Share

موزه ملی برزیل در شهر ریو دوژانیرو با قدمتی ۲۰۰ ساله در یک آتش‌سوزی شدید از بین رفت و ۲۰ میلیون شی‌ء باستانی در آتش سوخت.

موزه ملی برزیل در ریودوژانیرو با ۲۰۰ سال قدمت تاریخی در آتش سوخت

موزه ملی برزیل در ریودوژانیرو با ۲۰۰ سال قدمت تاریخی در آتش سوخت

آتش‌سوزی در موزه ملی برزیل، از مهم‌ترین موزه‌های باستان‌شناسی در آمریکای جنوبی و وابسته به دانشگاه ریودوژانیرو، شامگاه یکشنبه ۲ سپتامبر / ۱۱ شهریور پس ساعت دیدار مردم از موزه رخ داد. گزارشی از علت این حادثه و تلفات انسانی احتمالی منتشر نشده است.

این آتش‌سوزی به دلیل وجود اشیاء اشتعال‌پذیر در موزه به‌سرعت گسترش یافت و غرفه‌ها و سالن موزه را شعله‌ور کرد.

میشل تمر، رئیس‌جمهوری برزیل در پیامی آتش‌سوزی موزه ملی برزیل را «زیانی غیرقابل جبران برای برزیل» خواند و گفت: «۲۰۰ سال کار، پژوهش و دانش از دست رفت.»

آتش‌نشانی ریودوژانیرو نیز پاسخی به اظهارنظرهای مختلف درباره علل این آتش‌سوزی نداده است.

تلویزیون برزیل به‌شکل مستتقیم تصاویری از این آتش‌سوزی را که تا پاسی از شب ادامه داشت، به نمایش گذاشت.

موزه ملی برزیل که به وزارت آموزش و پرورش نیز وابسته است، در سال ۱۸۱۸ تاسیس شد. این موزه چندین مجموعه متنوع از مصنوعات باستانی مصری و قدیمی‌ترین فسیل‌های انسانی یافته‌شده در برزیل بود.

لوئیز فرناندو دیاز دوارته، معاون موزه ملی برزیل به تلویزیون این کشور گفت این موزه سال‌ها از سوی دولت‌های مختلف در کشور نادیده گرفته شد.

لوئیز دوارته گفت: «ما هرگز از دولت فدرال کمک مالی دریافت نکردیم. ما به‌تازگی قراردادی با بانک توسعه دولتی برای سرمایه‌گذاری عظیم بستیم تا بتوانیم در نهایت موزه را احیا کنیم و حتی سیستم جدید پیشگیری از آتش‌سوزی را هم در نظر گرفته بودیم.»

در ماه ژوئن گذشته بانک توسعه دولتی در وب‌سایت خود اعلام کرد که سرمایه‌گذاری ۲۱,۷ میلیون رئالی (‌ میلیون دلاری) برای «بازسازی ساختمان تاریخی» موزه و «تضمین امنیت بیشتر مجموعه‌های گردآوری شده» در موزه را پذیرفته است.

Share