Share

مجلس ایران ماده ۲۲ لایحه حمایت از خانواده را با تعیین سه شرط به تصویب رساند.

به گزارش منابع خبری ایران، امروز دوشنبه ۱۵ اسفندماه مجلس شورای اسلامی ایران ثبت ازدواج موقت را با سه شرط "باردار شدن زوجه، توافق طرفین و شرط ضمن عقد" تصویب کرد.

این ماده با ۱۰۴ رأی موافق، شش رأی مخالف و ۱۲ رأی ممتنع تصویب شد.

در ماده ۲۲ لایحه حمایت از خانواده ضمن تأکید بر ازدواج دائم به‌عنوان "مبداء تشکیل خانواده" آمده است که ازدواج موقت نیز تابع موازین شرعی و مقررات قانون مدنی است و ثبت آن در سه مورد باردار شدن زوجه، توافق طرفین و شرط ضمن عقد الزامی است.

همچنین در تبصره این ماده آمده است که عملی‌شدن این قانون در دفاتر اسناد رسمی ازدواج یا طلاق برپایه آیین‌نامه‌ای است که ظرف یک سال با پیشنهاد وزیر دادگستری به تصویب رییس قوه قضاییه می‌رسد.

برخی از نمایندگان مجلس با تصویب سه شرط برای ازدواج موقت مخالفت کردند.

ستار هدایت‌خواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس، از مخالفان این سه شرط گفت: "هدف اسلام از اجازه دادن به نکاح موقت، جلوگیری از گرایش به فساد و گناه بوده است، از این رو مطمئنا ازدواج موقت به استحکام بنیان خانواده منجر می‌شود. بر این اساس می‌توان گفت که عدم ثبت آن و نبود الزامی برای این کار باعث وارد شدن لطمه به زندگی افراد و متضرر شدن خانم‌ها و در مقابل سود بردن برخی از مردان هوسران می‌شود."

فعالان حقوق زنان با مواد ۲۲ و ۲۳ این لایحه که به مرد، اجازه ازدواج موقت و ازدواج مجدد را می‌دهد، مخالفند

مهرداد لاهوتی، نماینده لنگرود نیز در موافقت با پیشنهاد حذف سه شرط گفت: "نبود الزام برای ثبت ازدواج موقت لطمه شدیدی به زندگی افراد می‌زند و به تعبیری جامعه را به سوی ازدواج موقت و دوری از زندگی دائمی سوق می‌دهد."

محمد دهقان، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در موافقت با سه شرط گفت: "مطمئنأ الزام برای ثبت نکاح قانونی، امر قانون را لوث می‌کند چرا که این امر در عمل اجرایی نخواهد شد و افراد به راحتی از کنار قانون می‌گذرند."

از سوی دیگر نمایندگان مجلس با پیشنهاد علی مطهری در مورد ماده ۲۳ لایحه حمایت از خانواده مبنی بر رفع محدودیت چندهمسری مردان مخالفت کردند.

در ماده ۲۳ لایحه حمایت از خانواده آمده است: "اختیار همسر دایم بعدی، منوط به اجازه دادگاه پس از احراز توانایی مالی مرد و تعهد اجرای عدالت بین همسران می‌باشد. تبصره- در صورت تعدد ازدواج چنانچه مهریه حال باشد و همسر اول آن را مطالبه نماید، اجازه ثبت ازدواج مجدد منوط به پرداخت مهریه زن اول است."

مطهری در دفاع از پیشنهاد خود گفت: "تعدد زوجات مرد راه حل یک مشکل اجتماعی است که دنیا نتوانسته است آن را حل کند و آن ترویج فحشا است."

وی افزود: "تک‌همسری خوب است اما چندهمسری برای خروج از فحشا مناسب است."

در مخالفت با این سخنان زهره الهیان، نماینده مردم تهران گفت: "ازدواج مجدد باید محدود به شرایط خاص باشد ولی مطهری در پیشنهادش تمکن مالی و عدالت را شرط ازدواج مجدد قرار داده است."

پیشنهاد علی مطهری از مجموع ۱۹۵ نماینده حاضر تنها ۹۵ رأی موافق داشت.

ماده ۲۳ لایحه حمایت از خانواده چهارم مردادماه سال جاری توسط کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ایران حذف شده بود.

این کمیسیون نیز از آنجا که ماده ۲۳ را از گزارش خود حذف کرده است، مخالف پیشنهاد مطهری بود.

لایحه حمایت از خانواده، تیرماه ۱۳۸۶ به پیشنهاد قوه قضائیه در دولت پیشین ایران تصویب و به مجلس ارسال شد. این لایحه که چهار سال پیش در مجلس هفتم مطرح شده بود، به دلیل اعتراض فعالان حقوق زنان مسکوت گذاشته شد.

فعالان حقوق زنان با مواد ۲۲ و ۲۳ این لایحه که به مرد، اجازه ازدواج موقت و ازدواج مجدد را می‌دهد، مخالفند.

مخالفت این فعالان از زمان طرح لایحه‌ حمایت از خانواده بارها اعلام شده است.

در شهریورماه گذشته پس از گذشتن سه سال از ارایه لایحه حمایت از خانواده، سرانجام این لایحه در مجلس بررسی شد اما به خاطر اختلاف‌ نظرهای بسیار در مورد برخی از مواد آن، بار دیگر به دستور علی لاریجانی، رئیس مجلس به کمیسیون قضایی و حقوقی بازگردانده شد.
 

Share