Share

انتخابات آتی میاندوره‌ای آمریکا که ششم ماه نوامبر برگزار می‌شود، بر سر کنترل کنگره آمریکا و فرمانداری تعدادی از ایالت‌های کلیدی آمریکاست. نتیجه این انتخابات به سیاست‌های آمریکا در دوسال آینده و حتی فرای آن شکل خواهد داد. هر چند رقابت بر سر شخص نخست کشور، یعنی دونالد ترامپ نیست و تا انتخابات آتی ریاست جمهوری دو سال باقی است و به همین دلیل انتظار مشارکت تعدادی کمتر از رأی دهندگان آمریکایی می‌رود، اما نتیجه این انتخابات بر سیاست‌ها و عملکرد کاخ سفید هم تاثیری مهم خواهد داشت و تا پایان دوره ریاست جمهوری با ترامپ خواهد ماند.

بسیاری انتخابات ماه نوامبر ۲۰۱۸ را به منزله رفراندمی برای پرزیدنت ترامپ، حزب جمهوری‌خواه و نیز نهاد قانون اساسی آمریکا می‌بینند.

رقابت بر سر چیست؟

تمامی ۴۳۵ عضو مجلس نمایندگان آمریکا، ۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی سنا، ۳۶ فرماندار از ۵۰ ایالت آمریکا و همچنین بسیاری از دفاتر محلی و ایالتی در انتخابات میان دوره‌ای نوامبر ۲۰۱۸ مشخص خواهند شد.

وضعیت جمهوری‌خواهان

جمهوری‌خواهان اکنون در هر دو مجلس نمایندگان و سنا در کنگره آمریکا اکثریت را دارند. کاخ سفید نیز از سال ۲۰۱۶ و با انتخاب دونالد  ترامپ در دست حزب جمهوری‌خواه است. ده‌ها قانونگزار جمهوری‌خواه اعلام کرده‌اند که در رقابت نوامبر شرکت نمی‌کنند و برخی نیزاعلام بازنشستگی کرده‌اند. هر چند حمایت پرزیدنت ترامپ نقطه مثبتی برای نامزدهای جمهوری‌خواه محسوب می‌شود اما همین حمایت می‌تواند به منزله شمشیر دو لبه باشد، زیرا با وجود آنکه که بر اساس آخرین نظر سنجی‌ها ترامپ در میان پایگاه خود همچنان به شدت محبوب است (۹۰ درصد)، اما در سراسر کشورهمچنان پایین‌ترین میزان محبوبیت را در میان تمامی رأی دهندگان آمریکایی دارد (بر اساس نظر سنجی اخیر گالوپ ۴۱ درصد). انتخابات میاندوره‌ای در تاریخ آمریکا معمولا رأی دهندگان سفید پوست، مسن‌تر و محافظه‌کارتر را به خود جلب می‌کند که این دسته عمدتا بدنه طرفداران حزب جمهوری‌خواه را در تاریخ مدرن آمریکا تشکیل می‌دهد. البته در بسیاری از انتخابات میان دوره‌ای معمولاً حزبی که در قدرت نبوده توانسته است تعداد کرسی‌های خود را در کنگره افزایش دهد.

وضعیت اقتصادی عمومی آمریکا بسیار خوب است و روز به روز از ارقام کاهش بیکاری و افزایش دستمزدها گرفته تا وضعیت بازار بورس نوید اقتصادی قویتر و روزهای بهتری را به شهروندان آمریکایی می‌دهد. اقتصاد همیشه از ارکان اصلی تصمیم گیری آمریکایی‌ها در انتخابات بوده است. ترامپ پیش از این هم دموکرات‌ها را شکست داده و دلیلی ندارد که این بار هم ندهد. از سوی دیگر بسیاری از ناظران انتخاباتی می‌گویند در سال‌های گذشته هرگاه وضع اقتصاد برای مدتی طولانی تثبیت شده بوده، رأی دهندگان علاوه بر وضع جیب خود برای رأی دادن، مسائل دیگر اجتماعی را در هم در نظر گرفته‌اند.

وضعیت دموکرات ها

دموکرات‌ها برای در دست گرفتن اکثریت کنگره، علاوه بر تعداد کرسی‌هایی که در اختیار دارند، به ۲۴ کرسی مجلس نمایندگان و دو کرسی سنا نیاز دارند.

از نظر تاریخی و بر اساس آخرین نظر سنجی‌ها محبوبیت رئیس جمهور جمهوری‌خواه آمریکا هیچگاه تا این اندازه پایین نبوده است. پایگاه دموکرات‌ها که جوانان، اقلیت‌ها و لیبرال‌ها هستند در مخالفت با ترامپ و به دلیل جنبش‌های متعدد اجتماعی از جنبش زنان گرفته، تا جنبش‌های ضد تبعیض نژادی با انرژی و مصمم در میدان انتخابات حاضر هستند، هر چند از نظر تاریخی در آمریکا بر روی حضور رأی دهندگان جمهوری‌خواه بر سر صندوقهای رأی، بسیار بیشتر میتوان حساب کرد تا رأی دهندگان دموکرات و لیبرال ها.

از سوی دیگر از زمان پرزیدنت لینکلن به این سو همیشه حزبی که رئیس جمهوری را در کاخ سفید دارد در انتخابات میاندوره‌ای نتایج ضعیف‌تری به دست آورده، وبه طور متوسط ۳۲ کرسی مجلس نمایندگان و دو کرسی سنا را در انتخابات میاندوره‌ای از دست داده است.

انتخابات مقدماتی تا کنون برای دموکرات‌ها امیدوار کننده بوده است، حضور چهره‌های جدید از اقلیت‌ها و زنان و توفیق آن‌ها در رقابتهای مقدماتی برای دموکرات‌ها نکته‌ای مثبت است.

 مسایل کلیدی

■ قضات دادگاه‌های فدرال و دیوان عالی

برت کاوانا، گزینه پیشنهادی دونالد ترامپ برای پر کردن صندلی خالی دیوان عالی پس از اعلام بازنشستگی قاضی آنتونی کندی اکنون در انتظار تأیید سنای آمریکاست. قاضی کندی هر چند تا حدی محافظه‌کار تلقی می‌شد اما در پرونده‌های مهمی نظیر ادامه قانونی بودن سقط جنین و نیز ازدواج دگرباشان راه محاظه کاران را در پیش نگرفت. با انتخاب برت کاوانا دیوان عالی یکسره در دست محافظه کاران خواهد افتاد که می‌تواند زنگ خطری برای زنان طرفدار حق انتخاب در مورد سقط جنین و نیز دگرباشان جنسی باشد. دموکرات‌ها می‌خواهند مانع تایید قاضی کاوانا شوند و جمهوری‌خواهان اصرار دارند این قاضی ۵۳ ساله را سال‌ها در کرسی دیوان عالی کشور ببیند.

علاوه بر پست قاضی دیوان عالی در ماه‌های آینده دونالد ترامپ تعداد بیشتری از قاضی‌های دادگاه‌های فدرال را برای تأیید به کنگره معرفی خواهد کرد. پست قضاوت فدرال که همچون دیوان عالی منصبی مادام العمر است می‌تواند ترکیب نهاد قضایی آمریکا را برای سالهای آینده تغییر دهد.

■ کنترل اسلحه

مسئله کنترل اسلحه در این انتخابات نقش ویژه‌ای ایفا خواهد کرد. موضوع کشتارهای دست جمعی داستان تازه‌ای در آمریکا نیست اما جنبشی که نوجوانان جان بدر برده از واقعه تیراندازی دبیرستان پارکلند ایالت فلوریدا به راه انداخته‌اند شاید یکی از عوامل تأثیر گذار در این انتخابات به ویژه در ایالت فلوریدا باشد. نوجوانان این جنبش بسیار فعالند و از فردای روز تیراندازی با شعار دیگرهرگز به سیاستمداران وعده داده‌اند که در صندوق‌های رأی به سراغشان خواهند آمد.

■ مهاجرت

قضیه مهاجرت دو سو دارد، محافظه کاران و پایگاهشان که مواضع اخیر رییس جمهوری را حمایت می‌کنند و با آن می‌خواهند رأی دهندگان طرفدار کنترل مهاجرت را ترغیب به بیرون آمدن از خانه‌ها کنند و دموکرات‌ها و لیبرال‌ها که گمان می‌کنند قضیه جدا کردن کودکان و والدین در ماه‌های اخیر انگیزه‌ای است برای به میدان آوردن جوانان و اقلیت‌ها و همین طور نسل اول و دوم مهاجر شهروند آمریکا.

■ بیمه خدمات بهداشتی

بیمه خدمات درمانی مصوب دوران پرزیدنت اوباما هرچند با لوایح مختلف کنگره تضعیف شده اما به کل نابود نشده است. میلیون‌ها آمریکایی‌ای که هنوز از این بیمه استفاده می‌کنند از لغو کامل آن راضی نیستند.

ریاست جمهوری ترامپ

و در آخر آنچه کنگره جدید می‌تواند بر آن تاثیر بگذارد و یا رأی دهندگان را ترغیب به شرکت در انتخابات کند خود ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ است.

هر چند دموکرات‌ها با احتیاط و اکراه از استیضاح سخن می‌گویند و احتمال آن را حتی در صورت در دست گرفتن کنترل دو مجلس رد می‌کنند، اما گروهی در میان دموکرات‌ها از همین حربه برای به میدان آوردن رأی دهندگان و مخالفان سرسخت ترامپ استفاده می‌کنند. اما حتی اگر استیضاحی در کار نباشد که اغلب احتمال آن را بسیار اندک می‌دانند یک کنگره دموکرات ابزارهای دیگری برای آوردن فشار به رییس جمهوری دارد. از باز کردن تحقیقات متعدد برای بررسی عملکرد و تخلفات دولت ترامپ و اعضای کابینه اش گرفته تا مقاومت در برابر هر لایحه پیشنهادی دولت و در عمل فلج کردن طرح‌های جدید دولت و نیز اشکال تراشی بر سر تصویب بودجه سالانه.

با وجود این، یک کنگره با اکثریت دموکرات چندان هم برای ترامپ نامطلوب نیست زیرا به راحتی تمام کاستی‌ها و شکست‌های احتمالی، چه در زمینه سیاست خارجی و چه سیاست داخلی را می‌تواند به گردن کنگره انداخته و از کارشکنی کنگره دموکرات شکایت کند.

میدان اصلی: نبرد برای مجلس نمایندگان

عرصه اصلی نبرد ماه نوامبر در دست گرفتن کنترل مجلس نمایندگان است. رأی دهندگان  اصلی در این کارزار یه طبقه متوسط حومه نشین تحصیلکرده‌ای تعلق ندارند که در انتخابات ریاست جمهوری عمدتا به هیلاری کلینتون رأی دادند. این میدان در ماه نوامبر عرصه مشارکت گستره‌ای از مردم طبقه کارگر ساکن نواحی دور افتاده، روستایی وغیرشهری است که در انتخابات سال ۲۰۱۶ عمدتا به دونالد ترامپ رأی دادند.

بر اساس پیش بینی‌های “نیویورک تایمز” بر پایه شاخص گزارشی کوک، جمهوری‌خواهان در انتخابات نوامبر ۱۶۰ کرسی قطعی و ۲۶ کرسی بسیار محتمل را در اختیار خواهند گرفت. دموکرات‌ها هم در مقابل ۱۸۳ کرسی قطعی و ۱۰ کرسی بسیار محتمل را خواهند برد. ۲۷ کرسی به سمت جمهوری‌خواهان و ۹ کرسی به سمت دموکرات‌ها تمایل دارد. اما موضوع کارزار  اصلی نبرد ۳۰ کرسی باقیمانده است که وضعیت آن نامشخص و همیشه در حال نوسان بوده است.

این ۳۰ کرسی سرنوشت سازمربوط به بخش‌های عمدتا روستایی در ایالت‌های کالیفرنیا، کلورادو، ایلینوی، مین، آیوا، کانزاس، میشیگان، مینه سوتا، نیوجرزی، نیویورک، کارولینای شمالی، اوهایو، تگزاس، ویرجینیا و ایالت واشنگتن هستند.

 شگفتی‌های ۲۰۱۸

زنان، دگرباشان، نسل هزاره و حتی نسل پساهزاره می‌توانند در این انتخابات شگفتی بیافرینند.

■ زنان

زنان آمریکایی بویژه پس از ریاست جمهوری ترامپ و نیز با براه افتادن جنبش “من هم” علیه آزار جنسی مردان، بیش از گذشته در سیاست حضور یافته‌اند. در انتخابات نوامبر امسال ۱۸۳ زن برای کسب کرسی مجلس نمایندگان رقابت می‌کنند. رقمی که در تاریخ آمریکا هرگز سابقه نداشته است. در رکوردی دیگر ۱۱ زن برای فرمانداری ایالتی به میدان آمده‌اند. چندین زن بدون سابقه نمایندگی و از اقلیت‌ها در انتخابات مقدماتی شگفتی آفریده‌اند. رشیده طالب که انتخابات مقدماتی دموکرات‌ها در میشیگان را برد می‌تواند به عنوان نخستین زن مسلمان در آمریکا به کنگره راه یابد. چندین زن بومی آمریکا هم دراین انتخابات برای ورود به کنگره رقابت می‌کنند، در تاریخ آمریکا هیچگاه یک زن بومی به کنگره راه نیافته است.

■ دگرباشان

شمار دگرباشان آشکاری که در این انتخابات برای راه یافتن به کنگره آمریکا رقابت می‌کنند، هم در تاریخ آمریکا بی سابقه بوده است. سازمان‌های حامی دگرباشان می‌گویند بیش از ۴۰۰ دگرباش برای پست‌های مختلف از فرماندار ایالتی گرفته تا فرمانداری محلی رقابت می‌کنند.

اغلب نامزدهای دگرباش از حزب دموکرات هستند و افزایش حضور دگرباشان در رقابت‌های ماه نوامبر به عنوان نمونه‌ای از افزایش بردباری جامعه آمریکایی نسبت به همجنسگرایی و دگرباشی دیده شده است.

■ نسل هزاره‌ها و پساهزاره ها

جوانان آمریکایی بیشتر تمایل به حزب دموکرات و لیبرال‌ها دارند اما این قاعده‌ای کلی نیست و روی نسل هزاره چندان نمی‌شود حساب کرد. در انتخابات ۲۰۱۶ از هر ده جوان نسل هزار (یعنی زاده شده در ۱۹۹۹ و پیش از آن) ۴ نفر به ترامپ رأی دادند اما در انتخابات نوامبر ۲۰۱۸ نسل جدیدی به میان می‌آیند که فاکتور مجهول هستند. رأی اولی‌های تازه ۱۸ ساله شده از همان نسل نوجوانان دبیرستان پارکلند هستند. نسل جدید (پساهزاره: زاده شده پس از ۱۹۹۹) با هزاره‌ها فرق دارند، عصبانی ترند اما فکر می‌کنند می‌توانند کاری کنند و منشأ تغییر باشند به همین دلیل ناظران احتمال مشارکت آنها را در انتخابات ماه نوامبر کم نمی‌دانند.

نگاهی به گذشته

سنت سیاسی و انتخاباتی آمریکا از قانون و قاعده خاصی پیروی نمی‌کند. اما تشابه‌های تاریخی در عرصه سیاسی آمریکا گاه به شیوه‌ای باور نکردنی تکرار می‌شود.

سال ۱۹۹۴ حزب جمهوری‌خواه کنترل سنا و مجلس نمایندگان را داشت و در آن زمان بیل کلینتونِ دموکرات در کاخ سفید بود. ۶ سال آمریکا شاهد جدال کنگره و کاخ سفید بود.

سال ۲۰۱۰ جمهوری‌خواهان کنترل مجلس نمایندگان را در دست گرفتند تا سال ۲۰۱۴ که سنا نیز به دست جمهوری‌خواهان افتاد و اکثریت قطعی کنگره را در دست گرفتند. این بار باراک اوبامای دموکرات ۶سال با کنگره در جدال بود.

انتخابات ایالتی، محلی و فرمانداری‌ها

فرمانداری‌ها در آمریکا بر سیاست‌های ایالت نفوذ فراوان دارند. بخشی از این نفوذ از قدرت و توانایی فرمانداران در جمع آوری کمک مالی برای کارزارهای انتخاباتی ناشی می‌شود.

در حال حاضر از ۵۰ ایالت ۳۳ فرماندار جمهوری‌خواه هستند. در انتخابات نوامبر رقابت بر سر کنترل ۳۳ عمارت فرمانداری در آمریکا است. عرصه نبرد در انتخابات فرمانداری‌های امسال ایالتهای اوهایو، میشیگان فلوریدا و پنسیلوانیا هستند.

انتخابات تعیین شهردار در چندین ابرشهر آمریکا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شهرداران واشنگتن دی سی (پایتخت)، سانفرانسیسکو، نشویل، فینیکس و نیو آرک نوامبر امسال مشخص می‌شوند.

کلام آخر، سایه تاریک

انتخابات نوامبر نه تنها برای حزب جمهوری‌خواه و ماندن در قدرت این حزب حیاتی است، بلکه آزمونی است برای نهادهای قانون اساسی آمریکا. اتهام دخالت روسیه در انتخابات آمریکا اعتبار انتخابات آمریکا را خدشه دار کرده است. هر چند اتهام اصلی بر سر مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا است اما به نظر می‌رسد، سایه دخالت روسیه در انتخابات از سر آمریکا خارج نشده است.

ماه اوت سال ۲۰۱۸ دن کوتز مدیرامنیت اطلاعات ملی به همراه کریستوفر وری، مدیر اف بی آی در یک کنفرانس مطبوعاتی در کنار یکدیگر در کاخ سفید گفتند که روسیه به طور فعال در حال دخالت در انتخابات ۲۰۱۸ است. آنها تاکید کردند که به رغم اظهارات دونالد ترامپ، دخالت روسیه در انتخابات امریکا واقعی است، و همچنان جریان دارد.

Share