Share

فرماندهان نظامی در ایران اخیراً تمرکز ویژه‌ای بر تبلیغ دستاوردهای نظامی و آمادگی دفاعی این کشور کرده‌اند. در آخرین نمونه، وزیر دفاع جمهوری اسلامی با حضور در شبکه اول تلویزیون دولتی مدعی شد که تهران به برنامه موشکی ادامه می‌دهد و از یک جنگنده کاملاً ساخت داخل به زودی رونمایی خواهد کرد.

امیر حاتمی، وزیر دفاع

امیر حاتمی شنبه ۲۷ مرداد با حضور در برنامه تلویزیونی «نگاه یک» گفت که وزارت دفاع سال گذشته برنامه جدیدی را تنظیم و برای علی خامنه‌ای، رهبری و فرمانده کل قوا، حسن روحانی، رئیس‌جمهوری و نمایندگان مجلس شورای اسلامی ارسال کرده است.

به گفته او، توسعه توانمندی‌های ضدموشکی جایگاه اصلی را در برنامه جدید داراست و تمرکز ویژه‌ای بر تحقیق و پژوهش صورت گرفته. به ادعای وزیر دفاع ایران، ۶۰ پروژه تحقیقاتی تا پایان سال نهایی می‌شوند.

تسلیحات بومی

امیر حاتمی ادعا کرد که راهبرد نظامی ایران «بازدارندگی فعال» است و به دنبال جنگ نیست. او گفت که بودجه نظامی ایران در قیاس با کشورهای منطقه همچون عربستان اندک است و در چارچوب اقتصاد مقاومتی تعریف شده است.

این فرمانده نظامی ارشد با این حال از توسعه موشک‌های ایران و ساخت تسلیحات بومی خبر داد.

ایران که تحت تحریم‌های سنگین بین‌المللی توان محدودی در خرید تسلیحات نظامی پیشرفته دارد، بارها ادعا کرده که سلاح‌های مشابه را به طور بومی ساخته است.

وزیر دفاع ایران ادعا کرد که یک هواپیمای جنگنده و پشتیبانی کاملاً ساخت داخل هفته آینده به مناسبت روز صنعت دفاعی رونمایی خواهد شد.

شنبه حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش ساعاتی پیش از گفتگوی حاتمی از عملیاتی شدن سامانه دفاعی جدید «کمند» برای ناوشکن‌های ایران خبر داده بود.

ادعاهای جدید درباره افزایش توان نظامی ایران همزمان است با افزایش تنش‌ها بین تهران و واشنگتن بر سر بازگشت تحریم‌های نفتی علیه ایران.

ایالات متحده گفته که قصد دارد صادرات نفت ایران را تا حد ممکن کاهش دهد و به صفر نزدیک کند. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا ماه مه از توافق هسته‌ای (برجام) خارج شد و دستور بازگشت تحریم‌ها را داد. دور اول تحریم‌ها آغاز شده و تحریم‌های نفتی ایران از چهار نوامبر / ۱۳ آبان اجرایی می‌شوند.

قدرت موشکی

امیر حاتمی با مهر تأیید گذاشتن بر گزارش شبکه خبری محافظه‌کار «فاکس نیوز» آمریکا، تصدیق کرد که ایران در مانور اخیر سپاه پاسداران در خلیج فارس موشک بالستیک بومی فاتح را آزمایش و رونمایی کرده است.

توان موشکی مورد ادعای ایران – برای بزرگتر شدن تصویر روی آن کلیک کنید

فاکس‌نیوز ۱۹ مرداد گزارش داده بود که ایران موشک بالستیک کوتاه‌برد زمین به زمین فاتح‌ـ۱۱۰ را که یک موشک هدایت‌شونده ضدکشتی است، بر فراز تنگه هرمز به طور موفقیت‌آمیزی آزمایش کرده است. نخستین آزمایش موشکی بالستیک ایران در سال میلادی جدید.

وزیر دفاع ایران تأکید کرد که برای افزایش توان دفاعی در برابر حمله احتمالی، «الویت ما قدرت موشکی و قدرت پدافندی است.»

برنامه موشکی بالستیک ایران یکی از موارد محل اختلاف بین ایران و قدرت‌های جهانی است. هرچند ایالات متحده و شرکای اروپایی‌اش بر سر برجام اختلاف دارند، هر دو درباره توسعه مداوم برنامه موشک‌های بالستیک ایران دغدغه‌های یکسانی را مطرح کرده‌اند.

اما حاتمی با اشاره به لیبی هشدار داد که ایران با قبول مذاکره سرنوشت مشابهی را طی نخواهد کرد. به گفته او، «لیبی مذاکره کرد، همه چیزش را بار کشتی کرد و تحویل آن ها داد. الان در چه وضعیتی است؟ … دشمن می‌خواهد ما را خلع سلاح کند، همانطور که لیبی را خلع سلاح کردند.»

موشک شهاب ۳ ایران از بردی معادل ۲۰۰۰ کیلومتر برخوردار است و می‌تواند به جنوب اروپا برسد. سپاه پاسداران گفته است که اگر تهدید شوند، برد آن را افزایش خواهند داد. به ادعای آنها، برد ۲۰۰۰ کیلومتر بر اساس دکترین استراتژیک تهران تحت هدایت علی خامنه‌ای، رهبر ایران انتخاب شده وگرنه از تکنولوژی لازم برای افزایش برد برخوردارند.


در همین زمینه

سپاه در مانور اخیر در تنگه هرمز موشک ضدکشتی آزمایش کرد

Share