Share

با سقوط  ارزش ریال، بسیاری از شهروندان عراقی و اقلیم کردستان نیازهای خود را از بازارچه‌های مرزی در شهرهای شهرهای وان، سلیمانیه، زهک، نیمروز، بصره و میلک تهیه می‌کنند. ابتدا وزارت خارجه عراق هشدار سفیر این کشور در تهران نسبت به سفر شهروندان عراقی به ایران را تکذیب کرد و سپس سرکنسول ایران در اربیل اعلام کرد که جمهوری اسلامی برای شهروندان اقلیم محدودیتی در زمینه صدور ویزا ایجاد نکرده است. در همان حال واکنش‌ها به اظهارات حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق درباره حمایت این کشور از تحریم ایران ادامه دارد. مخالفان عبادی می‌گویند نخست‌وزیر، یاران امام حسین را در صحرای کربلا تنها گذاشته است.

یا سقوط ارزش ریال، بسیاری از شهروندان عراقی و اقلیم کردستان نیازهای خود را از بازارچه‌های مرزی تهیه می‌کنند. (عکس: آرشیو)

حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق چهارشنبه ۱۷ مرداد در یک نشست خبری از پایبندی دولت عراق به تحریم اقتصادی ایران خبر داده بود.  پس از این اظهارات بود که سفر نخست‌وزیر عراق به تهران لغو شد. علاوه بر این شماری از نیروهای سیاسی عراق نظیر نوری‌ مالکی نخست‌وزیر سابق این کشور، مقتدی صدر رهبر ائتلاف سائرون، عمار حکیم، رهبر اسبق مجلس اعلای اسلامی و همچنین نیروهای شبه‌نظامی وابسته به ایران همچون گروه عصائب‌ اهل الحق و حرکه حزب‌الله النجبا‌ء از نخست‌وزیر عراق به خاطر حمایتش از تحریم ایران انتقاد کرده بودند. محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی و معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری اسلامی نیز بحث طلب ایران از غرامت جنگ هشت ساله از عراق را پیش کشیده بودند.

دوشنبه گذشته عبادی ناگزیر شد در یک نشست خبری اعلام کند عراق تنها از ممنوعیت معاملات تجاری دلاری با ایران تبعیت می‌کند اما الزامی به پیروی از همه تحریم‌ها علیه ایران ندارد. نخست‌وزیر عراق همچنین گفت که این کشور به واردات کالا از ایران ادامه می‌دهد و علاوه بر ایران هزینه صدور ویزا برای زائران کربلا را هم کاهش خواهد داد.

اکنون در رسانه‌های عراقی خبری منتشر شده مبنی بر اینکه سفیر عراق در تهران نسبت به سفر اتباع عراقی به ایران به دلیل افزایش قتل و دزدی از مسافران هشدار داده است.

احمد محجوب سخنگوی وزارت خارجه عراق، پنجشنبه ۱۶ اوت/ ۲۵ مرداد در گفت‌وگو با سومریه‌نیوز  هشدار سفیر عراق در تهران را تکذیب کرد:

«آنچه که رسانه‌ها در رابطه با اظهارات راجح الموسوی،سفیر عراق در تهران مبنی بر هشدار وی به شهروندان عراقی نسبت به سفر به ایران به دلیل قتل و سرقت منتشر کردند، نادرست است.»

هر روز حدود ۲۰ هزار عراقی به ایران سفر می‌کنند. وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران برای اتباع عراقی نیاز به صدور روادید برای سفر به شهرهای مرزی از جمله خرمشهر و آبادان را لغو کرده اما سفر به سایر شهرهای ایران از جمله اهواز و مشهد همچنان نیازمند ویزاست. با آغاز دور نخست تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه جمهوری اسلامی، سرمایه‌گذاران عراقی که دارایی‌هایشان را به شکل سپرده ثابت به بانک‌های ایران سپرده بودند و به ریال سودهای کلان دریافت می‌کردند، به دلیل سقوط ارزش ریال ضررهای هنگفتی را متحمل شده‌اند.  این امر به نارضایتی‌ها دامن زده است.

از سوی دیگر مرتضی عبادی، سرکنسول ایران در اربیل نیز خبر اعمال محدودیت در صدور ویزا برای شهروندان اقلیم کردستان عراق را تکذیب کرده است. سرکنسول ایران در اربیل گفته است:

«آداب و سنن مشترک و آشنایی و قابل فهم بودن زبان  فارسی برای مسافران اقلیم و جاذبه‌های سیاحتی، زیارتی، تفاوت آب و هوای مناطق و همچنین  توانمندی بالای درمانی و هزینه پایین از جمله مشوق‌های سفر به جمهوری اسلامی ایران است. سرکنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران در اقلیم،  سهولت در دریافت ویزا را  نسبت به گذشته افزایش داده‌اند و متقاضیان روادید ظرف چند ساعت قادر به اخذ ویزا و انجام سفر خواهند بود.»

اتاق بازرگانی ایران اعلام کرده که به دلیل کاهش ارزش ریال، بسیاری از شهروندان عراقی نیازهای خود را از بازارهای مرزی تأمین می‌کنند. علی شریعتی، عضو اتاق بازرگانی ایران گفته است:

 «امروز مردم شهرهای وان، سلیمانیه، زهک، نیمروز، بصره و میلک مایحتاج خود را از بازارچه‌های مرزی ایران تامین می‌کنند در حالی‌که پیش از این تنها کالایی که برای آنها جذابیت داشت فقط سوخت بود اما الان هرچیزی که در بازار است می‌خرند.»

این امر نیز سبب نارضایتی خرده‌کاسبان عراقی و اقلیم شده است.

پیش از این هدر نائورت، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده بود که دولت آمریکا در تلاش است که مسائل و اختلافات باقیمانده بین اقلیم کردستان و دولت مرکزی بغداد  را حل و فصل کند. نائورت در واکنش به سخنان عبادی که گفته بود عراق به تجارتش با ایران ادامه می‌دهد اما نه به دلار، اعلام کرده بود که آمریکا همچنان کشورهای نقض‌کننده تحریم علیه ایران را مسئول می‌داند. سفارت آمریکا در عراق با انتشار بیانیه‌ای در خبرگزاری رویترز اعلام کرده:

«تحریم‌ها با دلار در ایران ارتباط دارد. همچنین همان‌طور که می‌دانید، نخست وزیر عراق گفته است که در تجارت با ایران از دلار استفاده نخواهد کرد. بنابراین‌نقض تحریم اتفاق نمی‌افتد.»

بیشتر بخوانید:

زیان‌ هنگفت سرمایه‌داران عراقی از تحریم بانکی ایران

 

Share