Share

نرگس محمدی فعال حقوق بشر به دلیل وخامت سلامت جسمانی از زندان اوین به بیمارستان منتقل شده است.

رضا خندان همسر نسرین ستوده گفته است که این خبر را نسرین ستوده وکیل دادگستری که او هم زندانی است در یک تماس تلفنی به اطلاع او رسانده.

حمید محمدی برادر نرگس محمدی نیز نوشته است: «شب گذشته نرگس در سلول دچار تشنج شدید شد که نشان از بازگشت بیماری است که در زمان بازداشت در سلول انفرادی و در زندان زنجان به آن مبتلا شده بود. در نهایت، پس از تایید پزشکی قانونی، امروز ۱۳ اوت برابر با ۲۲ مرداد، نرگس محمدی برای تشخیص و مداوا به بیمارستان اعزام شد.»

نرگس محمدی ماه گذشته به منظور جراحی کیسه صفرا و درمان دستگاه گوارش به بیمارستان اعزام شد اما بدون هیچ‌گونه اقدام درمانی به زندان بازگردانده شد.

محمدی اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی بازداشت و دو سال بعد از سوی دستگاه قضایی به ۱۶ سال زندان به دلیل «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «تشکیل و اداره گروهک غیرقانونی لگام» محکوم شد.

او پیش از این نیز در سال ۱۳۹۰ به اتهام عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر بازداشت و به شش سال زندان محکوم شد. محمدی تیر ۱۳۹۱ به دلیل تشدید بیماری و فلج عضلانی به بیمارستان منتقل و پس از آن بر اساس رای پزشکان، حکم عدم تحمل کیفر برای او صادر و آزاد شد.

او پیشتر گفته بود که در دوران بازجویی به دلیل فشارهای روانی بازجویان و داروهایی که به او داده شده، به بیماری اعصاب و روان و فلج عضلانی مبتلاء شده است.

تا به حال چندین سازمان و نهاد فعال حقوق بشر از مسئولان جمهوری اسلامی خواسته‌اند که نرگس محمدی را آزاد و یا شرایط درمان او را فراهم کند.

بیشتر بخوانید:

اعتراض تقی رحمانی به ارائه نشدن خدمات پزشکی به نرگس محمدی: روند معلول‌سازی یک فعال حقوق بشر را متوقف کنید!

Share