Share

ترکیه می‌گوید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ‌۱+۵، آوریل ۲۰۱۲ (فروردین-اردیبهشت ۱۳۹۱) برگزار می‌شود.

 

احمد داوداغلو، وزیر خارجه ترکیه روز سه‌شنبه ۲۸ فوریه (نهم اسفند ۱۳۹۰) به شبکه تلویزیونی تی‌آرتی ترکیه گفت اگر ایران و گروه ‌۱+۵ تمایل داشته باشند که این نشست در ترکیه برگزار شود، آنکار آماده میزبانی این مذاکرات خواهد بود.

وزیر خارجه ترکیه افزود در روزهای آینده در این باره با علی‌اکبر صالحی، همتای ایرانی‌اش گفت‌وگو خواهد کرد.

صالحی پیشتر گفته بود ایران تمایل دارد این مذاکرات در ترکیه برگزار شود.

مذاکرات هسته‌ای با ایران به این دلیل انجام می‌شود که قدرت‌های غربی نگران ماهیت برنامه اتمی این کشور و احتمال وجود ابعاد نظامی در آن هستند اما ایران می‌گوید ماهیت برنامه اتمی‌اش صرفاً صلح‌آمیز است

آخرین دور مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵ بهمن ۱۳۸۹ در استانبول ترکیه برگزار شده بود که به شکست انجامید. کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مذاکرات سال گذشته را "دلسردکننده" نامید.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به‌علاوه آلمان عضو گروه ۱+۵ هستند.

در یک سال گذشته همزمان با توقف گفت‌وگوهای هسته‌ای، فشارها و تحریم‌ها علیه ایران شدت بیشتری گرفته است.

تحریم بانک مرکزی و تحریم صادرات نفت ایران به اتحادیه اروپا شدیدترین تحریم‌هایی است که در دو ماه گذشته علیه ایران برقرار شده است. تحریم نفت ایران از تیر ۱۳۹۱ اجرا می‌شود.

با ادامه یافتن تحریم‌ها علیه ایران، تهران غنی‌سازی اورانیوم را در سایت اتمی فردو آغاز کرد و همزمان نیز سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران ۱۵ فوریه ۲۰۱۲ طی نامه‌ای به اشتون از آمادگی تهران برای آغاز مذاکرات اتمی خبر داد.

جلیلی در نامه به اشتون نوشت: "ما آمادگی‌مان را برای گفت‌وگو درباره طیفی از مسائل مختلف که می‌‌تواند زمینه‌ساز همکاری‌های سازنده و آینده‌نگرانه باشد، اعلام می‌کنیم."

نامه ۱۵ فوریه جلیلی پاسخ به نامه‌ای است که اشتون مهرماه سال جاری خورشیدی به ایران نوشته بود.

کاترین اشتون در مهرماه در نامه‌ای به سعید جلیلی اعلام کرد گروه ۱+۵ آماده برگزاری مذاکرات "سازنده" با ایران است.

کاترین اشتون به تازگی نیز گفته است کشورهای عضو اتحادیه اروپا پس از دریافت نامه سعید جلیلی در حال بررسی از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با تهران هستند.

مذاکرات هسته‌ای با ایران به این دلیل انجام می‌شود که قدرت‌های غربی نگران ماهیت برنامه اتمی این کشور و احتمال وجود "ابعاد نظامی" در آن هستند اما ایران می‌گوید ماهیت برنامه اتمی‌اش صرفاً "صلح‌آمیز" است.

 

Share