرات در این بیانیه خود به تلفات رویاروی اشاره‌ای نکرد و اطلاعات بیشتر را به بیانیه‌های بعد واگذاشت. این حزب مسلح مخالف جمهوری اسلامی، بعدتر در حساب توئیتری‌اش از کشته شدن ۱۲ عضو سپاه پاسداران خبر داد.

اما خلیل‌زاده، معاون عملیات قرارگاه حمزه سید الشهدا می‌گوید در جریان این درگیری هیچ آسیبی به نیروهای این قرارگاه نرسیده است.

قرارگاه حمزه سیدالشهدا سپاه نیز در بیانیه خود ماجرای را به نحوی متفاوت از حدکا روایت می‌کند. بر اساس اطلاعیه سپاه، این گروه از پیشمرگه‌ها قصد داشتند به خاک ایران وارد شوند اما در کمین نیروهای سپاه افتادند. این قرارگاه ضمن اشاره به تعداد کشته شدگان اعلام کرد دستکم ۱۰ تن از نیروهای حزب دموکرات کشته و تعداد دیگری نیز زخمی شدند. بنابر این اطلاعیه، مقادیر قابل توجهی سلاح، مهمات و تجهیزات ارتباطی به دست نیروهای سپاه افتاده است. سپاه نیروهای حدکا را «تروریست» و «وابسته به سرویس‌های خارجی» معرفی کرده است.

این رویارویی در کوه‌های «کیله شین» از توابع شهرستان اشنویه رخ داده. در این منطقه‌ای پیش از این نیز درگیری‌هایی میان سپاه پاسداران و کردهای مخالف حکومت مرکزی ایران رخ داده بود.

همزمان سازمان حقوق بشری «هەنگاو» به نقل از منابع نزدیک به حزب دموکرات کردستان ایران گزارش کرد که یکی از فعالان مدنی کرد که در این درگیری زخمی شده و به دست سپاه افتاده.

در روزهای پایانی تیرماه امسال نیز  ۱۱ تن از اعضای سپاه پاسداران در درگیری با حزب «حیات آزاد کردستان» (پژاک)  کشته شده بودند. در آن زمان رمضان شریف، سخنگوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادعا کرده بود که سپاه انتقام درگیری مریوان را «در سرلوحه برنامه‌های جاری» خود قرار خواهد داد.

اما آخرین رویارویی میان حزب دموکرات کردستان ایران و سپاه نیز ۲۳ تیرماه امسال در استان  در منطقه مرزی نودشه کرمانشاه رخ داد. هر دو طرف از کشته‌شدن چندین تن در این درگیری‌ها خبر دادند اما همچون موارد پیشین،‌ روایت هر یک از این درگیری متفاوت بود.

حزب دموکرات کردستان ایران و سپاه پاسداران در ماه‌های اخیر چندین بار با یکدیگر درگیر شده‌اند. این درگیری‌های پراکنده بیش از دو سال پیش، با شکست آتش‌بس بین دو طرف از سر گرفته‌شد.

حدکا در کوهستان‌ قندیل، یکی از کوهستان‌های رشته‌کوه زاگرس در مرز ایران و عراق قرارگاه دارد.


در همین زمینه

درگیری سپاه و حزب دموکرات کردستان ایران در کرمانشاه

Share