Share

با پایان یافتن روند رأی‌گیری نهمین دوره انتخابات مجلس ایران، شمارش آرا آغاز شده است.

 

خبرگزاری‌های ایران از مشارکت ۶۸ درصدی مردم در انتخابات خبر داده‌اند اما این آمار هنوز از سوی مراجع رسمی تأیید نشده است. مخالفان حکومت ایران نیز می‌گویند مشارکت در انتخابات مجلس پایین بوده است.

بر اساس نتایج اولیه انتخابات راه‌یافتن محمدرضا تابش از چهره‌های اصلاح‌طلب نزدیک به محمد خاتمی، رئیس‌جمهور پیشین ایران به مجلس قطعی شده است. در همین حال مصطفی کواکبیان یکی دیگر از چهره‌های اصلاح‌طلب از راه‌یافتن به مجلس باز مانده است.

پروین احمدی‌نژاد خواهر محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور ایران نیز نتوانست به مجلس راه پیدا کند. بر اساس خبرهای اولیه، نتایج آرا در شهرهای کوچک مشخص شده است.

تحلیلگران مخالف حکومت ایران رأی دادن محمد خاتمی را معنادار و برای باز ماندن راه چانه‌زنی با حاکمیت ارزیابی کرده‌اند

از مهم‌ترین رویدادهای انتخابات مجلس ایران، رأی دادن محمد خاتمی بود که پیشتر گفته بود در این انتخابات شرکت نمی‌کند.

تحلیلگران مخالف حکومت ایران رأی دادن محمد خاتمی را "معنادار و برای باز ماندن راه چانه‌زنی با حاکمیت" ارزیابی کرده‌اند.

با این حال شماری از روزنامه‌نگاران نزدیک به احزاب اصلاح‌طلب از این اقدام محمد خاتمی به شدت انتقاد کرده‌اند و وی را متهم کرده‌اند که به شر‌ط‌های پیشین خود پایبند نمانده است.

محمد خاتمی در یک سال گذشته بارها از "آزادی زندانیان سیاسی از جمله میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد، آزادی مطبوعات و اطلاع‌رسانی و برگزاری انتخابات رقابتی و آزاد" به عنوان شروط خود و احزاب اصلاح طلب برای حضور در انتخابات نام برده بود.

فعالان و مخالفان می‌گویند در شرایطی که حکومت ایران هیچ یک از این شروط را عملی نکرده چرا خاتمی در انتخابات رأی داده است.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و حسن خمینی دو منتقد دیگر حکومت ایران نیز روز جمعه در انتخابات رأی دادند.

هاشمی رفسنجانی پس از رأی دادن به خبرنگاران گفت: "انشاء‌الله نتیجه انتخابات همان رأیی باشد که مردم به صندوق می‌اندازند."

به گفته وی "اگر نتیجه همانی باشد که مردم در صندوق می‌اندازند انشاءالله مجلس خوبی خواهیم داشت."

نهمین دوره انتخابات مجلس ایران در حالی برگزار شد که تقریباً همه گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی و نیروهای اصلاح‌طلبان این انتخابات مجلس را تحریم کرده بودند.

آن‌ها این انتخابات را "غیردمکراتیک" می‌دانستند و معتقد بودند حکومت ایران پس از سرکوب‌های سال ۸۸ در رویدادهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری همچنان به دستگیری، تهدید و آزار و اذیت مخالفان ادامه داده است و هیچ چشم‌اندازی در باز شدن فضای باز سیاسی در ایران دیده نمی‌شود.

مخالفان حکومت و اصلاح‌طلبان از مردم خواسته‌ بودند در خانه‌های خود بمانند و در رأی‌گیری شرکت نکنند.

در این انتخابات ۴۸ میلیون و ۲۸۸ هزار و ۷۹۹ نفر واجد شرایط رأی دادن بودند.در انتخابات مجلس بیش از سه هزار نامزد برای دست‌یابی به  ۲۹۰ کرسی مجلس با هم رقابت داشتند.

 

Share