Share

در روزی که محمد جواد ظریف برای ادای توضیحات و پاسخ به نمایندگان به مجلس شورای اسلامی رفته بود، جواد کریمی قدوسی نماینده نزدیک به محافظه کاران تندرو، فیلمی را پخش کرد که اطلاعات سپاه پاسداران بر مبنای اعترافات یک عضو تیم مذاکرات هسته‌ای ایران ساخته است.

کریمی قدوسی گفته نسخه کامل فیلم اطلاعات سپاه را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهد

آنگونه که از سخنان نمایندگان و دفاع محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران بر می‌آید موضوع مستندی که در مجلس پخش شده به حضور دو تابعیتی‌های در تیم مذاکرات هسته ای ایران باز می گردد. جواد کریمی قدوسی اعلام کرده این مستندها را اطلاعات سپاه تولید کرده و او اصل همین مستند و دو مستند دیگر را که توسط اطلاعات سپاه تهیه شده به رسانه‌ها می‌دهد.

رسانه‌های نزدیک به سپاه از جمله مشرق نیوز نوشته‌اند در این مستند  عبدالرسول دری اصفهانی، نماینده بانک مرکزی و مسئول امور بانکی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با گروه ۵+۱ درباره اتهاماتش “اعتراف” می‌کند. فعالان حقوق بشر بارها نسبت به روش اعتراف‌گیری اجباری در جمهوری اسلامی و پخش آن از تریبون‌های رسمی و دولتی هشدار داده‌اند. هر چند در  فیلمی که کریمی قدوسی در مجلس پخش کرد، دری اصفهانی صحبتی درباره اتهامات خودش صحبت نمی‌کند و تنها به معرفی خودش می‌پردازد.

کریمی قدوسی یکشنبه ۱۱ شهریور خطاب به ظریف گفته: «امیدوارم ظریف بعد از دیدن فیلم شش دقیقه‌ای درباره عبدالرسول دری اصفهانی، حکم قوه قضاییه را درباره ایشان قبول کند».

وبسایت انتخاب بخشی از فیلم اطلاعات سپاه را که امروز در مجلس منتشر شده بازنشر کرده است:

به گفته کریمی قدوسی قوه قضائیه برای عبدالرسول دری اصفهانی، عضو مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران با گروه ۵+۱ حکم حبس ابد صادر کرده اما دولت این حکم را نمی‌پذیرد و قوه قضائیه را تحت فشار گذاشته است. وزارت اطلاعات برخلاف نظر اطلاعات سپاه و حکم  ۵ سال حبس قوه قضائیه علیه دری اصفهانی اعلام کرده این عضو تیم مذاکرات هسته‌ای را جاسوس نمی‌داند.

در مقابل مسعود پزشکیان، نایب رئیس اول مجلس در واکنش به این مستند اعلام کرده که «وزارت اطلاعات کلیپ پخش شده توسط کریمی قدوسی را قبول ندارد و افرادی که اسم برده شد حق دارند از خود در مجلس دفاع کنند».

پاسخ‌های وزیر خارجه

در جلسه یکشنبه ۱۱ شهریور مجلس، محمد جواد ظریف نیز برای پاسخ به پرسش جواد کریمی‌قدوسی درباره حضور ۴ دوتابعیتی در تیم کارشناسی و هیئت مذاکرات هسته‌ای پشت تریبون قرار گرفت.

ظریف در جریان اظهاراتش در مجلس به دفاع از دیپلمات های وزارتخانه اش از جمله عبدالرسول دری اصفهانی، مسئول کمیته مالی ـ بانکی، مشکان مشکور، مشاوران تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای، محمدعلی شعبانی، مسئول رسانه‌ای و اطلاع رسانی تیم مذاکرات پرداخت. ظریف همچنین از سیروس ناصری، از مشاوران ایران در پذیرش قطعنامه ۵۹۸ نام برد و گفت او نقشی در مذاکرات هسته‌ای نداشت.

ظریف گفت در «وطن‌پرستی، وطن‌دوستی و حمایت این افراد از منافع ملی» تردیدی ندارد. او اضافه کرد که تمام افرادی که در تیم مذاکره کننده ایران فعال بودند  از سوی وزارت اطلاعات تأیید شده بودند.

ظریف در حالی به دفاع از چهار دیپلمات وزارت خارجه ایران پرداخت کرد که ۱۱ عضو  اصولگرای هیأت تحقیق و تفحص مجلس درباره وضعیت افراد دوتابعیتی‌ها در گزارش نهایی خود اعلام کرده بود پروژه نفوذ افراد دو تابعیتی در برخی مقاطع حساس مانند مذاکرات هسته‌ای ایران باعث شده حکومت ایران در «منگنه» قرار گیرد.

هیأت تحقیق و تفحص مجلس از عبدالرسول دری اصفهانی به عنوان یکی از نفوذی‌های اصلی در تیم مذاکرات هسته‌ای ایران نام برده. در این گزارش از فریده شیرازی و مشکان مشکور، مشاوران تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای به عنوان دیگر دو تابعیتی‌هایی نام برده بود که در جریان توافق هسته‌ای با ۵+۱، در تیم هسته‌ای ایران نفوذ کرده بودند. در گزارش هیأت تحقیق و تفحص از سید حسین موسویان، از مشاوران هسته‌ای پیشین ایران، محمدجعفر محلاتی و سیروس ناصری، از مشاوران ایران در پذیرش قطعنامه ۵۹۸، به عنوان مدیران و تصمیم‌گیران و تصمیم‌سازان رسمی یاد شده که دو تابعیتی بودند و در ارکان حکومت نفوذ کردند.

تمام ۱۱ عضو کمیته تحقیق و تفحص از دو تابعیتی‌ها جزو اصولگرایان مجلس بودند و هدف خود از این گزارش را مقابله با پروژه نفوذ عنوان کرده بودند. موضوعی که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بارها درباره آن هشدار داده است.

با این حال، در پایان جدال دوباره کریمی قدوسی و ظریف، نمایندگان مجلس سوالات کریمی قدوسی را وارد ندانستند و از پاسخ های ظریف قانع شدند.


در همین زمینه

گزارش نهایی مجلس از نفوذ دوتابعیتی‌ها: از فرزندان ظریف و زنگنه تا مشاوران هسته‌ای

Share