Share

فریده خلعتبری نویسنده کتاب کودک و نوجوان از ایرادهای غیرکارشناسانه وزارت ارشاد به کتاب‌هایش سخن گفت چون؛ زیبا بودن چهره ماه، آویزان بودن لباس دختر سه ساله بر روی بند رخت، زن بودن عزرائیل و غیره سخن گفت.

فریده خلعتبری نویسنده کتاب کودک و نوجوان و مدیر نشر شباویز که کتاب‌های بسیاری از وی به دلیل‌ سازوکارهای اشتباه و واهی اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هرگز منتشر نشدند، امروز دوشنبه ۱۵ اسفندماه در گفت‌وگو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت: "باید با نگاهی کودکانه و‎ نه با ابهام‌های ذهنی و سوءتفاهم‌های دنیای بزرگسالان به کتاب کودک نظارت کرد."

وی افزود: "کارشناسان اداره کتاب وزارت ارشاد در آغاز از تصویر چهره ‌زیبای ماه کتاب "یک شب مهتابی" ایراد گرفتند پس از مدتی اعلام کردند باید تمام تصاویر این کتاب را جایگزین کنید. ‌چطور می‌توانم دیدگاه‌های هیأت نظارت را به تصویرگرم تحمیل کنم."

مدیر نشر شباویز یکی از ایرادهای اداره کتاب وزارت ارشاد را تصویر لباس آویزان دختر سه ساله بر بند رخت کتاب "المیرا" اعلام کرد و گفت: "این کتاب، روایتگر دختری سه ساله‌ و بیماری است که با وجود مراقبت‌های پدر و مادرش در پایان، زندگی را ترک کرده است."

فریده خلعتبری: گفتند "چرا فرشته‌ها را این‌شکلی کشیده‌اید؟ فرشته‌ها این شکلی نیستند"؛ مگر کسی فرشته‌ها را دیده؟ همین فرشته‌ها جایزه‌ جهانی نوما را از آن خود کردند

خلعتبری به ایرادهای وارد شده به کتاب "کیمیا" اشاره کرد و افزود: "در مورد این کتاب به من گفتند که چرا به عزرائیل، جنسیت مؤنث داده‌اید؟ در پاسخ گفتم که این کار، مورد پسند کودکان است. مثل این است که بگوییم چرا به خورشید جنسیت مؤنث و به ماه، جنسیت مذکر داده‌ایم."

وی به یک مجموعه چهار جلدی اشاره کرد که دو جلد دوم آن به نام‌های "فرشته‌ بازیگوش" و "جشن تولد فرشته‌ من" اجازه نشر نگرفتند.

به گفته خلعتبری، "مشکل این دو کتاب آن بود که گفتند: «چرا فرشته‌ها را این‌شکلی کشیده‌اید؟ فرشته‌ها این شکلی نیستند»؛ مگر کسی فرشته‌ها را دیده؟ همین فرشته‌ها جایزه‌ جهانی نوما را از آن خود کردند و با این که در دو جلد نخست هم بودند مشکلی برای انتشار نداشتند."

وی همچنین به کتاب "دهکده‌ احمق‌ها" اشاره کرد که نتوانست مجوز نشر بگیرد. روایتگر اهالی دو دهکده که هر کدام خود را از اهالی دهکده‌ دیگر زیباتر می‌دانند و بر سر این ادعا با یکدیگر می‌جنگند. اما در پایان متوجه می‌شوند که همه با هم شبیه هستند.

به گفته این ناشر، "بر اساس قانون، باید نسخه‌ نهایی را برای دریافت مجوز به اداره‌ کتاب بفرستیم، بدون ‌آنکه از نظر نهایی هیأت نظارت مربوطه آگاه باشیم. این در حالی است که هزینه‌های برخی از کتاب‌هایم که اجازه نشر نگرفته اند به دو میلیارد تومان رسیده‌ است."

مدیر و صاحب ‌امتیاز انتشارات شباویز که پیش‌تر، جایزه‌ افق‌های تازه سال ۲۰۱۲ بولونیای ایتالیا را برای چهارمین بار به‌دست آورده بود چندی پیش، به دلیل بدقولی‌های معاون وزیر ارشاد در امور فرهنگی به منظور دریافت کمک‌های مالی برای رفتن به مراسم دریافت جایزه‌اش دچار مشکل مالی شد.

اگر چه انتشارت شباویز در طول سال‌های اخیر بیشترین آمار جوایز بین‌المللی را در بخش کتاب کودک از آن خود کرده است اما چندان مورد اقبال و پشتیبانی مسئولان دولتی قرار نگرفته و شاید بتوان گفت که نام شباویز در خارج از مرز‌های ایران شناخته شده‌تر از مرزهای داخلی است.

 

Share