Share

انتقال رامین حسین پناهی از زندان‌ سنندج به زندان رجایی‌شهر، نگرانی‌ها درباره اجرای ناگهانی حکم اعدام این زندانی سیاسی را افزایش داده است.‌ همزمان کمال حسن رمضان، زندانی اهل مناطق کردنشین سوریه که او هم محکوم به اعدام است، از زندان ارومیه به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی کرد محکوم به اعدام که در زندان سنندج در حبس بود از این زندان به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شده است.

امجد حسین پناهی، برادر رامین حسین پناهی و فعال سیاسی مقیم آلمان درباره وضعیت برادرش به هرانا گفته است: «رامین شب گذشته توسط نیروهای امنیتی زندان سنندج از زندان خارج شده بود و ما بعد از ساعت‌ها نگرانی مطلع شدیم که او به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده است.»

به گفته امجد حسین پناهی، در حالی که پزشک زندان سنندج درخواست اعزام برای رسیدگی پزشکی به وضعیت رامین حسین پناهی را تایید کرده بوده و رامین در انتظار این اعزام بوده، نیروهای امنیتی بدون ارائه هیچ توضیحی او را به زندان رجایی‌شهر منتقل کرده‌‌اند.

رامین حسین پناهی در تاریخ ۲۶ دی‌ ماه سال ۹۶ در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق بغی» محاکمه و به اعدام محکوم شد.

با وجود ابراز مخالفت‌های گسترده با صدور این حکم و اعتراض نهادهای بین‌المللی و حقوق بشری، حکم اعدام این زندانی سیاسی اواخر فروردین‌ ماه از سوی دیوان عالی کشور نیز تایید و به دایره اجرای احکام قوه قضاییه ابلاغ شد.

درخواست اعاده دادرسی در این پرونده که از سوی حسین احمدی نیاز، وکیل مدافع رامین حسین پناهی به قوه قضاییه ارائه شده بود نیز خرداد ماه سال جاری رد شد.

شخص حسین احمدی ‌نیاز نیز روز یک‌شنبه ۱۴ مرداد ۹۷، پس از مراجعه به دادگاه انقلاب سنندج برای پیگیری پرونده رامین حسین‌پناهی، بازداشت شد.

از سوی دیگر اما ۲۳ خرداد ماه ۹۷، ۴۰ فعال سیاسی و مدنی، وکیل دادگستری و نماینده پیشین مجلس و روزنامه‌نگار در ایران با انتشار نامه‌ای خطاب به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، خواهان لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی شدند: نامه ۴۰ تن از فعالان مدنی – سیاسی برای لغو حکم اعدام رامین حسین پناهی

همزمان با انتشار خبر انتقال رامین حسین پناهی از زندان مرکزی سنندج به زندان رجایی‌شهر، از زندان مرکزی ارومیه نیز گزارش شده است که کمال حسن رمضان، زندانی سیاسی محبوس در بند ۱۲ زندان ارومیه به مکان نامعلومی منتقل شده است.

منابع حقوق بشری تاکنون از دلیل یا دلایل این انتقال و سرنوشت این زندانی سیاسی اطلاعی به دست نیاورده‌اند.

کمال حسن رمضان، ۳۳ ساله، از اهالی شهر سریکانی از مناطق کردستان سوریه است که در تیر ماه سال ۹۳ توسط نیروهای سپاه پاسداران در نزدیکی شهر ارومیه بازداشت و به بازداشتگاه امنیتی سپاه منتقل شد. او چهار ماه در بازداشتگاه سپاه و وزارت اطلاعات به اتهام محاربه مورد بازجویی قرار گرفت.

به گزارش هرانا ماموران امنیتی او را به شعبه‌ یک بازپرسی دادگاه انقلاب ارومیه منتقل و بعد از تفهیم اتهام «محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب کرد» به زندان مرکزی ارومیه فرستاده بودند.

او که بارها برای همکاری و ضبط اعترافات تلویزیونی تحت فشار و شکنجه قرار گرفته بود، روز شنبه ۲۳ مرداد ۹۴ در شعبه‌ دوم دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست «قاضی شیخلو» به ۱۰ سال و یک روز حبس محکوم شد.

با وجود صدور این حکم، این زندانی سیاسی بار دیگر در سال ۹۵ به اتهام قتل یکی از اعضای بومی سپاه ارومیه (که ۱۰ سال پیش صورت گرفته و این زندانی آن زمان در خاک ایران نبوده است)، مورد بازجویی قرار گرفت و در نهایت روز شنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۶ به صورت غیابی از سوی شعبه‌ سوم دادگاه انقلاب ارومیه به اعدام محکوم شد:

صدور حکم اعدام برای یک زندانی سیاسی کرد سوری در ارومیه

Share