Share

کارگران مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه دوشنبه ٢٩ مرداد برای سومین روز متوالی دست به اعتراض زدند. اعتراض روز گذشته این کارگران با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شده بود.

راهپیمایی کارگران معترض به سمت کارخانه خوراک دام، دوشنبه  ٢٩ مرداد ــ منبع: اتحادیه آزاد کارگران

بخش مهمی از اعتراض‌های کارگران نیشکر هفت‌تپه در حمایت از همکاران‌شان در بخش خوراک دام است. شماری از کارگران این بخش ٢٨ تیر اخراج شده‌اند.

کارگران اخراجی بخش خوراک دام یکشنبه در اعتراضات نیشکر هفت‌تپه شرکت کردند و خواهان بازگشت به کار شدند. پس از درگیری لفظی با کارفرما، کارگران اخراجی با ریختن بنزین روی خودشان قصد خودسوزی داشتند که دیگر کارگران مانع آن شدند.

اما یگان ویژه به درخواست کارفرما با گاز اشک‌آور و باتوم به آنها حمله کرد و پنج تن دستگیر شدند.

کارگران معترض دوشنبه در حمایت از همکاران اخراج‌شده و اعتراض به ضرب‌و‌شتم آنها، به سمت کارخانه خوراک دام این مجتمع راهپیمایی کردند.

معترضان می‌گویند با واگذاری این بخش از مجتمع به شرکت «سرزمین مهر و ماه» و نیز واگذاری زمین‌های نیشکر هفت‌تپه به بخش خصوصی مخالفند. اتحادیه آزاد کارگران دوشنبه اسنادی را منتشر کرد که واگذاری این بخش به کارفرمای خصوصی را اثبات می‌کند.

شرکت سرزمین مهر و ماه این موضوع را تکذیب کرده است.

تصویری از این اسناد منتشرشده:

سند واگذاری کارخانه خوراک دام به شرکت سرزمین مهر و ماه ــ منبع: اتحادیه آزاد کارگران

بخش دیگری از اعتراضات دوشنبه این کارگران به تغییر مدیریت حراست کارخانه بازمی‌گردد. معترضان نیشکر هفت‌تپه در ابتدای تجمع در برابر در حراست گرد آمدند و خواهان تغییر مدیر جدید آن بودند. کارگران می‌گویند مدیر جدید دائماً آنها را به خاطر پیگیری حقوق‌شان تهدید می‌کند.

به علاوه، کارگران نیشکر هفت‌تپه سه‌ماه است که حقوقی نگرفته‌اند. تا کنون هیچ یک از مسئولان برای پاسخ به مطالبات آنها از جمله حفظ زمین‌های کارخانه، عدم واگذاری آنها به بخش خصوصی و پرداخت معوقات مزدی و حق بیمه قدمی برنداشته‌اند.


در همین زمینه

جنبش مطالباتی و اعتراضی – پرونده روزانه

Share