Share

شماری از شهروندان مریوان دوشنبه ٢٩ مرداد از نیمه‌شب تا ساعت ٣ بامداد (به وقت محلی) در برابر شهرداری این شهر تجمع کردند. اعتراض آنها به جمع‌نشدن زباله‌ها از سطح شهر بود. مشکلی که چندین سال است شهر مریوان با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کند.

نمایی از مشکل چندساله زباله در مریوان

معترضان در این تجمع زباله‌هایشان را به نشانه اعتراض به داخل ساختمان شهرداری پرتاب کردند. در ادامه اعتراض، مردم زباله‌هایشان را روبروی ساختمان شهرداری آتش زدند.

ویدئویی از این اعتراض‌ها:

به گزارش وب‌سایت خبری «کردپرس»، معترضان مقام‌های شهرداری و نمایندگان شورای شهر دوره گذشته و دوره کنونی را در ناکارآمدی سیستم جمع‌آوری زباله مریوان مقصر می‌دانند. آنها خواهان استعفای مسئولان شدند.

به گزارش کردپرس، فرماندهان محلی نیروی انتظامی در این تجمع در میان مردم حاضر شدند و تلاش کردند آنها را متفرق کنند.

دی ماه گذشته، همزمان با آغاز اعتراض‌های سراسری در ایران، مسئولان محلی مریوان برای حل مشکل چندساله جمع‌آوری زباله، وعده‌های جدیدی دادند و دو محل جدید دفن زباله را مشخص کردند.

جمال شریفی، شهردار مریوان آن زمان گفت که برای رفع مشکل زباله هیچ سرمایه‌ای از شهرداری و استانداری طلب نمی‌کنند و احداث و مدیریت آن را به طور ١٠٠ درصد به بخش خصوصی واگذار خواهند کرد.

هرچند شهردار مریوان وعده داده بود که «آخرین تکنولوژی‌های اروپا برای رفع معضل پسماند مریوان به خدمت گرفته می‌شود»، این مشکل با فعالیت بخش خصوصی هم حل نشد.

به گزارش وب‌سایت محلی «زریوارخبر»، شهرداری مریوان ١٢ مرداد با صدور بیانیه‌ای به حل‌نشدن معضل زباله اذعان کرد و خواهان کمک مردم برای حل این مشکل شد. شهرداری در بیانیه‌اش نوشت که تا زمان احداث محل دفن زباله و کارخانه بازیافت، «امکان جمع‌آوری و حمل زباله در این برهه زمانی برای شهداری مقدور نیست».

عدم جمع‌آوری زباله چهره شهر را زشت کرده و خطرات بهداشتی همچون شیوع بیماری‌ها را افزایش داده است.

ویدئوی دیگری از اعتراض‌های بامداد دوشنبه مریوان:


در همین زمینه

جنبش مطالباتی و اعتراضی – پرونده روزانه

Share