Share

محمدرضا پورمحمدی، رئیس دانشگاه تبریز از برگزاری جشنی به مناسبت هفتادمین سال تأسیس دانشگاه تبریز خبر داده است.

آذربایجان اونیورسیته‌سی (دانشگاه آذربایجان)، در زمان حکومت خودمختار آذربایجان

مراسم هفتادمین سال تأسیس این دانشگاه هفتم شهریورماه برگزار خواهد شد. این در حالی است که دانشگاه تبریز ۲۲ خرداد ۱۳۲۵، زمانی تشکیل شد که تبریز پایتخت حکومت خودمختار آذربایجان بود.

جعفر پیشه‌وری، رهبر فرقه دموکرات آذربایجان بنیانگذار این حکومت خودمختار و نخست وزیرش بود. حکومت خودمختار آذربایجان از آذر ۱۳۲۵ به مدت یکسال مناطقی وسیعی از شمال غربی ایران را در کنترل داشت. این حکومت با حمایت اتحاد جماهیر شوروی و در شرایط پس از اشغال ایران در جنگ جهانی دوم تأسیس شد.

تأسیس دانشگاه تبریز به عنوان دومین دانشگاه ایران، اصلاحات ارضی، راهسازی و بهبود حقوق زنان از جمله دستاوردهای این حکومت خودمختار به شمار می‌آید.

دانشگاه تبریز در سال‌های پس از کودتای ۲۸ مرداد و در جریان شکلگیری جنبش مسلحانه در دهه چهل و پنجاه شمسی، فضایی سیاسی را تجربه کرد.

این دانشگاه همواره یکی از قطب‌های علمی ایران به شمار می‌آمده.

این دانشگاه‌ در سال تأسیس با عنوان دانشگاه آذربایجان شروع به فعالیت کرد اما پس از سقوط حکومت خودمختار آذربایجان با نام دانشگاه تبریز فعالیتش را ادامه داد.

رئیس دانشگاه تبریز درباره اهمیت مراسم بزرگداشت هفتادمین سالگرد تأسیس این دانشگاه گفته «ملتی که قدردان تاریخ خود باشد، می‌تواند پیشرفت کند پس باید دوباره تبریز را به عنوان یکی از مراکز مهم دانشگاهی بشناسانیم». بنابر برنامه، منصور غلامی، وزیر علوم مهمان ویژه این مراسم خواهد بود.

Share