Share

مایک پمپئو در پاسخ به فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران، حاکمیت ایران بر تنگه هرمز را به رسمیت نشناخت. وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که تنگه هرمز بخشی از یک آبراه بین‌المللی است و به ایران تعلق ندارد.

تنگه هرمز (عکس: آرشیو)

علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه در یک نشست خبری که دوشنبه ۲۷ اوت/ ۵ شهریور در مشهد برگزار شد، اعلام کرد که نیروی دریایی سپاه و ارتش بر خلیج فارس و بر دریای عمان تسلط کامل دارند. تنگسیری در نخستین اظهاراتش بعد از انتصاب به فرماندهی نیروی دریایی سپاه خواهان خروج نیروهای خارجی از خلیج‌فارس شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر در پاسخ به درخواست علیرضا تنگسیری برای خروج نیروهای خارجی از تنگه هرمز نوشته است:

«جمهوری اسلانی ایران تنگه هرمز را کنترل نمی‌کند. این تنگه یک آبراه بین‌المللی است. ایالات متحده آمریکا به همکاری با شرکای خود ادامه می‌دهد با این هدف که  آزادی کشتیرانی و تردد آزاد تجاری در آب‌های بین المللی را تضمین کند.»

تنگه هرمز آبراهی بین‌المللی است که آب‌های آزاد اقیانوس هند و دریای عمان را به منطقه اقتصادی خلیج‌فارس متصل می‌کند. این تنگه در مجاورت کشورهای ایران و عمان قرار دارد. در خصوص تنگه هرمز هیچگونه مقررات و معاهده‌ای خاص که متضمن حاکمیت ایران باشد وجود ندارد. در زمان صلح، تمامی کشتی‌ها، اعم از جنگی، دولتی و تجاری، به هنگام عبور از تنگه هرمز، بر طبق معاهده ۱۹۸۲، از حق عبور ترانزیت برخوردارند. جمهوری اسلامی اما این حق را صرفا برای کشورهایی به رسمیت می‌شناسد که عضو عهدنامه حقوق دریاها باشند.

نخستین بار حسن روحانی اواسط تیر سال جاری در سفرش به سوئیس تلویحاً آمریکا را به بستن تنگه هرمز تهدید کرده و گفته بود:

«آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که می‌خواهند به طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. آنها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که این اصلاً معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستید، این کار را بکنید، تا نتیجه‌اش را ببینید.»

دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران از ۵ نوامبر با تحریم صادرات نفت ایران آغاز می‌شود. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس و محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران از این بخش از سخنان روحانی استقبال کرده بودند. خامنه‌ای از گفته‌های روحانی به عنوان «سخنانی مهم که حاکی از سیاست و رویکرد نظام» است یاد کرده بود اما سپس رئیس مجلس شورای اسلامی و یک عضو کمیسیون امنیت ملی گفته بودند منظور روحانی تنگه هرمز نبوده است. علیرضا تنگسیری در سال ۲۰۱۲ گفته بود عقل سلیم می‌گوید تا زمانی که ایران از تنگه هرمز استفاده می‌کند آن را نبنند.

بیشتر بخوانید:

فرمانده نیروی دریایی سپاه خواهان خروج نیروهای خارجی از خلیج فارس شد

Share