Share

سوئد فیلم سینمایی «مرز» ساخته علی عباسی، کارگردان ایرانی‌تبار را به عنوان نماینده این کشور برای رقابت در شاخه بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان در نود و یکمین دوره جوایز اسکار معرفی کرد. این فیلم پیش از این جایزه بهترین فیلم بخش «نوعی نگاه» جشنواره فیلم کن را دریافت کرده است.

علی عباسی، کارگردان ایرانی‌تبار

علی عباسی، کارگردان ایرانی‌تبار در واکنش به انتخاب نخستین فیلم سینمایی‌اش برای شرکت در جوایز اسکار به نمایندگی از کشور سوئد گفته است:

«باورکردنی نیست. من حتی فکرش را نمی‌کردم که این فیلم در کن به نمایش دربیاید. اما حالا این فیلم برجسته شده و در جشنواره‌های سراسر جهان به نمایش درمی‌آید و اسکار هم چندان دور از دسترس به نظر نمی‌رسد.»

علی عباسی که در سال ۱۳۶۰ در ایران به دنیا آمده، چند داستان کوتاه به زبان فارسی منتشر کرده است.

او در سال ۱۳۸۱ تحصیلات خود را در دانشکده پلی‌تکنیک تهران رها کرد و تحصیلاتش در رشته معماری را در استکهلم و تحصیلات سینمایی‌اش را در مدرسه ملی دانمارک به پایان رساند. فیلم «مرز» نخستین ساخته او را یک هیأت هفت‌نفره سوئدی به عنوان نماینده این کشور در رقابت در شاخه بهترین فیلم خارجی اسکار انتخاب کرده است.

فیلم «مرز» که بر اساس داستان کوتاهی از جان لینکویست نویسنده سوئدی ساخته شده، داستان یک زن پلیس را روایت می‌کند که از شامه‌ای قوی برخوردار است و می‌تواند بر تکیه بر این حس خلافکاران را رهگیری کند. زندگی او و زندگی یکی از خلافکارانی که قصد دارد از مرز عبور کند، با این حس بویایی متحول می‌شود و سرنوشت او را به مسیر دیگری می‌اندازد.

نمایی از فیلم «مرز» ساخته علی عباسی

«مرز» سپتامبر سال جاری برای نخستین بار در آمریکای شمالی در جشنواره فیلم تورنتو به نمایش درمی‌آید.

پیش از این کشورهای ترکیه (درخت گلابی وحشی)، بلژیک (دختر)، ژاپن (دزدان فروشگاه)، بریتانیا (من یک جادوگر نیستم)، بلاروس (قوی بلورین)، استونی (یا بگیرش یا ولش کن)، رومانی (مهم نیست اگر به عنوان بربرها در تاریخ شناخته شویم)، اسلواکی (مترجم) و سوئیس (الدورادو) نمایندگان خود را برای حضور در شاخه بهترین فیلم غیرانگلیسی نودویکمین دوره جوایز سینمایی اسکار انتخاب کرده‌اند.

آخرین مهلت ارسال و معرفی فیلم‌ها از سوی کشورها مختلف برای رقابت در شاخه بهترین فیلم خارجی اسکار ۲۰۱۹ یکم اکتبر ۲۰۱۹( ۹ مهر) اعلام شده است.

بر اساس قوانین آکادمی اسکار تمامی فیلم‌های واجد شرایط برای رقابت در این شاخه باید بین تاریخ ۹ اکتبر ۲۰۱۷ (۹ مهر ۱۳۹۶) تا ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۸ (۸ مهر ۹۷) حداقل به مدت ۷ روز در سینماهای کشور مبدا اکران شده باشند.

 

Share