Share

دولت آمریکا اعلام کرد که دو ایرانی را به اتهام تجسس مراکز یهودی و عکس‌برداری از شرکت‌کنندگان در گردهمایی‌های سازمان مجاهدین خلق بازداشت کرده است. بازداشت‌شدگان در کالیفرنیا اقامت داشتند. وزارت دادگستری آمریکا محل دستگیری آن‌ها را اعلام نکرده است.

وزارت دادگستری آمریکا

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده که احمد رضا محمدی دوستدار، شهروند دوتابعیتی ۳۸ ساله و مجید قربانی، شهروند ایرانی ۵۹ ساله مقیم کالیفرنیا را در تاریخ ۹ اوت بازداشت کرده است.

در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا گفته شده که احمد رضا محمدی دوستدار ژوئن ۲۰۱۷ از ایران به آمریکا سفر کرده با این هدف که برای جمهوری اسلامی اطلاعاتی از «دشمنان» حکومت ایران به دست بیاورد و برخی از تأسیساتی را که در خاک آمریکا حامی یهودیان و دولت اسرائیل‌اند زیر نظر بگیرد.

وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید دوستدار در ژوئن ۲۰۱۷، مرکز یهودیان ارتدوکس در شیکاگو را زیر نظر گرفته بوده و از تجهییزات امنیتی این ساختمان عکس‌برداری کرده است.

به گفته وزارت دادگستری آمریکا، مجید قربانی در ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۷ در یکی از گردهمایی‌هایی مجاهدین خلق شرکت کرده و از شرکت‌کنندگان عکس گرفته و این عکس‌ها را به دوستدار داده و در ازای آن ۲۰۰۰ دلار دریافت کرده است. این عکس‌ها همراه با یادداشت‌هایی در چمدان دوستدار در یکی از فرودگاه‌های آمریکا کشف شده است.

قربانی همچنین در همایش دیگری از مجاهدین خلق در واشنگتن شرکت کرده و از سخنرانان و شرکت‌کنندگان در این همایش عکس‌برداری کرده و در گفت‌وگو با دوستدار در پی یافتن راهی برای ارسال مخفیانه این مدارک به ایران بوده است.

ماه گذشته هم یک دیپلمات ایرانی در آلمان متهم شد که مواد منفجره و چاشنی یک بمب را برای بمب‌گذاری در گردهمایی مجاهدین خلق در پاریس در اختیار یک زوج ایرانی قرار داده است. وزارت خارجه جمهوری اسلامی از این پرونده به عنوان تلاش برای تخریب برجام یاد کرده بود.

بیشتر بخوانید:

آمریکا: بازداشت دیپلمات ایرانی را زیر نظر داریم 

Share