Share

مدیر هماهنگ‌کننده کمک‌های انسان‌دوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان،‌ می‌گوید با ادامه جنگ اوضاع این کشور در حال بدتر شدن است.

منوج بسنیات، که در ششمین کنفرانس اکو یا سازمان همکاری اقتصادی در کابل سخن می‌گفت تأکید کرد که اوضاع بد امنیتی در بخش‌هایی از افغانستان سبب شده است که کمک‌های اقتصادی به نیازمندان نرسد.

وی گفت که در حال حاضر بیشتر از ۴۰ درصد از جمعیت افغانستان با درآمد روزانه کمتر از یک دلار زندگی می‌کنند.

مدیر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشری سازمان ملل متحد در افغانستان افزود: "ادامه ناامنی بر توانایی کارمندان سازمان ملل نیز اثر گذاشته است و آنان نمی‌توانند به‌درستی به این نیازمندان کمک‌رسانی کنند."

مدیر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشری سازمان ملل: در حال حاضر بیشتر از ۴۰ درصد از جمعیت افغانستان با درآمد روزانه کمتر از یک دلار زندگی می‌کنند

محمد دایم کاکر،‌ رئیس اداره مبارزه با رویدادهای طبیعی افغانستان نیز در سخنانی با نگرانی از تأثیرات منفی رویدادهای طبیعی در این کشور گفت که افغانستان با کمبود بودجه و کادر تخصصی در راستای مبارزه با رویدادهای طبیعی روبه‌رو است.

وی گفت که بارش برف و سرمای شدید اخیر در مناطق مختلف افغانستان سبب مرگ دست‌کم ۱۳۴ تن و زخمی شدن ۲۲۰ تن شده است و ۸۶۰۰ خانواده را نیز آسیب‌پذیر ساخته است.

به گفته وی افزون بر این،‌ جاری شدن سیلاب‌های احتمالی در بهار آینده بر نگرانی‌های این اداره افزوده است.

رئیس اداره مبارزه با رویدادهای طبیعی افغانستان گفت که آن‌ها در نشست اکو از اعضای این سازمان خواستار کمک و انتقال تجارب‌شان در زمینه امدادرسانی شده‌اند.

سازمان اکو در سال ۱۳۴۱ خورشیدی از سوی کشورهای ایران، ترکیه و پاکستان بنیان گذاشته شد و سپس کشورهای آذربایجان، ازبکستان،‌ قزاقستان،‌ قرقیزستان،‌ ترکمنستان،‌ تاجیکستان و افغانستان به آن پیوستند.

تلاش برای بهبود شرایط توسعه اقتصادی پایدار و تهیه برنامه مشترک برای توسعه منابع انسانی در کشورهای عضو از اهداف عمده این سازمان اعلام شده است.
 

Share