Share

در حالی‌که از سه سال‌ونیم پیش تاکنون مقام‌های دولتی در جمهوری اسلامی ایران از انتشار آمار شاخص‌های اقتصادی خودداری کرده بودند بانک مرکزی ایران، گزارشی از وضعیت اقتصادی سه سال اخیر را منتشر کرد که نشان می‌دهد رشد اقتصادی در سال گذشته پنج و هشت دهم درصد بوده است.

بنابر آمار ارائه شده، رشد اقتصادی ایران در سال ۱۳۸۷حدود هشت دهم درصد و در سال ۱۳۸۸ حدود سه درصد بوده است.

این آمار چند روز پس از آماری منتشر می‌شود که "مرکز آمار ایران" از وضعیت اقتصادی در ایران منتشر کرد.
گزارش مرکز آمار رشد اقتصادی سال گذشته را شش‌ونیم درصد نشان می‌داد که بیشتر از آمار بانک مرکزی است.

به این ترتیب سه سال‌ونیم پس از توقف انتشار آمار و اطلاعات شاخص‌های اقتصادی، آمارهای منتشرشده از سوی دو مرکز اصلی ارائه‌دهنده آمارهای اقتصادی، اختلاف قابل توجهی با یکدیگر دارند.

بسیاری از منتقدان دولت در طول این سه سال معتقد بودند که رشد اقتصادی در سال ۱۳۸۷ به مرز صفر رسیده است و دولت به همین دلیل جلوی انتشار آمار اقتصادی را گرفته است.

گزارش بانک مرکزی درباره سال ۱۳۸۷ نشان می‌دهد که بخش کشاورزی ظاهرأ به دلیل خشک‌سالی با رشد منفی ۱۱ و هشت دهم درصد، خدمات مؤسسات پولی و مالی با رشد منفی پنج و سه دهم درصد، خدمات اجتماعی منفی شش و یک دهم درصد و بخش نفت با منفی دو درصد روبه‌رو بوده است.

سه سال‌ونیم پس از توقف انتشار آمار و اطلاعات شاخص‌های اقتصادی، آمارهای منتشرشده از سوی دو مرکز اصلی ارائه‌دهنده آمارهای اقتصادی، اختلاف قابل توجهی با یکدیگر دارند

این وضعیت در سال ۱۳۸۸ بهبود یافته و رشد منفی گروه کشاورزی جای خود را به رشد مثبت ۱۳ و نیم درصد داده است، ولی وضعیت بخش صنعت نفت نسبت به سال پیش بدتر شده و به مرز منفی چهار درصد رسیده و رشد بخش صنعت و معدن نیز نسبت به سال قبل نصف شده است.

بنابر گزارش بانک مرکزی ایران، در سال گذشته وضعیت اقتصادی باز هم بهتر شده و عملکرد بخش های مختلف به‌گونه‌ای شده که رشد اقتصادی به پنج و هشت دهم درصد افزایش پیدا کرده است.

چندی پیش احمد توکلی نماینده مردم تهران و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس، محمود احمدی‌نژاد رئیس دولت ایران را متهم کرده بود که از انتشار آمار و اطلاعات اقتصادی به مردم و نمایندگان مجلس جلوگیری می‌کند.

توکلی در جلسه علنی مجلس گفته بود که "همین امر خلاف سبب می‌شود که بعضی از مقام‌های دولتی با ارائه ارقام بی‌اساس وضع موجود را موفق جلوه داده و از حساسیت تصمیم‌گیران برای اصلاح امور بکاهند."

به گفته این نماینده اصول‌گرای مجلس، بانک مرکزی که نزدیک به شش دهه در تهیه آمارهای ملی از جمله شاخص تورم سابقه فعالیت دارد با دستور محمود احمدی‌نژاد از دادن اطلاعات به مردم ایران بر خلاف برنامه پنجم توسعه منع شده است.

پیش از این رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرده بود که "این بانک دیگر نرخ تورم را اعلام نخواهد کرد" و مسئولیت اعلام آن به "مرکز آمار ایران" واگذار شده است.

هر چند بانک مرکزی ایران گفته بود که به کار تهیه آمار ادامه خواهد داد ولی آن را منتشر نخواهد کرد.

در پی از این اظهارات بود که بانک مرکزی جمهوری اسلامی با صدور اطلاعیه‌ای ضمن رد سخنان احمد توکلی در مورد جلوگیری محمود احمدی‌نژاد از انتشار آمار اقتصادی توسط این بانک، اعلام کرد که "نمایندگان مجلس در ماده ۵۴ قانون برنامه پنجم توسعه بانک مرکزی را از انتشار آمار منع کردند."
 

Share