Share

کره شمالی با تعلیق غنی‌سازی اورانیوم و توقف تولید موشک‌های دوربرد موافقت کرده است.

 

به گزارش رویترز، کره شمالی در ازای این تصمیم ۲۴۰ هزار تن کمک غذایی از آمریکا دریافت می‌کند.

پیونگ یانگ همچنین پذیرفته است که بازرسان سازمان بین‌المللی انرژی اتمی بر روند تعلیق فعالیت‌های کره شمالی در تأسیسات هسته‌ای "یونگ بیون" نظارت کنند.

دولت کره شمالی اعلام کرده است این تعلیق در چارچوب توافق با آمریکا انجام می‌شود.

پیونگ یانگ و واشنگتن هفته گذشته برای نخستین بار پس از به قدرت رسیدن، کیم جونگ اون، رهبر جدید کره شمالی در چین با هم مذاکره کردند.

کشورهای مذاکره‌کننده با پیونگ یانگ با درخواست این کشور برای فعالیت تأسیسات هسته‌ای با هدف تولید برق موافقت کرده‌اند

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا تصمیم کره شمالی را برای تعلیق غنی‌سازی اورانیوم و توقف تولید موشک‌های دوربرد را "گام‌های آغازین در مسیری درست" توصیف کرد و افزود: "با این حال آمریکا رفتار رهبران کره شمالی را زیرن ظر دارد."

کره شمالی این تصمیم را در پی مذاکرات شش جانبه‌ای که هفته گذشته برگزار شد، گرفته است.

این مذاکرات پیش از این نیز دو بار انجام شده بود. یک بار در سال ۲۰۰۳ و بار دیگر در سال ۲۰۰۶ که هیچ‌کدام نتیجه‌ای نداشتند.

با این حال کره شمالی در سال ۲۰۰۶ موافقت کرده بود که در ازای حذف نامش از فهرست کشورهای حامی تروریسم، فعالیت‌های هسته‌ای خود را به حال تعلیق در اورد اما پیوین یانگ در سال ۲۰۰۸ اعلام کرد چون نام این کشور از این فهرست خارج نشده فعالیت اتمی خود را بار دیگر از سر می‌گیرد.

کره شمالی، آمریکا، روسیه، کره جنوبی، چین و ژاپن طرف‌های این مذاکرات شش جانبه هستند.

همچنین کشورهای مذاکره‌کننده با پیونگ یانگ با درخواست این کشور برای فعالیت تأسیسات هسته‌ای با هدف تولید برق موافقت کردند.

 

Share