Share

مهدی کروبی از حبس خانگی برای نمایندگان مجلس خبرگان رهبری نامه‌ای سرگشاده نوشت و از آنها خواست به وظیفه نظارت بر مقام رهبری عمل کنند.

مهدی کروبی به تندی از رهبر ایران در نامه به نمایندگان مجلس خبرگان رهبری انتقاد کرده است

او در این نامه سرگشاده که به گفته خودش در «آستانه اجلاس سالانه خبرگان» در شهریور منتشر شده است، از نمایندگان این مجلس می‌پرسد:

«آیا وقت آن نرسیده به وضعیت نهادهای نظامی و اقتصادی زیر نظر رهبری که نقش اصلی و مهم در وضعیت أسف‌بار امروز مردم و کشور دارند رسیدگی کنید و گزارشی کامل به صاحبان انقلاب ارائه کنید؟ چرا از رهبری نسبت به ورود سپاه، بسیج و نیروی انتظامی به بانک‌داری، فروش نفت و … پرسش نمی‌کنید؟ چرا از دخالت‌های فرماندهان سپاه بر امور سیاسی و اقتصادی کشور و یا تعیین مرزهای دیپلماسی که مغایر قانون اساسی و فرمان امام است پرسش نمی‌کنید؟ چرا از مجازات خودسر و غیرقانونی ۸ ساله دکتر زهرا رهنورد بانویی قرآن پژوه که آثار علمی‌اش پیش از انقلاب نیز مطرح بوده نمی‌پرسید؟»

کروبی به عنوان یکی از چهره‌های کلیدی اعتراضات مردمی پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۸۸ همراه با میرحسین موسوی و زهرا رهنورد از اواخر ۸۹ در حبس خانگی است.

وقتی سال گذشته اخباری از احتمال رفع حصر خانگی این سه تن منتشر می‌شد، کروبی نامه انتقادی دیگری نوشت. آن نامه را یکی از دلایل تمدید حبس خانگی دانستند.

پرسش‌های او در این نامه بازتابی از انتقادهایی است که یک‌سال گذشته با بحرانی‌ترشدن اقتصاد ایران بیشتر به گوش می‌رسند. به ویژه اینکه نهادهای تحت کنترل رهبری بخش عظیم بودجه را در دست دارند و دولت را از اداره اقتصاد ناتوان می‌کنند.

کروبی قدرت بیش از حد نهاد رهبری و نهادهای زیرمجموعه آن و عدم نظارت خبرگان بر آنها را مسبب «خسارات جبران‌ناپذیر به کشور و مردم در سه دهه گذشته» خوانده است. او می‌گوید «شیوه مدیریت به پیش از مشروطه در زمان قاجار بازگشته است».

او در این نامه به تندی از دستگاه قضائی ایران انتقاد کرده است و می‌نویسد:

«احکام ننگین چند شعبه خاص علیه روزنامه‌نگاران، فعالان سیاسی، حقوق بشری و محیط زیستی، دانشجویان، معلمان، کارگران و زنان را مطالعه کنید تا ببینید این احکام صرفاً سیاسی روی محاکم نظامی رژیم منحوس پهلوی را سفید کرده است.»

مهدی کروبی در این نامه «بخشی مهم از گرفتاری‌های امروز» را ناشی از «تصمیمات عجولانه» شورای بازنگری قانون اساسی سال ۱۳۶۸ دانست که با رسیدن علی خامنه‌ای به رهبری همراه بود.

کروبی یکی از اعضای ۲۰ نفره این شورا بود که به دستور روح‌الله خمینی، ولی فقیه پیشین و با هدایت اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل شد.

روایت کروبی از افزایش اختیارات رهبری در ۶۸

کروبی می‌نویسد که پس از فوت خمینی، جلسه‌ای در بیت او به ریاست هاشمی رفسنجانی برای تعیین جانشین بعدی تشکیل شد و «کل بحث آن جلسه درباره شورای رهبری بود» و نه انتخاب یک فرد. به روایت کروبی، هاشمی فردای آن روز در جلسه سرنوشت‌ساز خبرگان در ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ بر خلاف سخنان شب پیش از آن «به نقل خاطره‌ای از امام پرداختند و آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان رهبر موقت انتخاب گردید.»

عکسی قدیمی از کروبی (راست) در کنار خامنه‌ای

حوادث این نشست سال گذشته پس از انتشار ویدئوی مربوط به آن برای نخستین‌بار عمومی شد.

به گفته کروبی، پس از یک هفته تعطیلی به خاطر مرگ خمینی، «شاهد تغییر فضا بودیم به نحوی که برخی افراد چنان ولایی شده بودند که باورش سخت بود. در حقیقت رحلت او و انتخاب رهبر موقت همه چیز را به هم ریخت و برخی افراد نظرات جدیدی در جهت افزودن به قانون اساسی مطرح می‌کردند.»

این چهره کلیدی محبوس جنبش سبز افزوده‌ها به قانون اساسی در رابطه با اصل رهبری را از جمله افزودن لفظ «مطلقه» به ولایت فقیه در قانون اساسی، لغو محدودیت زمانی ۱۰ ساله برای تصدی رهبری، و تلاش برای دادن اختیار لغو مجلس شورای اسلامی به رهبری عنوان کرده است.

به گفته کروبی، شماری از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران خواهان افزودن «مطلقه» به «ولایت فقیه» بودند و احمد آذری قمی این پیشنهاد را پیگیری می‌کرد، هرچند پس از به حاشیه رانده شدن، «از مواضع‌شان در بازنگری و خبرگان اظهار ندامت کردند». آذری قمی در حصر مرد.

بر اساس روایت کروبی، علی خامنه‌ای که به عنوان رهبر در جلسات شورای بازنگری حاضر می‌شد، خواهان پذیرفتن این پیشنهاد شده است.

لغو محدودیت ۱۰ ساله را نیز «برخی مدرسین حوزه» به هاشمی رفسنجانی پیشنهاد کرده بودند. این پیشنهاد به رأی گذاشته شد و هاشمی به عنوان رئیس شورا بدون شمارش تک‌تک رأی‌ها، رأی‌گیری «قیام و قعودی» را در عین اعتراض کروبی به نفع تصویب آن اعلام کرد.

به نوشته کروبی، ابوالقاسم خزعلی به دنبال دادن اختیار لغو مجلس به خامنه‌ای بود که این پیشنهاد رأی نیاورد. به ادعای او، «در غیر اینصورت احتمالاً مجالس سوم و ششم رسماً منحل می‌شدند.» کروبی ریاست مجلس سوم و ششم را برعهده داشت.

او در انتهای نامه به نمایندگان خبرگان هشدار می‌دهد که عمل‌نکردن به وظیفه نظارتی‌شان «خیانتی است به سرنوشت ملتی که این روزها گرفتار زیاده‌خواهی و بی‌تدبیری جمعی گردیده‌اند که به نام دین و انقلاب به قدرت و ثروت آلوده شده‌اند و حاضر به ترک آن نیستند.»


در همین زمینه

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس: نامه کروبی به خامنه‌ای به تداوم حصر انجامید

Share