Share

شورای حقوق بشر سازمان ملل شمار کشته‌شدگان در خشونت‌های سوریه را از مارس ۲۰۱۱ تاکنون بیش از ۷۵۰۰ نفر اعلام کرد.

 

به گزارش رویترز، روز سه‌شنبه ۲۸ فوریه (نهم اسفند ۱۳۹۰) در تازه‌ترین درگیری‌ها در سوریه، ۲۵ نفر بر اثر بمباران یکی از پناه‌گاه‌های مخالفان توسط نیروهای دولتی کشته شدند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه را یک "جنایتکار جنگی" نامیده و گفته این وضعیت راه را برای پایان دادن به خشونت‌ها و قانع کردن رهبر سوریه برای کناره‌گیری از قدرت دشوارتر می‌کند.

فرانسه تلاش می‌کند تا پیش‌نویس قطعنامه تازه‌ای را با هدف توقف خشونت‌ها در سوریه آماده کند و برای رأی‌گیری در اختیار شورای امنیت سازمان ملل بگذارد

همچنین ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از جامعه جهانی خواست تا جلوی کشتارها را در سوریه بگیرند.

آلن ژوپه،وزیر خارجه فرانسه نیز از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواسته است تا شکایت خود را از سوریه به دادگاه جنایی بین‌المللی لاهه ارائه کنند.

آلن ژویه همچنین گفت فرانسه تلاش می‌کند تا پیش‌نویس قطعنامه تازه‌ای را با هدف "توقف خشونت‌ها در سوریه" آماده کند و برای رأی‌گیری در اختیار شورای امنیت سازمان ملل بگذارد. وزیر خارجه فرانسه از چین و روسیه خواست که مانع تصویب این قطعنامه نشوند.

روسیه و چین تاکنون دوباره قطعنامه‌های شورای امنیت را درباره سوریه وتو کرده‌اند. این دو کشور ضمن مخالفت با دخالت خارجی در سوریه می‌گویند با هر قطعنامه‌ای که خواهان جابه‌جایی قدرت در دمشق باشد و طرفین درگیری‌ در سوریه (دولت و مخالفان) را همزمان محکوم نکند، همراهی نخواهند کرد.

با ادامه یافتن خشونت‌ها در سوریه، شیخ حمد بن جاسم آل ثانی، نخست‌وزیر قطر دوشنبه ۲۷ فوریه گفت: "کشورهای عربی باید زمام طرح مسلح کردن مخالفان را در دست گیرند و برای مخالفان در داخل سوریه پناهگاه‌های امن تأمین کنند."

پیش از این نیز هیلاری کلینتون گفته بود باید مخالفان دولت سوریه را مسلح کرد.

در همین حال اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه اعلام کرد تحریم‌های تازه‌ای علیه سوریه برقرار می‌کند.

تحریم بانک مرکزی سوریه، مسدودکردن دارایی‌های حدود ۱۰۰ مقام دولتی این کشور، ممنوعیت خرید طلا، فلزات با ارزش و الماس را از سوریه و ممنوعیت پرواز هواپیماهای خطوط هوایی سوریه به کشورهای عضو اتحادیه اروپا از جمله این تحریم‌ها است.

روسیه و ایران نیز گفته‌اند با دخالت خارجی برای حل بحران سوریه مخالف هستند.

وزارت خارجه روسیه با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد میخاییل بوگدانوف، معاون وزیر خارجه روسیه و محمودرضا سجادی، سفیر ایران در مسکو در نشستی مشترک بر "عادی‌سازی اوضاع در سوریه با روش‌های مسالمت آمیز و گفت‌وگوی ملی و بدون مداخله خارجی" تأکید کردند.

 

Share