Share

یک هفته پس از کشته شدن یک دانش‌آموز و معلم سمنانی در تصادف اتوبوس "اردوی راهیان نور"، یک اتوبوس دیگر نیز در استان فارس که حامل دانش‌آموزان بوده، واژگون شده و چهار دانش‌آموز کشته شدند.

 

"اردوی راهیان نور" به اردوهایی گفته می‌شود که مقصد آن‌ها مناطقی است که بین سال‌های ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ خورشیدی میدان جنگ ایران و عراق بوده‌اند.

با کشته شدن این چهار دانش‌آموز، شمار دانش‌آموزانی که در یک ماه گذشته بر اثر تصادف اتوبوس‌های اردوهای تفریحی کشته شده‌اند به هفت نفر رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، روز ۹ اسفند ۱۳۹۰ یک اتوبوس حامل ۴۰ دانش‌آموز که از پیست اسکی شهرستان سپیدان برمی‌گشته، به علت "بریدن ترمز" کنترل خود را از دست داده و واژگون شده که در نتیجه آن چهار دانش‌آموز کشته و شمار بیشتری مجروح شدند.

علیرضا اسماعیلی، فرمانده پیشین پلیس راه ایران: وقتی اردوها طی یک مدت کوتاهی برگزار می‌شود به ناوگان حمل و نقل فشار وارد می‌گردد و به همین دلیل شاهد هستیم که در برخی از موارد از اتوبوس‌های قدیمی و فاقد تجهیزات لازم و ایمنی کافی استفاده می‌شود

مرتضی محمدزاده یکی از مربیان پرورشی بازنشسته آموزش و پرورش استان فارس گفته است: "شیوه‌نامه برگزاری اردوها دارای نقاط ضعف فراوانی همچون نبود قانونی درباره نوع وسیله حمل و نقل است که در نهایت منجر به بروز این حوادث تلخ می‌شود."

کارشناسان می‌گویند آموزش و پرورش برای کاهش هزینه‌های اردوهای "تفریحی و زیارتی" از اتوبوس‌هایی استفاده می‌کند که "فرسوده و قدیمی هستند."

در همین حال یک هفته پیش از این حادثه، سوم اسفند نیز یک اتوبوس حامل دانش‌آموزان استان سمنان تصادف کرد و یک دانش‌آموز و یک معلم کشته شدند.

همچنین ۱۵ بهمن سال جاری خورشیدی یک اتوبوس حامل دانش‌آموزان استان خراسان رضوی نیز بر اثر "سرعت زیاد" واژگون شد و سه دانش‌آموز کشته و ۱۳ نفر مجروح شدند.

مرتضی حاجی‌بابایی، وزیر آموزش و پرورش ایران پس از این حادثه به خبرنگاران گفت: "درمورد این حوادث من مسئول نیستم، از مسئولان حمل ونقل دراین رابطه بپرسید."

علیرضا اسماعیلی، فرمانده پیشین پلیس راه ایران در این باره گفته است: "وقتی اردوها طی یک مدت کوتاهی برگزار می‌شود به ناوگان حمل و نقل فشار وارد می‌گردد و به همین دلیل شاهد هستیم که در برخی از موارد از اتوبوس‌های قدیمی و فاقد تجهیزات لازم و ایمنی کافی استفاده می‌شود."

به گفته این استاد دانشگاه "مسئولان اردوهای راهیان نور باید از اتوبوس‌های ایمن و راننده‌های مجرب استفاده کنند، در غیر این صورت از سفری که جان انسان‌ها را به خطر می‌اندازد، خودداری کنند."

 

Share