Share

ارتش ایالات متحد آمریکا ویدیوی کوتاهی منتشر کرده که نشان می‌دهد چند قایق در خلیج عدن، سلاح‌های قاچاق را به دست حوثی‌های یمن می‌رسانند. این ویدیو یک روز بعد از بیانیه ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی منتشر شده که سازمان ملل را متهم کرده بود نقش ایران در حمایت از حوثی‌ها در جنگ یمن را نادیده گرفته است.

تفنگداران ناوشکن آمریکایی یو اس اس جیسون دانهام از قایق‌هایی که بدون پرچم در خلیج عدن در حرکت بودند و معلوم نیست به کدام کشور تعلق دارند، ۱۰۰۰ قبضه سلاح را کشف و ضبط کردند

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل سه‌شنبه ۲۸ اوت / ۶ شهریور در گزارشی اعلام کردند که ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان سعودی با حملات هوایی خود به مکان‌هایی که مردم غیرنظامی یمن در آن‌ها حضور دارند شمار زیادی از آن‌ها را کشته و احتمالاً مرتکب جنایت جنگی شده است. ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی دو روز بعد با انتشار بیانیه‌ای سازمان ملل را متهم کرد که در گزارش خود از جنگ یمن، نقش ایران در دامن زدن به درگیری‌ها و «حمایت مستمر» از حوثی‌ها را نادیده گرفته است. جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا ائتلاف عربی را تحت فشار قرار داده و گفته است که حمایت آمریکا بی‌قید و شرط نیست.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس صبح جمعه ۳۱ اوت/ ۹ شهریور ارتش آمریکا ویدیویی از قاچاق سلاح به یمن را منتشر کرده است. در این ویدیو ناوشکن آمریکایی یو اس اس جیسون دانهام از قایق‌هایی که بدون پرچم در خلیج عدن در حرکت بودند و معلوم نیست به کدام کشور تعلق دارند، ۱۰۰۰ قبضه سلاح را کشف و ضبط کرده است.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا که در بحرین مستقر است درباره این سلاح‌ها و مبدأ و مقصد آن‌ها سکوت کرده است.

اوایل اوت ۲۰۰۶ نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس سه لنج را متوقف کردند و هزاران قبضه سلاح سبک و نیمه‌سنگین را کشف و مصادره کردند. یک سال بعد خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام ایرانی که نام آن‌ها افشا نشده بود، گزارش داده بود که ایران از «یک مسیر امن» جدید، از طریق بندرهای کوچک سلاح برای حوثی‌ها ارسال می‌کند. یکی از این مقامات گفته بود که هیچ فعالیتی در خلیج فارس، بدون دخالت سپاه انجام نمی‌شود.

سازمان ملل متحد اعلام کرده که ارسال سلاح برای حوثی‌ها تأثیر چندانی در جنگ یمن ندارد اما به تداوم جنگ کمک می‌کند.

ایران با حمایت از شورشیان حوثی در یمن امید دارد که بر بندر «باب المندب» تسلط پیدا کند. باب المندب دریای سرخ را از خلیج عدن به دریای ‌آزاد متصل می‌کند و قسمت اعظم صدور نفت عربستان سعودی و حتی کشتیرانی از مصر به دریای آزاد، از دریای سرخ می‌گذرد.

اوایل مرداد سال جاری با حمله حوثی‌های یمن به دو نفت‌کش سعودی آرامکو، عربستان، بزرگ‌ترین صادرکننده نفت در جهان، انتقال نفت خام از تنگه باب‌المندب را متوقف کرد.

بیشتر بخوانید:

ائتلاف عربی منکر جنایت جنگی در یمن شد

Share