Share

نیروی دریایی روسیه کشتی‌های جنگی را در دریای مدیترانه مستقر کرده است. رسانه‌های روسیه از بزرگترین حضور نظامی این کشور در دریای مدیترانه از سال ۲۰۱۵ تاکنون در جنگ سوریه خبر داده‌اند. این در حالی است که مسکو و واشنگتن در آستانه حمله نیروهای دولتی سوریه به ادلب نسبت به حملات شیمیایی هشدار داده‌اند.

ناوهواپیمابر نیکلای فلیچنکو روسیه

ناوهواپیمابر نیکلای فلیچنکو روسیه

تقویت ناوگان روسیه در دریای مدیترانه نشان‌دهنده حمله احتمالی بزرگ نیروهای دولتی سوریه به ادلب، آخرین سنگر شورشیان در شمال این کشور است.

روسیه آمریکا را متهم کرده که در خاورمیانه نیروهای خود را تقویت می‌کند تا حملات احتمالی به نیروهای دولتی سوریه را تدارک ببیند.

رویترز گزارش داد که شنبه ۲۵ اوت / ۳ شهریور، ناوگان دریاسالار گریگورویچ و ناوگان دریاسالار اسن از طریق تنگه بُسفر ترکیه به سمت مدیترانه حرکت کرده‌اند.

روز قبل از آن، ناو هواپیمابر «پیتلیوی» و ناوهواپیمابر نیکلای فلیچنکو از طریق تنگه بسفر که دریای سیاه را به مدیترانه وصل می‌کند، منتقل شدند. سامانه موشکی ویشنی ولوچک در اوایل ماه اوت از بُسفر گذر کرد.

روزنامه ایزوستیا نوشته است که روسیه بزرگترین حضور دریایی خود از زمان دخالت در جنگ سوریه در سال ۲۰۱۵ تاکنون را تجربه می‌کند، حضوری که موجب پیش‌روی‌ ارتش سوریه در جنگ شد.

به‌نوشته ایزوستیا، ناوگان روسیه از ۱۰ کشتی جنگی که یکی از آن‌ها به موشک‌های کروز نوع «کالیبر» مجهز است و دو زیردریایی، تشکیل شده و کشتی‌های دیگر نیز به آن‌ها خواهند پیوست.

رژیم سوریه خود را برای یک حمله گسترده به استان ادلب آماده می‌کند. در این منطقه حدود سه میلیون نفر زندگی می‌کنند و در میان گروه‌های شورشی نیروهای تندرو اسلام‌گرا حضور چشمگیری دارند.

ادلب در نزدیکی مرز ترکیه قرار دارد و آنکارا نگران آن است که حمله به این منطقه موجب فاجعه‌ای انسانی و امنیتی شود.

حملات شیمیایی؟

آمریکا نسبت به استفاده رژیم سوریه از سلاح‌های شیمیایی در این کشور هشدار داده است.

هدر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که ایالات متحده «به هر گونه استفاده از سلاح‌های شیمیایی در ادلب یا جاهای دیگر سوریه به شیوه‌ای سریع و مناسب واکنش نشان خواهد داد».

این اظهارات پس از آن بیان می‌شود که روسیه بار دیگر شورشیان سوری را متهم به تدارک یک حمله شمیایی کرد. به‌گفته مسکو این سخنان به‌منظور توجیه حملات احتمالی غرب به نیروهای دولتی سوریه بیان می‌شود.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه روز گذشته، سه‌شنبه ۲۸ اوت / ۶ شهریور گفت یک گروه از القاعده در ادلب در تدارک حمله است.

کشورهای غربی و برخی از منابع مستقل می‌گویند رژیم سوریه در طول جنگ هفت ساله در این کشور چندین بار از سلاح‌های شیمیایی استفاده کرده است. حملات شیمیایی در سال ۲۰۱۷ و اوایل امسال موجب شده که آمریکا برای مجازات نیروهای سوریه اقدام کند. رژیم سوریه همواره استفاده از سلاح‌های شیمیایی را رد کرده است.

«تبلیغات روسی»

هفته گذشته، آلکسی تسیگانکوف، رئیس مرکز روسی آشتی گروه‌های متخاصم در سوریه، ادعا کرد که دستگاه‌های اطلاعاتی بریتانیا در برنامه‌های تحریک‌آمیز نقش دارند.

وزارت دفاع روسیه نیز اعلام کرد که آمریکا، بریتانیا و فرانسه به بهانه استفاده نیروهای دولتی از سلاح شیمیایی، خود را برای انجام حملات جدید آماده می‌کنند.

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه، گفت «شماری از عناصر مسلح و تروریست وابسته به گروه تحریر الشام، پس از کسب آموزش‌هایی در زمینه کار با مواد سمی از سوی شرکت خدمات نظامی اولایو بریتانیا، وارد استان ادلب سوریه شده‌اند.»

این سخنان موجب شد تا کارن پیرس، سفیر بریتانیا در سازمان ملل روز سه‌شنبه در نشست شورای امنیت درباره وضعیت انسانی در سوریه به‌شدت واکنش نشان دهد.

پیرس گفت: «حتی با استانداردهای فجیع تبلیغات روسیه، این یک اتهام عجیب و کاملاً غلط است.»

به‌گفته سفیر بریتانیا در سازمان ملل این ادعا یا با هدف افزایش «میزان خبرهای جعلی» به‌کار رفته [یا] به‌عنوان بهانه‌ای برای حمله احتمالی رژیم سوریه به ادلب.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل در پاسخ گفت: «اگر وزارت دفاع چیزی می‌گوید بر اساس واقعیت‌های مشخص است.»

نبنزیا تأکید کرد: «نیروهای دولتی سوریه سلاح شیمیایی ندارند و برنامه‌ای هم برای استفاده از آن ندارند. نیاز نظامی هم به آن وجود ندارد. ما بارها این موضوع را اعلام کردیم.»

جان گینگ مدیر دفتر هماهنگی‌های امور بشر دوستانه سازمان ملل متحد هشدار داده که هرگونه حمله بزرگ احتمالی به ادلب، منجر به بحرانی انسانی در مقیاسی بی‌سابقه خواهد شد. او از اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواست تا برای جلوگیری از این فاجعه همه تلاش خود را به‌خرج دهند.

بیشتر بخوانید:

وزیر دفاع ایران در دمشق تلویحاً از حمله به ادلب حمایت کرد

Share