Share

ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید در قم با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده که به نظر او تجمع گروهی از طلاب در روز پنجشنبه ۲۵ مرداد در قم در اعتراض به «فساد اقتصادی» و دولت حسن روحانی یک «فاجعه» بوده است.

تجمع ۱۵ مرداد طلبه‌های حوزه علمیه در قم: سرتان را زیر آب می‌کنیم

به گزارش رسانه‌های داخلی، ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید قم در واکنش به تجمع ۲۵ مرداد گروهی از طلبه‌ها در اعتراض به دولت حسن روحانی با انتشار بیانیه‌ای نوشته است:

« متاسفانه جمعی از طلاب و اساتید محترم را به آنجا دعوت کرده بودند، تا درباره مسائل اقتصادی مردم صحبت کنند، سپس ورق برگشت، گوینده‌ای را که هیچ اطلاعی از وضع حوزه‌های علمیه شیعه نداشت، دعوت کرده و بدترین اهانت‌ها را به حوزه علمیه و مراجع شیعه کرد و پلاکاردی را در دست گرفتند که رئیس جمهوری محترم را تهدید به مرگ می‌کرد و اعتراف ضمنی به مطالب دیگری داشت.»

مکارم شیرازی به پلاکاردی اشاره می‌کند که روی آن نوشته شده بود :«ای آن که مذاکره شعارت/استخر فرح در انتظارت». اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ۱۹ دی ۹۵ هنگام شنا در استخر دچار عارضه قلبی شد و درگذشت. طرفداران دولت روحانی این شعار را به تهدید به قتل رئیس جمهوری اسلامی تعبیر کرده‌اند، بیان این معنا که اگر بخواهی با آمریکا مذاکره کنی سر تو را هم مثل سر هاشمی رفسنجانی زیر آب می‌کنیم.

در تصاویری که وب‌سایت «شفقنا» از تجمع اعتراضی ۲۵ مرداد طلاب منتشر کرده حسین طیبی‌فر، فرمانده تیپ ویژه حوزویان موسوم به «تیپ امام صادق»، و حسن رحیم‌پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، در حال سخنرانی برای حاضران هستند. احتمالاً اشاره مکارم شیرازی به «گوینده‌ای» که هیچ اطلاعی حوزه‌های علمیه شیعه نداشت و بدترین اهانت‌ها را به حوزه علمیه کرد، به حسن رحیم‌پور ازغدی‌ست.

مکارم شیرازی از مسئولان تجمع ۲۵ مرداد و همچنین از مسئولان سپاه پاسداران خواهان پاسخگویی شده است:

«مسئولان حوزه علمیه باید روشن سازند که این برنامه زیان‌بار با اجازه چه کسی صورت گرفته و مسئولان محترم سپاه نیز روشن سازند، آیا با اجازه آنها گروهی از سپاهیان در این برنامه شرکت داشته‌اند؟»

استخر کوشک که هاشمی رفسنجانی در آن جان خودش را از دست داد، متعلق به مجمع تشخیص مصلحت نظام است و بعد از انقلاب سال ۵۷ ساخته شده، اما سعید قاسمی، از فرماندهان سپاه پاسداران و از منتقدان و مخالفان هاشمی رفسنجانی، اولین بار از این استخر با نام «استخر فرح» یاد کرد و از آن پس این نام در رسانه‌های محافظه‌کاران ایران تکرار شد.

موضوع تجمع پنج‌شنبه، ۲۵ مرداد در مدرسه فیضیه قم «مطالبه عدالت اقتصادی» بود. محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق اسلامی هم خواهان استعفای حسن روحانی، علی لاریجانی و صادق لاریجانی شده است. علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته در پاسخ به درخواست مقامات آمریکایی اعلام کرد که مذاکره با ایالات متحده آمریکا ممنوع است.  خامنه‌ای همچنین هشدار داد که آن‌ها که می‌خواهند دولت کنار برود،در نقشه دشمن نقش‌آفرین‌اند.

بیشتر بخوانید:

مجید انصاری و فاطمه هاشمی: پلاکارد «استخر فرح» در قم به معنای تأیید قتل هاشمی رفسنجانی است

Share