Share

در پی ابلاغ سیاست‌های جدید ارزی به شرکت‌های هوایی ایرانی، بلیت‌های داخلی در تمام مسیرهای هوایی به‌طور کامل افزایش یافت و دیگر نرخ کمتر از ۲۵۰ هزار تومان وجود ندارد.

عکس از آرشیو

عکس از آرشیو

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) دوشنبه ۲۹ مرداد در گزارشی نوشته است که بلیت‌های پروازهای داخلی از تهران به سمت شهرهای پرتقاضا مانند مشهد، شیراز، تبریز، بندرعباس، اهواز و جزیره کیش در طول روزهای گذشته به‌طور قابل توجهی افزایش داشته‌اند و در تمامی این مسیرها امکان یافتن بلیت یک طرفه با نرخ کمتر از ۲۵۰ هزار تومان وجود ندارد.

بنا به این گزارش، اگر مسافران صبح زود پرواز نکنند، نرخ پروازهایشان به بیشتر از ۳۰۰ هزار تومان می‌رسد و در بسیاری از مسیرها تعداد قابل توجهی از بلیت در مرز ۵۰۰ هزار تومان عرضه می‌شود.

افزایش نرخ بلیت برای مسیرهایی که پروازهای کمتری دارند مانند چابهار یا عسلویه بیشتر است و از حدود ۳۰۰ هزار تومان آغاز شده و به بالاتر می‌رسد.

برخی گزارش‌ها در روزهای اخیر حاکی از آن بود که بلیت رفت و برگشت اهواز – مشهد به دو میلیون تومان و بلیت پرواز تهران دبی به چهار میلیون تومان رسیده است.

شرکت‌های هواپیمایی ایرانی حدود ۶۰ درصد از هزینه‌های خود را با ارز انجام می‌دهند. در ماه‌های اخیر افزایش بی‌سابقه نرخ ارز و سقوط پول ملی تأثیرات منفی خود را بر این شرکت‌ها نیز گذاشت. آن‌ها مجبور شدند دلار را به جای نرخ دولتی ۴۲۰۰ تومان حدود ۹۰۰۰ تومان بخرند و بخش قابل توجهی از هزینه‌های‌شان حدود دو برابر شد.

در پی افزایش قیمت بلیت همه پروازها، بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرده‌اند ادامه این وضع برای آن‌ها قابل تحمل نیست. سازمان هواپیمایی کشوری و انجمن شرکت‌های هواپیمایی مقرر کردند که قیمت بلیت هواپیما به نرخ مندرج در سامانه نیما (بازار ارز ثانویه) محاسبه شود.

در طول روزهای گذشته نرخ پروازهای بین‌المللی نیز چه برای شرکت‌های هواپیمایی داخلی و چه برای خارجی‌ها افزایش قابل توجهی پیدا کرده است.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی بر این نظر است که تداوم چنین وضعیتی کاهش قابل توجه تقاضای سفر را در پی خواهد داشت.

Share