Share

ایران می‌گوید اجازه بازدید بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تأسیسات "پارچین"‌ را رد نمی‌کند.

 

علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شبکه "راشا تودی" روسیه گفت: "مراکز نظامی در همه کشورهای جهان مقررات خاصی دارند که آژانس باید از آن پیروی کند."

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته در گزارشی اعلام کرد ایران به بازرسان آژانس اجازه نداده تا از سایت پارچین بازدید کنند.

این گزارش پس از دو دور گفت‌وگوهای یک هیأت ارشد آژانس با مقامات ایرانی منتشر شد. این هیأت ۹ بهمن و دوم اسفند سال جاری خورشیدی به تهران سفر کرده بودند.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بیانیه‌ای که هفته گذشته در وین منتشر شد، گفت: "در طول دو دور مذاکره، نمایندگان آژانس درخواست بازدید از پایگاه نظامی پارچین را داشتند اما ایران با این بازدید موافقت نکرد."

سلطانیه: به هیأت اعزامی آژانس پیشنهاد کردیم از سایت دیگری که در گزارش مدیرکل آژانس ادعای انجام آزمایش‌های مربوط به مواد انفجاری قوی در آن مطرح شده بود، بازدید کنند، ولی اعضای هیأت به دستور مدیرکل به وین بازگشتند

آمانو این اقدام جمهوری اسلامی ایران را "ناامید کننده" خواند و افزود: "ما با روحی سازنده وارد گفت‌وگو شدیم، اما هیچ توافقی حاصل نشد."

نماینده ایران در واکنش به این گزارش آمانو گفت: "این افراد، بازرسان آژانس نبوده و از مقامات ارشد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در بخش‌های حقوقی، فنی و سیاسی فعالیت دارند، محسوب می‌شدند، این هیأت برای مذاکره درباره ماهیت برنامه اتمی ایران و چارچوب فعالیت‌های آینده ایران به تهران سفر کرده بودند."

به گفته وی "سفر این هیأت از معیارهای معمولی بازرسی به دور بود."

در همین حال فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز گفته است تصمیم‌گیری درباره بازدید از پارچین بر عهده مسئولان نظامی است.

سلطانیه گفته است: "هفته گذشته به هیأت اعزامی پیشنهاد کردیم از سایت دیگری که در گزارش مدیرکل آژانس ادعای انجام آزمایش‌های مربوط به مواد انفجاری قوی در آن مطرح شده بود، بازدید کنند، ولی اعضای هیأت به دستور مدیرکل به وین بازگشتند."

پارچین نام منطقه‌ای در جنوب شرقی استان تهران است که در شمال شرقی شهرستان پاکدشت قرار دارد.

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به راشا تودی گفت: "ما باید چارچوب و مرجعی برای فهم اینکه آنان (آژانس) در پی چه هستند، داشته باشیم."

وی افزود: "بایستی مطمئن شویم که تجربه‌های تلخ قبلی تکرار نخواهد شد و آنان هر روز دنبال دسترسی‌های جدید نخواهند بود."

سلطانیه همچنین گفت: "هیچ تردیدی نیست که فعالیت‌های هسته‌ای ایران ارتباطی با ساخت سلاح‌های اتمی ندارد."

قدرت‌های غربی می‌گویند نگران ماهیت برنامه اتمی این کشور و احتمال وجود "ابعاد نظامی" در آن هستند اما ایران می‌گوید ماهیت برنامه اتمی‌اش صرفاً "صلح‌آمیز" است.

بر همین پایه آمریکا و کشورهای غربی در یک سال گذشته فشارها و تحریم‌ها را علیه ایران شدیدتر کرده‌اند.

تحریم بانک مرکزی و تحریم صادرات نفت ایران به اتحادیه اروپا شدیدترین تحریم‌هایی است که در دو ماه گذشته علیه ایران برقرار شده است. تحریم نفت ایران از تیر ۱۳۹۱ اجرا می‌شود.

ایران در مقابل می‌گوید با وجود این تحریم‌ها از برنامه اتمی‌اش عقب‌نشینی نمی‌کند.

 

Share